Hastane Gecelik Yatak Ücretleri 2021 

Özel ve Devlet hastanelerinde muayene olmak ve operasyon geçirmek isteyen vatandaşlar için gecelik yatış, oda ve yatakların ücretleri merak edilmektedir. Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri, profesör, uzman doktor, doçent doktor muayene ve tahlil ücretleri, emeklilerin, çocuk doktoru ve üniversite hastanelerinin muayene ücretleri nelerdir, Tahlil, yatak ve ameliyat ücreti ve güncel fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Özel ve Devlet Hastanesi Gecelik Yatak Ücretleri GÜNCEL

Özel ve devlet hastanesi gecelik yatak ücretleri de 2021 yılında güncellendi. Öncelikle özel hastanelerde ki yatak ücretleri, oda ücretlerini, refakatçi, tahlil ve ameliyat ücretleri başlıklar halinde inceleyelim.

Özel Hastanelerde Tahlil ve Yatak Ücretleri 2021

Herhangi bir sosyal güvencesi olanlar devlet hastanelerine gittiğinde muayene olabilirler. Eczanelere gidildiğinde cüz-i bir miktar ödeyebilirsiniz. Sebebi ise bazı ilaçları SGK kapsamında değildir. Ancak özel hastanelerde farklılık gösterir. Katılım payı da kesilir. Katılım payı 15 TL olarak belirlenmiştir. Yani en az 15 TL katkı payı ödeyerek muayene olabilirsiniz. Örneğin; dahiliye, profesör, doçent doktor, uzman doktorun fiyatı birbirinden farklıdır. Ancak sigortasız olan hastalar bir defaya mahsus 50 TL ödemektedir. Özel hastanelerde katılım payı+ muayene ücreti=muayene farkı bulunur. SGK ile anlaşmalı olan özel hastaneler 15 TL- 30 TL ücret de talep edebilir. Ayrıca doktorun ve hastanenin dahil olduğu sınıfa ve sigortalık durumuna göre değişir.

Özel Hastanelerde Yatak Ücretleri 2021

Özel hastanelerde 2021 yılında yatak ücretleri ise 1 gecelik 1.000 TL veya 2.000 TL olabiliyor. Yani, özel hastanede ameliyat olarak 7 gün yatış işlemi yapan bir kişi 1.000 TL üzerinden toplamda 7000 TL gibi yatak ve oda ücreti ödeyebilir. Gecelik, haftalık, aylık gibi ücretleri değişmektedir. Her hastanenin yatak ve oda fiyatlarıyla refakatçi ücretleri değişmektedir. Oda ücretleri ise yatak ücretinin 2 veya 3 katıyla uygulanır. Örnek olarak, 50 TL olan günü birlik bir oda yatak ücreti ile 150 TL olur diyebiliriz.

Ameliyat durumunda ameliyat masrafları ve yatak fiyatları dahil ortalama bir özel hastanede 1.000 TL ve 2000 TL arasında hem oda hem de operasyon ücreti ödeyebilirsiniz.

2021 yılı Özel hastanelerde yatak ve oda fiyatları;

    Medical Park Hastanesi (1 Gece için): 400 TL

    Acıbadem Hastanesi: 250 TL ve 2.800 TL

    Türkiye Hastanesi: 200 TL ve 500 TL arasında.

    Ümit Hastanesi: 250 TL ve 400 TL arasında.

Bu fiyatlar ortalama verilen fiyatlardır. Gideceğiniz özel hastanelerden gecelik yatak ücretleri için detaylı bilgi alabilir ve öğrenebilirsiniz.

Özel hastanelerde doktor muayene ücretleri ise şu şekildedir;

    Doçent Doktor: 300 TL ve 350 TL

    Dahiliye Doktoru: 350 TL ve 500 TL

    Uzman Doktor: 200 TL ve 300 TL

    Profesör Doktor: 300 TL ve 500 TL

Özel Hastane Tahlil Ücreti

Eğer sigortanız varsa genel olarak özel hastanelerde muayene ücreti haricinde tahlil ücreti almamakta. Fakat alıp almamak hastanenin genelgesinde yer alan kararlara bağlıdır ve değişiklik gösterir. Bazı hastaneler kan tahlilleri için yaklaşık 15 TL talep etmektedir. Diğer MR, röntgen tetkikleri için ücret ödenir. Sağlık güvenceniz yoksa ortalama her bir tahlil için sizden 200 lira civarında ödeme alınabileceğini hatırlatmak isteriz. Hastane ücretlerini randevu alırken ya da hastaneye giriş esnasında sormanızda yarar olacaktır. Özetle özel hastaneler için tahlil ücretlerinde belirlenen bir standart yoktur.

