EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Başka bir hesaba para transferi yaparken, IBAN ve hesap numarası yanlış girilebilir ya da işlem tamamen iptal edilmek istenebilir. Para transferi yapılacak kişinin bilgileri yanlış girildiğinde, gönderilen tutar yanlış hesaba aktarılacaktır. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler EFT iptal edilir mi? diye düşünmektedir. EFT’nin onaylanıp onaylanmadığı, iptal etme sürecini değiştirmektedir. Gönderilen tutar henüz karşı hesaba geçmemiş ise iptal etme işlemi daha kolay olacaktır. Fakat gönderilen tutar onaylanarak, karşı hesaba geçmişse EFT’nin iptal edilmesi biraz zor ve zaman alıcı olacaktır. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Denizbank ve Akbank gibi pek çok banka üzerinden yapılan EFT iptal etme adımlarını sizler için hazırladık.

EFT İptal Etme Seçenekleri

Yaptığınız EFT işlemi sürecinde, alıcı kişi bilgilerini yanlış girdiğinizde, para gönderme talebinizi iptal etme şansınız bulunmaktadır. Para gönderme talebiniz onaylanmamış ise işlem iptaliniz daha kolay olacaktır. Fakat ilgili bankanın kontrolünden geçip onayladığında, para gönderme işlemini tek başına iptal etmeniz biraz zor olacaktır. EFT iptal etme seçeneklerinden birini kullanarak para transferinizi iptal edebilirsiniz. İşte iptal seçenekleri;

    Banka şubesi

    Müşteri hizmetleri

    İnternet bankacılığı

    Mobil bankacılık

Para gönderme talebinizi şubeden, internet bankacılığından, mobil uygulamadan ya da müşteri hizmetlerinden iptal edebilirsiniz. Yapmış olduğunuz EFT işlemi henüz talimat şeklindeyse, iptal etme durumunda gönderdiğiniz tutar hesabınıza otomatik olarak aktarılacaktır. Fakat onaylandıktan sonra iptal edildiyse gönderilen tutarın hesabınıza aktarılması zaman alacaktır.

EFT Hesaba Geçtikten Sonra İptal Edilir Mi?

Farklı banka hesapları arasında yapılan EFT işlemi, kontrol aşamasında ve henüz onaylanmamış ise internet bankacılığı üzerinden direkt iptal edebilirsiniz. Para gönderme menüsünden, verdiğiniz tüm talimatların son durumlarını görüntüleyebilir ve iptal edebilirsiniz. Fakat gönderilen tutar onaylanıp karşı hesaba ulaştığında iptal etme şansınız biraz düşük olacaktır. Bu durum ile karşılaştığınızda daha fazla vakit kaybetmeden, bankanız ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İlk olarak EFT tutarınız, yanlış gönderilen hesap üzerinden kullanılmaya kapatılarak bloke konur. O kişi hesabındaki parayı çekemez. Bu süreç içerisinde iki banka tarafından da para gönderme talimatının yanlış olduğu belirtilir. Gereken prosedürler uygulanarak gönderdiğiniz tutar hesabınıza yatması sağlanır.

EFT İptali Ne Zaman İade Edilir?

EFT iptalinden sonra geri aktarılması gereken tutar, iptal edilme aşamasına göre farklılık göstermektedir. Hangi süreç içinde iptal edildiği, tutarın iade sürecini belirlemektedir. IBAN, hesap numarası ve şube kodundaki yanlışlıklardan dolayı yapılan iptal işlemlerinde, bankaların yoğunluklarına bağlı olarak 1 ya da 2 gün içerisinde tutar iade edilir. Fakat tutar karşı hesaba geçmişse bu süre 1 haftayı bulabilir. EFT iptal etme işlemini karşı taraf kabul etmez ise iade süreciniz haftaları hatta ayları bulabilir.

