Kürk Mantolu Madonna Kitabından Yaşamın Uçuculuğuna ve Aşkın Olanaksızlığına Dair 10 Alıntı

Birçok insan Sabahattin Ali’yi Kürk Mantolu Madonna kitabı ile tanısa da kendisi Kuyucaklı Yusuf, ve İçimizdeki Şeytan gibi özel eserlerin de sahibidir ve edebiyatımızın önemli isimlerinden biridir. Sabahattin Ali’nin en çok satılan kitabı Kürk Mantolu Madonna’dan yaşama aşka dair eşsiz alıntıları bir araya getirdik.

1) “Muhakkak bütün insanların birer ruhu vardı ,ama birçoğu bunun farkında değildi ve gene farkında olmadan geldikleri yere gideceklerdi.”

2) “Benim beklediğim aşk başka! O, bütün mantıkların dışında, tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey. Sevmek ve hoşlanmak başka, istemek bütün ruhuyla, bütün vücuduyla, her şeyiyle istemek başka… Aşk bence bu istemektir, mukavemet edilemez bir istemek…”

3) “İnsan, insanın sadece sevgisine ve alakasına muhtaç.”

4) “Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!”

5) “Bir insan bir insana elbet yeterdi.”

6) “Küçük bir ümidim olsa, dünyada en sevmediğim bu yazmak işine kalkışır mıydım.”

7) “Hayat ve zaruretler insana birçok şeyler öğretir.”

8) “Bir kadının bize her şeyini verdiğini zannettiğimiz anda onun hakikatte bize hiçbir şey vermiş olmadığını görmek, bize en yakın olduğunu sandığımız sırada bizden, bütün mesafelerin ötesindeymiş kadar uzak bulunduğunu kabule mecbur olmak acı bir şey.”

9) “Dibinde bir ejderhanın yaşadığı bilinen bir kuyuya inecek bir kahraman bulmak, muhakkak ki, dibinde ne olduğu hiç bilinmeyen bir kuyuya inmek cesaretini gösterecek bir insan bulmaktan daha kolaydır.”

10) “Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir.”

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/