Özel doktorların muayene ücretleri için belirlenen bir sınır yoktur. Genel olarak en az 100 TL muayene ücreti vardır. Hastanelerin sekreterleri ile görüşüp ücret için bilgi alabilirsiniz. Ücretler doktor, dahiliye, bölüm ve hastalık branşına göre de değişiklik gösterir.

Ortalama olarak;

    Kan tahlili : 50 TL- 250 TL

    Röntgen tahlili : 300 TL- 500 TL

    MR Çekimi: 350 TL -500 TL

    EKG: 100 TL-150 TL

Tahlil ücretleri, kesin bir fiyat bilgisi için hastanelerin vezne bölümünden veya telefon ile müracaat ederek öğrenebilirsiniz. Bu ücretler hastanelere göre farklılıklar gösterebilir.

Özel Hastane Muayene Ücretleri 2021

Özel hastanelerde muayene ve bölüm ücretleri her hastanenin kendi belirlediği anlaşma ve kurul kararı ile belirlenir. SGK girişiniz yok ise 30 TL- 100 TL arasında bir muayene ücreti ödeyebilirsiniz. Ancak sigortalı iseniz 30 TL- 50 TL arasında bir miktar ile özel hastanelerde muayene olabilirsiniz. Branş, bölüm ve doktor ücretleri tüm özel hastanelerde ortalama olarak aşağıdaki tablo da verilmiştir. Muayene ücretleri ortalama 50 TL- 150 TL olarak değişmektedir. Ancak her hastanenin kendi oluşturduğu ücret fiyatları vardır. Bunları hastanelerin dahiliye numarası ile veya doktorunuz ile görüşüp öğrenebilirsiniz. SGK ile anlaşmalı olup özel ve sigorta karşılığında muayene olduğunuzdaki fiyatlar ortalama olarak tabloda bildirilmiştir.

SGK İle Anlaşmalı Özel Hastane Bölümleri ve Ücretleri;

    Özel Muayene Ücretleri: 50 TL ve 200 TL

    Beyin Cerrahi: 50 TL ve 200 TL

    Nöroloji: 50 TL ve 100 TL

    Dahiliye: 30 TL ve 100 TL

    Kulak Burun Boğaz: 30 TL ve 100 TL

(SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde muayene ücretleri devlet tarafından 32 TL’dir.)

Özel Hastanelerde Refakatçı Ücreti 2021

Refakatçı ücretleri Ortalama olarak bir hastanede 12 saatte 150 TL ve 250 TL arasında değişirken, 24 saat hastanın yanında kalacak olan refakatçi için 300 TL ile 500 TL arasında değişir. Görüldüğü üzere Refakatçi ücretleri hasta için bakım süresine ve gününe göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca özel hastanelerde her hastanenin kendi belirttiği bir fiyat üzerinden bu fiyatlar belirlenir. Bu fiyatlar ortalama olarak belirtilmiştir. Detaylı bilgiyi tedavi olacağınız hastaneden alabilirsiniz.

Örnek vererek, Acıbadem hastanesi doktor muayene ücretlerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Acıbadem Hastaneleri Muayene ve Doktor Ücretleri

Doktor ve Bölümler Ücretler

Profesör Doktor 300 TL- 400 TL

Doçent Doktor 200 TL- 350 TL

Uzman Doktor 150 TL- 250 TL

Dahiliye Doktor 150 TL- 400 TL

Yukarıda vermiş olduğumuz doktor muayene ücretleri ortalama fiyatlarıyla verilmiştir.

Detaylı bilgiler için özel hastanelerin ve bölümlerin giriş işlemleri bölümünden veya telefon ile öğrenebilirsiniz.

Devlet Hastanesi Özel Oda Fiyatları 2021

Devlet hastanesinde muayene ücreti: 8 TL- 10 TL olarak talep edilir. Eğitim, araştırma, dal hastaneleri, üniversiteler gibi hastanelerde 7 TL, özel hastanelerde 15 TL- 30 TL, aile hekimlerinde ise 2 TL- 5 TL arasında değişmektedir.