Mesai Saatleri Dışında Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Havale yöntemiyle para transferi 7 gün 24 saat kesintisiz yapılabilse de, EFT sadece mesai saatleri içinde gerçekleşmektedir. Para transferi yapacağınız ilgili bankanın mesai saatleri içinde para gönderme talebinde bulunabilirsiniz. Resmi tatillerde, hafta sonunda ya da bayram günlerinde bankalar kapalı olduğu için birçok bankacılık işlemi yapılmamaktadır. EFT de bunlardan bir tanesidir. Mesai saatleri dışında, resmi günlerde ya da hafta sonunda yapılan para transferi, ilk mesai saatleri içinde gerçekleşecektir. Aynı şekilde, hafta sonu ve resmi günlerde gönderdiğiniz tutarı iptal etmek istediğinizde de ilk iş gününde mesai saatleri içinde, gerekçe sunmadan iptal edebilirsiniz. Başlatmış olduğunu para transfer süreci henüz tamamlanmamış ise, işleminizi hemen iptal edebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Nasıl İptal Edilir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalara arasında yapılan para gönderme hizmetleri de çeşitlilik kazanmıştır. Ziraat Bankası şubesine gitmeden internet şubesinden ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden karşı hesaba para transferi yapabilirsiniz. Yanlış yaptığınız transfer işleminizi iptal ettirmeniz mümkündür. Aşağıdaki işlem adımlarını takip ederek Ziraat Bankası EFT işleminizi iptal edebilirsiniz;

    444 0 000 ya da 0850 220 00 00 iletişim numaralarından Ziraat müşteri hizmetlerine bağlanarak sorununuzu bildirebilirsiniz.

    Ziraat Mobil uygulamasını telefonunuza indirerek, para transferleri menüsünden, tüm talimatlarınızı görüntüleyebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

    Ziraat Bankası internet şubesine giriş yaparak EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Sırasıyla ”İşlem Yap-Başka Bankaya-Transfer Talimatlarım” adımlarını takip ederek iptal etmek istediğiniz para gönderme talimatınızı seçerek iptal edebilirsiniz.

EFT devre dışı bırakma yöntemlerini kullanarak Ziraat Bankası EFT iptal etme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi talimatınız onay sürecinde ise, talebiniz hemen gerçekleşecektir. Fakat gönderilen para karşı hesaba geçmiş ise, yetkililerin desteği gerekmektedir. Banka çalışanları, alıcı kişi ile iletişime geçerek işlemin yanlış olduğunu teyit etmelidir. Bu kontrol süreci sorunsuz geçtiğinde birkaç gün içinde gönderilen tutar hesabınıza aktarılacaktır.

Halkbank’tan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Halkbank, şubede yoğunluk oluşturmamak için, internet bankacılığından ve mobil uygulamadan EFT ile para transferi işlemine izin vermektedir. Halkbank müşterileri bazı durumlarda yanlış IBAN ya da hesap numarası girdiğinde, yapmış oldukları transfer işlemini iptal etmek isteyebilir. Halkbank EFT iptal etme 3 şekilde yapılmaktadır;

    İlk olarak Halkbank internet şubesine giriş yaparak yanlış EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Para transferleri bölümünden sırasıyla ”EFT-EFT Emirlerimi İzle-Düzenle-İptal” adımlarını uygulayarak yanlış para gönderme işleminizi iptal edebilirsiniz.

    İkinci yöntem ise Halkbank mobil uygulamasıdır. Mobil bankacılık uygulamasını telefonunuza indirerek, yanlış para transferi işleminizi iptal edebilirsiniz. Para transferleri menüsünden, talimatlarınızı görüntüleyebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

    Üçüncü ve son yöntem ise, müşteri hizmetlerine bağlanarak, temsilcilerden destek almaktır. 444 0 400 ya da 0850 222 04 00 iletişim numaralarından Halkbank müşteri hizmetlerine ulaşarak, EFT silme talebinde bulunabilir ve tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde bankacılık sisteminde en fazla kullanılan iletişim kanalı, müşteri hizmetleridir. Şubeye gitmeye gerek kalmadan, tüm ürün ve hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi alabilir ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank’tan Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT yöntemi ile karşı hesaba para gönderme adımları hızlı bir şekilde tamamlandığında, işlem sürecinde bazı hatalar yapılabilmektedir. Gönderilen tutar, yanlış kişinin hesabına geçeceği için, EFT işleminin iptal edilmesi gerekmektedir. Vakıfbank, yanlış gönderilen para transferlerinin iptal edilmesi için, müşterilerine birden fazla yol sunmaktadır. Vakıfbank EFT iptal etme yolları şu şekildedir;

    Vakıfbank şubesine giderek, yanlış para transferinizin iptal edilmesi için gişe yetkililerinden destek alabilirsiniz.

