Kemik Savaşları: Marsh&Cope ve Dinozor Keşifleri

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

 

 

 

 

İki adam arasındaki rekabet ve kavga, tüm zamanların en muhteşem dinozor keşiflerinden bazılarını ortaya çıkardı.

Bilim tarihindeki rekabetleri düşündüğümüzde, Pepsi’ye karşı Coke, Ford’a karşı GM, Thomas Edison’a karşı Nikola Tesla, Bill Gates’e karşı Steve Jobs, Nike karşı da Reebok diyebiliriz ama saf düşmanlık açısından hiçbir şey “Kemik Savaşları”nın iki şövalyesi olarak Othniel Charles Marsh ve Edward Drinker Cope arasındaki rakabete ve kavgaya yaklaşamaz.

Kemik Savaşları, 1877 ve 1982 yılların arasındaki yoğun fosil avlanma ve keşif dönemiydi. Marsh ve Cope, yelpazenin karşıt uçlarında yer aldılar. Cope, 1840 yılında Philadelphia’da zengin ve köklü ailelerinden; Quaker ailesinde doğdu ve Pennsylvania’daki Haverford College’da zooloji profesörü oldu.

Othniel Marsh ve Edward Cope. Kaynak: Mathew Brady / Frederick Gutekunst / Wikimedia Commons

Marsh ise, 1831 yılında New York’ta Lockport’ta doğdu ve fakir olarak büyüdü; Marsh, Yale Üniversitesi’nden derece aldıktan sonra, Peabody’i “Peabody Doğa Tarihi Müzesi”ni Yale’de kurmaya ikna etti ve Peabody Marsh’ı müzeye ilk başkan olarak atadı.
Peabody 1869’da öldüğünde, Marsh artık zengin bir adamdı.

Acı Rekabet Başlıyor

Bu iki adam ilk olarak, ilk Amerikan dinozorlarından biri olan Hadrosaurus foulkii’nin bulunduğu New Jersey’de bir fosil avlanma gezisinde işbirliği ile keşfetti. İlişkilerinin geri kalanını belirleyen şeyde; Marsh’ın gizlice çukur operatörlerine sonraki fosil bulgularını Cope yerine kendisine yönlendirmeleri için onlara rüşvet vermesiydi.
Cope, bir dinazor türü olan “Plesiosaur Elasmosaurus”un kemiklerini birleştirme esnasına kuyruğun başını yerleştirirken, Marsh kuyruğa çarptı. Cope, dikkatini Marsh’ın fosil avlanma yerlerine; Batı ABD’deki Kansas ve Wyoming eyaletlerine taşıyarak misillemede bulundu.
Haziran 1872’de Cope, ABD Jeolojik Etüt Araştırması kapsamında Batı’ya bir seyahate çıktı. Başlangıçta Fort Bridger, Wyoming’e giden Cope, onlarca yeni tür keşfetti. 1872’den sonra Marsh ise, Doğu’da kalmayı ve öğrencilerini ve adamlarını araştırma yapmak için başka bölgelere göndermeyi tercih etti.

Marsh’ın 1872 seferi. Kaynak: John Ostrom / Peabody Müzesi / Wikimedia Commons

Üç Mektup

1877’de Marsh, Colorado’daki Morrison kasabası yakınlarında büyük kemikler bulduklarını bildiren Golden’daki Colorado’daki bir okul öğretmeninden bir mektup ve bir kemik parçası aldı. Marsh cevap vermekte yavaş davrandığı için, öğretmen de Cope’ye de gönderdi kemik parçaları.
Daha sonra Cope, Colorado’daki Cañon Şehri’ndeki bir doğa bilimcisinden bir mektup ve bir kemik parçası aldı. Bunların dev otçulların (bitki yiyen dinozorların) kemikleri olduğu ortaya çıktı. Keşfi duyan Marsh, hızlı bir şekilde adamlarını Cañon Şehri’ne gönderdi.
Ardından, Yale’deki iki demiryolu işçisinden üçüncü bir mektup geldi. Bu Adamlar; William Harlow Reed ve William Edwards Carlin, ilk Kıtalararası Demiryolu olan; Wyoming’in uzak bir bölgesinde çalışıyorlardı.
Wyoming’deki Como Bluff bölgesinde çok sayıda kemik bulmuşlardı onlar. Marsh adamlarını onlara gönderdi, ama Cope’nin adamları çoktan bölgeyi kapatmıştı. Marsh, Reed ve Carlin’e Cope’i bu alandan uzak tutmasını tavsiye etti.
Reed ve Carlin’in 1877’de gönderdiği fosiller, Marsh tarafından incelendi ve bugüne kadar bulunmuş en ünlü dinozorlar oldular — Stegosaurus, Allosaurus ve Apatosaurus.
Bulguların haberi Nisan 1878’de Laramie Daily Sentinel’de ortaya çıktı ve 1878’in kışına gelindiğinde Carlin Marsh ile anlaşamadı ve Cope için çalışmaya başladı.
1877–1892 arasında Doğu’ya tonlarca fosil gönderildi, ancak Marsh ve Cope arasındaki rekabet devam etti, Reed ve Carlin ise karşı taraflarda kaldılar.
Marsh ve Cope’nin keşiflerine, birbirlerinin işçilerini ve fosillerini çalmak, rüşvet ve sansasyonel casusluk suçlamaları eşlik ediyordu.

Ölümden Sonra da Rekabet

1890’ların başlarında, Cope Amerikan Bilim İlerleme Derneği Başkanı seçildi ve aynı yıl Marsh Ulusal Bilimler Akademisi’nin başı olarak istifa etti. Cope öldüğünde 1897’ye kadar rekabetleri hem kendisini hem de Marsh’ı maddi olarak mahvetmişti, hatta ölümünden sonrada devam etmişti bu rekabet.
Ölmeden önce, Cope Marsh’a bir meydan okudu: Cope kafasını bilime bağışlayarak beyninin Marsh’dan daha büyük olacağını iddia etti. O zamanlar, beyin büyüklüğünün bir zeka ölçüsü olduğu düşünülüyordu. Marsh bu mücadeleyi asla kabul etmese de, Cope’in kafatası hala Pennsylvania Üniversitesinde korunuyor.
Kemik Savaşlarını Kim Kazandı?
Peki, Kemik Savaşları kim kazandı? Cope 56 yeni dinozor türü keşfetti, Marsh ise 80. Birlikte, Triceratops, Allosaurus, Diplodocus, Stegosaurus, Camarasaurus ve Coelophysis türlerini keşfettiler.

Stegosaurus. Kaynak: Othniel Charles Marsh / Wikimedia Commons
Marsh, kuşların dinozorlardan geldiğini öne süren ilk bilim insanlarından biridir ve Kemik Savaşları, dinozorların halk içindr popülerliğinin artmasına neden olmuştur.
Paleontolog Robert Bakker, “Sadece müzelerden gelen dinozorlar, dergi yazıları, ders kitapları, insanların aklını doldurdu.” dedi.
Kaynaklar: Wikimedia Commons, thoughtco.com
Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/