Kentkart Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme Nasıl Yapılır?

Kentkart, toplu taşıma araçlarının daha indirimli ve avantajlı kullanılmasını sağlayan bir ulaşım kartıdır. Ulaşımı daha uygun fiyata yapmak isteyen halk tarafından tercih edilmektedir. Kişiye özel tam, öğretmen, öğrenci, 60 yaş üstü ve 65 yaş üstü gibi seçenekleri ile her kesime ayrı avantajlar sağlamaktadır. Karta yükleyeceğiniz nakit para ile, gideceğiniz konuma daha indirimli şekilde gidebilirsiniz. Çeşitli bayilerden ve online kanallardan Kentkart başvurusu yaparak, sizler de şehir içinde avantajlı yolculuk yapabilirsiniz. Kentkart ve İzmirimkart bakiye nasıl sorgulanır, TL nasıl yüklenir, İzmirim Kart ya da ESHOT için HES kodu nasıl alınır, ESHOT fiyatları nedir? gibi, kart hakkında merak ettiklerinizin ve diğer tüm sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kentkart Bakiye Yükleme Yöntemleri

Küçük şehirlere oranla büyük şehirlerde, nüfusun yoğunluğuna bağlı olarak ulaşım sıkıntısı daha fazla yaşanmaktadır. Şahsınıza ait bir araç dahi olsa, bir noktadan bir noktaya gitmeniz zamanınızı alacaktır. Böyle anlarda toplu taşıma araçlarını kullanmak daha avantajlı olmaktadır. İzban, otobüs, eshot, metro, vapur gibi taşıma araçları için mutlaka bir kartınızın olması gerekir. Kart bakiyenize yükleme yaparak, hem nakit kullanmadan hem de indirimli ulaşım yapabilirsiniz. Kentkart TL yüklemek için;

    Online işlem kanallarını,

    Toplu taşıma duraklarına yakın yükleme noktalarını kullanabilirsiniz.

Kartınıza TL yüklemek için, toplu taşımaya yakın bulunan gişelerden ve makinelerden rahatlıkla bakiyenizi doldurabilirsiniz. Ayrıca online olarak, internet üzerinden de kredi kartınız ile TL yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bilgisayardan ya da telefondan, yani internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan yükleme yapabilirsiniz.

Kentkart Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır? (Online İşlemler)

Kentkart ya da İzmirimkart’ınıza bakiye yüklemek için, bayii aramanıza gerek kalmadan ve bakiyeniz yetersiz uyarısı vermeden anında TL yükleyebilirsiniz. İşte, okulda, evde kısacası internet bağlantınızın olduğu her yerde bakiye yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Online işlem kanalı ile ESHOT, Kentkart, İzmirimkart için bakiye yüklemek için aşağıdaki işlem adımlarını takip edebilirsiniz;

    Kentkart’ınıza yükleme yapacaksanız online işlemler menüsüne, İzmirimkart’ınıza bakiye yükleyecekseniz ESHOT bakiye yükleme sayfasına giriniz.

    Akıllı kart numaranızı ve güvenlik kodunu yazıp onayladığınızda ödeme sayfasına giriş yapmış olacaksınız.

    3D ödeme özelliği olan kart bilgilerinizi girerek, güvenli bir şekilde bakiye yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kentkart’a, online işlemlerden 10 TL yüklediğinizde 0,50 TL, 20 TL yüklediğinizde 1 TL, 30 TL yüklediğinizde ise 1,50 TL hizmet bedeli olarak hesabınızda kesinti olacaktır. Bu şekilde hem kendi hem de aile fertlerinize ait olan kartlar için yükleme yapabilirsiniz. Yüklemiş olduğunuz bakiye tutarınız en kısa sürede kartınıza aktarılmış olacaktır.

Kentkart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

KentKart’ınızın bakiyesi, siz ulaşım yaptıkça belirlenen tutarlar doğrultusunda azalmaktadır. Kartınızda ne kadar TL kaldığını öğrenmek için sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Bakiye yükleme yöntemleri gibi sorgulama işlemleriniz için de birden fazla teknik bulunmaktadır. Toplu taşıma merkezlerinde ya da şehirlerin belli dolum noktalarında kartınızın bakiyesini sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemi için dolum noktalarına ve otomatlara gidecek zamanınız yok ise online işlemler hizmetini kullanabilirsiniz. İzmirim Kart bakiye öğrenmek için;

    ESHOT online işlemler sayfasına giriş yapınız.

    Sağ üst kısımda yer alan ”İzmirim Kart Bakiye Sorgulama” butonuna basınız.