Bunların yanı sıra hasta özel hastaneye gittiyse ve hastalığı acil değilse ücret talep edilir. Ancak acil bir hastaysa Sağlık Bakanlığının bu düzene yeni tebliğinde bir düzenleme getirdi, özel hastaneler kendilerine başvuran veya ambulans, travma hastaları, sevkle acile getirilen hastaları ödeme gücüne ve sağlık güvencesine bakmaksızın kabul edecek ve kesinlikle ücret talep etmeyecektir. Bunun yanı sıra sağlık ocaklarındaki muayene ücreti ise Buradaki muayeneler ücretsizdir. Aile hekiminize muayene olmanız, ilaç yazdırmanız gibi durumlarda sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Sosyal güvenceniz yoksa bile aile hekiminize ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz ve sağlık ocağı muayene ücreti talep etmez. Sadece ilaç yazdırıldığı takdirde ilaçlarınızı cebinizden ödemeniz yeterlidir.

Devlet Hastaneleri Ameliyat ve Oda Fiyatları 2021

Eğer sosyal güvenceniz varsa, ameliyat olmanız halinde sizden ücret talep edilmez. Ancak güvenceniz yoksa, yapılan operasyona göre ücret talep edilir. Durum özel hastanelerde biraz farklıdır. SSK tarafından karşılanan tutarlar haricinde sizden ücret talep edilebilir. Tabi bu durum özel amaçlı estetik gibi durumlarda alınmaktadır. Detaylı bilgi için Devlet hastanelerin giriş servislerine başvuru yapabilirsiniz. Devlet hastanelerinde yatak ve özel oda ücretleri pandemi döneminden önce belirli ücretler karşılığında ödeniyordu. Ancak salgından dolayı bu işlem şu an için uygulanmamaktadır. SGK’ ya bağlı herkes yatak ücreti ödemeden tedavi olabiliyor. Tedavi döneminden sonra bazı ücretler ortaya çıkabiliyor bunlar ise medikal ürünlerin ücretleridir. Sağlık Bakanlığı Uygulama Tebliğinde özel odaların;

Tek yataklı, telefon, tv, buzdolabı ve refakatçinin dinlenmesi için gerekli bölümü ve donanımı bulunan, banyolu, lavabolu ve tuvaletli hasta odaları olarak tanımlandığı belirtiliyor.

YATAK ÜCRETLERİ AÇIKLAMA ÜCRET

Standart yatak tarifesi 45 TL

Pandemi (Korona) bakım hizmeti Sadece pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tedavilerde S510010 ile birlikte faturalandırılır. Ayrıca pandemi süresince pandemi olgusu olup olmadığına bakılmaksızın S510090 kodu ile birlikte faturalandırılır. Günde bir adet faturalandırılır. 666 TL

Kuvöz 89,25 TL

Kot (beşik) 63 TL

Yoğun bakım 156TL

Steril oda 201 TL

İzole radyoaktif tedavi odası 90 TL

Gündüz yatak tarifesi 34 TL

Refakat 15 TL

Devlet Hastaneleri Tahlil Ücretleri 2021

Eğer sosyal güvenceniz var ise tahlil/tetkiklerde ücret talep edilmez. Ancak sigortasız tahlil/tetkik yaptıracaksanız yaptırdığınız işleme göre ücret farklılık gösterebilir. Bunun için ise en güvenli bilgiyi hastane mutemetinden alabilirsiniz. Sigorta yok ise tahlilden önce 35 TL civarında bir ücret vezneye ödenir ve giriş sağlanır.

Üniversite Hastanelerinde Özel Oda Ücretleri 2021

Eğer muayene olduğunuz profesör devlet hastanesinde çalışıyorsa sadece 8 TL ile 15 TL arasında katılım payını ödemeniz yeterlidir. Ancak özelde profesöre muayene oluyorsanız 250 TL’den 1.000 TL ye kadar ücret talep edilir. Yani bu işlem tamamen özel hastanenin ve profesörün kendisine bağlıdır. Yine bu durum tedavi olacağınız bölümüne göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin iç hastalıkları ile göğüs hastalıkları bölümü aynı olmayabilir.

Üniversitelerin hastanelerinde tedavi ve muayene ücreti ise en az 8 TL- 10 TL’ dir. Tabi profesör, doçent gibi branşlar değişiklik gösterebilir. Ancak profesör veya başka bir doktora özel muayene için randevu alırsanız bu durumda ortalama 300 TL-500 TL muayene ücreti ödemeniz gerekebilir. Bu da yine doktordan doktora, hastaneye ve bölüme göre farklılıklar gösterebilir. Üniversite hastanelerinde özel oda ve yatak ücretleri sigortalı olan hastalarda katkı payının dışında bir ücret ödenmez ancak sigortalı değilseniz bu oran hesaplanır ve ortalama 200 TL civarında bir tutar ödeyebilirsiniz.