    11 haneden oluşan akıllı kart numaranızı ilgili kutucuğa yazınız.

    Belirtilen güvenlik kodunuzu da, gösterildiği gibi girerek ”Devam Et” e basarak bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz.

ESHOT bakiye sorgulama yönteminiz bu şekilde tamamlanmış olacaktır. Bu işlem adımlarını sırası ile uyguladığınızda Kentkart’ınızın güncel bakiye bilgisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca geçmiş sorgulama menüsüne giriş yaparak da, daha önce yapmış olduğunuz işlemleri inceleyebilirsiniz.

ESHOT Ücretleri 2021 (Bilet Fiyatları)

ESHOT ücretleri tam, öğrenci, öğretmen, 60 yaş üstü ve 65 yaş üstü seçeneklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İzmirim Kart ile ilk binişler için;

    Tam 3,46 TL

    Öğrenci 1,64 TL

    Öğretmen 3 TL

    Altmış yaş üstü 3 TL

    Bilet 35 ise 1 kontür

Şeklinde farklı ücretlendirmeler alınmaktadır. 120 dakika içerisinde yapacağınız aktarmalar için, indirimli tarifeler uygulanmaktadır. ESHOT ücretleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için, ESHOT Tarife ve Ücretlendirme sayfasını ziyaret ederek, ücretleri inceleyebilirsiniz.

KentKart’a En Az Ne Kadar Yüklenir? (İzmirim Kart)

İzmirim Kart’ınıza en az 1 TL, en fazla ise 200 TL olarak belirlenen limitler doğrultusunda bakiye yüklemesi yapabilirsiniz. Vapur, otobüs, İzban, ESHOT ve metro gibi toplu taşıma araçlarında kullandığınız indirimli kartlarınıza otomatik bakiye yükleme talimatı vererek, ”Bakiyeniz Yetersiz” ibaresini duymadan ve bayii aramadan, ulaşımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kent Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Ulaşım kartlarınızı otobüste, vapurda, eshotta, İzbanda ya da herhangi bir yerde unutabiliriz. Kentkart’ınızı kaybettiğinizde, 444 9 844 numaralı çağrı merkezi ile iletişime geçerek kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Kartınız, bakiye yükleme şubelerine teslim edilmiş olabilir. Toplu taşıma yakınlarında bulunan bayiileri kontrol edebilirsiniz. Yeni bir ulaşım kartı talebinizde ise, eski kartınızda bulunan bakiyeniz yenisini yüklenmektedir. Bu özellik her zaman geçerli olmasa da çoğu zaman uygulanmaktadır.

İzmir Kent Kart Nasıl Alabilirim?

İzmir’de yaşayanlar ya da sık sık İzmir’e gidenler, İzmirim Kart çıkararak ulaşımlarını daha indirimli şekilde gerçekleştirebilirler. Kart sahibi olabilmek için ilgili bayiileri ya da online hizmet kanallarını tercih edebilirsiniz. İzmir Kart almak için;

    İzmirim ilk kart başvurusu sayfasına giriş yaparak devam et seçeneğine basınız.

    Başvuru tipi bölümünden, öğrenci, öğretmen, 60 yaş üstü ve 65 yaş üstü seçeneklerinden birini seçiniz.

    T.C. kimlik numaranızı, baba adınızı, doğum yılınızı, güvenlik kodunu girerek, ”Kişisel Verilerin Korunması Hakkında” bilgilendirmesini okuyarak onay veriniz.

    Ardından açılacak olan sayfada, e-posta adresiniz, cep telefon numaranız giriniz.

    Diğer yönlendirme adımlarını da sırası ile uygulayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuz değerlendirildikten sonra basım aşamasına girecektir. Basımı tamamlandıktan sonra kartınızı teslim almak için gerekli olan evrakları hazırlamalısınız. İlk başvuru sayfasında yer alan dikkate alınacak hususları inceleyebilirsiniz. Öğrenci, Öğretmen ve 60 Yaş İlk kart başvurusu 10 TL olarak belirlenmiştir. Ön başvuru aşamasını tamamladıktan sonra tutarı bankaya yatırabilirsiniz.

İzmirim Kartım Kırıldı Ne Yapmalıyım?