Hastane Muayene Ücreti Sorgulama 2021

Sorguluma ve bilgi alma işlemini e-Devlet üzerinden üzerinden kolayca yapabilirsiniz. SGK kurumunun sitesinden de girişinizi tamamlayarak görüntüleyebilirsiniz. Bu sayfadan Muayene Katılım Payı sorgulaması yapılmaktadır. Bunun için E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerine başvuru yaparak 2,5 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

Üniversite Hastaneleri Muayene ve Ameliyat Ücretleri 2021

Üniversite hastanelerinde muayene ücretleri 8 TL- 15 TL arasındadır. Ameliyat olmak istediğiniz branş ile ücret farklılık gösterebilir. Ancak devleti karşıladığı ameliyatlarda ücret talep edilmemektedir. Estetik operasyon gibi özel ameliyatlarda ücret ödeyebilirsiniz. Detaylı bilgiyi muayene olduğunuz üniversite hastanelerinden öğrenebilirsiniz. Özel operasyon fiyatları değişiklik göstermektedir.

Emekli için ilaç katılım payı %10 dur. Emeklilerin muayene katılım payı emekli maaşlarından kesilir. Eczaneler ise hiç bir tahsilat talep edemez. Ayrıca sadece emekli olan kişi değil eş, çocuk dahil emekli maaşından kesilir. Emekli olanların muayene ücretleri emekli maaşlarından kesilmektedir. Ayrıca sigortalı kişiler tarafından birinci dereceden yakınlarının muayene fiyatları da eczaneler tarafından alınmaktadır yani muayene parası vermeden sadece ilaç parası maaşlarından kesilir.

Özel Hastanelerde Muayene ve Ücreti Geri Alma 2021

SGK ile anlaşmalı olan hastaneye muayene için giden hasta 15 TL-30 TL arasında katkı payı öder. Özel hastanelerde ise bu katkı payı dahili üzerinde fazla bir ücret talep ediliyor. Örneğin; kadın hastalıkları nedeniyle özel hastaneye giden bir hasta SGK da 35 TL gibi bir miktar ödüyor. Özel hastaneler de ise katlım payı sabit ama muayene işlemi dahil 70 TL olabiliyor. Bununla ilgili özel hastanelere çok fazla şikayet olabiliyor. Yani hastane sizden en az 15 TL’ lik kısmı alma durumundadır. SGK özel hastane ücretleri 2021 yılında muayene olduğunuz hastaneye, doktora veya branşa göre farklılık göstermektedir. Özel hastanelerde muayene katılım payı bu yılda diğer yıllarda olduğu gibi her hastane de aynı değildir. Özel hastaneler muayene ücretlerini kendileri belirler. Özel hastanelerde ortalama muayene ücreti her bir doktor için bu yıl 75 TL- 100 TL arasında değişmektedir. Muayene fiyatlarını hastanelerden öğrenebilirsiniz. Usulsüz ücret talep edildiğinde ise SGK hastanelere alınan ücretin 5 katına yakın bir ceza ücreti kesebiliyor. Bu şikayetler ile incelemeleri SABİM‘ den yapabilirsiniz ayrıca 184′ ü arayarak bildirebilirsiniz.

SGK Özel Hastanelerde Neleri Karşılıyor?

SGK özel hastane masraflarını karşılar mı? Ücretlerinin bir kısmını karşılamaktadır. Sigortanın ödediği kısımdan geri kalan tutarı siz ödersiniz. Fakat sigortanız yok ise tedavinin tüm parasını siz ödersiniz. Fiyatlar hakkında gideceğiniz özel hastaneden bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastane İletişim Numaraları

    Acı Badem: 444 5 544

    Özel Ümit Hastanesi : 0222 335 0335

    Medical Park : 444 44 84

Korona Virüsü Ücreti Ne Kadar?

Korona Virüs Testi Ücretli mi?

Son olarak tüm dünyayı ve ülkemizi saran COVİD-19 içinde bir araştırma yaptık. CORONA(COVİD-19) testi devlet ve özel hastanelerde ücretsizdir. Binlerce ölüme sebep olan bu salgın hastalık sebebiyle ülkemizde sağlık bakanlığının açıklaması üzerine testler ve tedavi için özel, vakıf, üniversite ve devlet hastanelerinde hiçbir talep bulunmayıp pandemi süresince acil halden dolayı ücretsiz test ve tedavi yapılacağı duyurulmuştur.
Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/