Ulaşım kartlarımızı muhafaza ederken dikkat etsek de bazı durumlarda kırılabilir ya da kaybolabilir. Böyle bir durumda hemen ilgili merkezlere bildirmeniz gerekmektedir. İzmirim kartınız ile ilgili yaşadığınız sorunlarda, nüfus cüzdanınız ve sorun yaşadığınız ulaşım kartınız ile birlikte, İzmir Konak çok katlı otopark altında bulunan belediye pasajına gitmelisiniz. Orada bulunan Kart Değişim Bürosuna başvurmanız ardından, kartlarınız ilk dolum tarihinizden itibaren 2 yıl içinde ücretsiz olarak değişimi sağlanacaktır. Kartınızın fiziki hasarları varsa, ufak bir ücret karşılığında ulaşım kartınız yenilenecektir.

ESHOT HES Kodu Nasıl Kaydedilir?

İzmirim Kart ile HES kodları ve diğer kişisel bilgilerin eşleştirilmesi mümkündür. Bu özellik sayesinde toplu taşıma araçlarına yapılan binişler elektronik takip altına alınarak kontrol edilecektir. Biniş bilgileri, günlük olarak T.C. Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacaktır. Karantinada olması gereken vatandaşların, hastaların ya da temaslı kişilerin tespiti bu sayede daha kolay yapılacaktır. HES kodu ile İzmirim Kart eşleştirmesi için;

    Bu hizmet için hazırlanmış olan HES kodu kaydetme sayfasına giriş yapınız.

    ”+Hes Kodu Kaydet” butonuna tıklayarak, kartınıza ait olan bilgilerinizi yazınız.

    Bu alanda HES kodunuz, T.C. kimlik numaranız, adınız ve soyadınız, cep telefon numaranız, doğum tarihiniz, mail adresiniz, akıllı kartınızın 11 haneli numarası ya da bilet 35 numaranız istenecektir.

    KVKK aydınlanma metnini ve diğer formu onaylayarak devam ediniz.

    Bu aşamada cep telefon numaranıza gelen SMS onay kodunuzu girerek, işleminizi onaylayabilirsiniz.

Adımları sırası ile uyguladığınızda, işleminiz başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Şunu belirtmek isteriz ki, sadece bir adet İzmirim Kartı’ınıza HES kodu eşleştirmesi yapabilirsiniz.

SMS yöntemi ile HES kodu nasıl alınır? öğrenerek HES kodunuzu hemen alabilirsiniz.

ESHOT HES Kodunu Silmek İçin Ne Yapmalıyım?

İzmirim Kart’ınıza tanımlamış olduğunuz HES kodunuzu bazı sebeplerden dolayı silmek ve kaldırmak isteyebilirsiniz. HES kodunuzun süresi dolmuş ve geçerliliğini yitirmiş olabilir. ESHOT HES kodu silmek için;

    HES kodu tanımlamak için girmiş olduğunuz sayfaya tekrardan giriş yapmalısınız.

    ”+Hes Kodu Eşleştirmesini Kartımdan Sil” butonuna basınız.

    T.C. kimlik numaranızı ve iletişim bilgilerinizi girerek, size sunulmuş olan seçeneklerden biriniz seçiniz. Bu seçenekler;

        Hes kodunu silmek istiyorum.

        Hes kodunu değiştirmek istiyorum.

    Yapmak istediğiniz işlemi seçerek, ”Kaydet” butonuna basarak, SMS onay kodunuzu giriniz.

Onay kodunu girdikten sonra, HES kodu silme işleminiz tamamlanmış olacaktır. İzmirim Kart hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ya da istek, öneri ve şikayet bildiriminde bulunmak için 320 0 320 iletişim numarasından çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Mobil Uygulama İle KentKart’a Bakiye Yükleme

iOS ya da Android cihazlarınıza indireceğiniz İzmirimkart mobil uygulaması ile TL yükleme, bakiye sorgulama gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kentkart ya da ESHOT mobil uygulamalarını AppStore ve GooglePlay aracılığı ile anında telefonunuza indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Mobil uygulama bakiye yüklemek isterseniz;

    Uygulamaya giriş yaparak ”İzmirim Kart” menüsüne tıklayınız.

    TL yükleme bölümünden, kredi kartınızı kullanarak güvenli bir şekilde bakiye yükleyebilirsiniz.

Yükleme işleminizin yanında bakiye bilgilerinize de ulaşabilirsiniz. Bakiyenizin son kullanma tarihini, doldurma zamanlarını inceleyebilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kentkartınıza otomatik dolum talimatı vererek, aniden biten bakiye sorununu yaşamamış olursunuz. Otomatik dolum talimatı vermek istemeyenler ise limit azaldığında alarm oluşturarak, uyarı bildirimi alabilir.

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/