    0850 222 07 24 veya 444 0 724 iletişim numaralı Vakıfbank müşteri hizmetlerine bağlanarak, temsilciden transfer işlemlerinizin durumu hakkında bilgi alabilir ve iptal etme talebinde bulunabilirsiniz.

    Vakıfbank internet bankacılığı üzerinden para transferinizi yapabileceğiniz gibi iptal işlemlerinizi de anında gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı sekmesinde yer alan bireysel sekmesinden tüm talimatlarınızı görüntüleyebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

    Yanlış para transferi devre dışı bırakmanın son yöntemi ise, Vakıfbank mobil uygulamasını telefonunuza indirerek, para transferleri menüsünden işlemlerinizin durumunu kontrole edebilir ve hemen iptal edebilirsiniz

EFT iptal etme talimatlarınız, işleme alınıp kontrol edilecektir. Kontrol aşamasından geçtikten hemen sonra, talebiniz onaylanmışsa gönderdiğiniz tutar hesabınıza iade edilecektir. Fakat tutar karşı hesaba geçmiş ve kullanmaya başlanmış ise bu süreç sizin için biraz daha uzun sürecektir.

Garanti BBVA EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Garanti BBVA, müşterilerine şubeye gitmeye gerek kalmadan, dijital ortamda tüm bankacılık işlemlerini yapmaya olanak sağlamaktadır. Şubelere oranla, bireysel olarak yapılan bankacılık işlemlerinde hata oranı daha fazla olmaktadır. Özellikle para transferinde IBAN ya da hesap numarası gibi rakamsal bilgilerin yanlış girilmesi oldukça fazla yaşanmaktadır. Garanti BBVA EFT iptal etme yöntemleri;

    Garanti internet bankacılığı sistemini kullanarak tüm para transferi talimatlarınızı görebilir ve yönetebilirsiniz. Yanlış yaptığınızı düşündüğünüz işleminizi anında iptal edebilirsiniz.

    444 0 333 iletişim numarasından Garanti Bankası müşteri hizmetlerine bağlanarak, yanlış transfer işlemlerinizi, talimatlarım menüsünden kaldırabilirsiniz.

    Garanti BBVA mobil bankacılık uygulamasına T.C. kimlik numarası veya müşteri numaranızla giriş yaparak, para transferlerim menüsünden, tüm talimatlarınızı kontrol edebilirsiniz.

İnternet şubesini, mobil bankacılık uygulamasını ve müşteri hizmetleri kanallarını kullanarak para transferinizi iptal edebileceğiniz gibi Garanti Bankası şubesine giderek de gişe yetkililerinden bilgi ve destek alabilirsiniz.

İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Türkiye İş Bankası’nda yaptığınız para transferi işleminizin yanlış olduğunu fark ettiğiniz an, vakit kaybetmeden, iptal etme adımlarını uygulamanız gerekmektedir. Gönderdiğiniz tutar, karşı hesaba geçmiş ise, alıcının inisiyatifine bağlı olarak iptal etme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat tutarınız henüz onaylanma aşamasında ise anında para transferi işleminizden vazgeçebilirsiniz. İş Bankası’ndan para transferi iptal etmek için;

    İlk olarak 0850 724 07 24 ya da 444 0 202 İş Bankası müşteri hizmetlerine bağlanarak, temsilcinizden destek destek ve bilgi alabilirsiniz.

    Akıllı telefonunuzda İşCEp uygulaması var ise anında para transferinizden vazgeçebilirsiniz. Uygulama telefonunuzda yoksa hemen indirerek, giriş yapabilirsiniz. Tüm talimatlarınızı para transferlerim menüsünden bulabilirsiniz.

    İş Bankası internet şubesini kullanarak da, para transferi işleminizi yapabilir ve iptal edebilirsiniz.

Çoğu vatandaş İş Bankası şubelerine gitmeyi tercih etse de, online iletişim kanalları aracılığıyla tüm bankacılık işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz. İptal talebiniz, gerekli incelemeler yapılarak, olumlu ya da olumsuz şekilde tarafınıza iletilecektir.

Denizbank EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Diğer tüm bankalarda olduğu gibi, Denizbank’tan yapılan para transferi işlemleri de iptal edilmektedir. Gönderilen tutar karşı hesaba geçmiş ise, paranızın hesabınıza iade edilmesi zaman alacaktır. Henüz onay aşamasında olan talimatlarınızdan vazgeçerek, iade almanız daha kolay olacaktır. Denizbank EFT iptal etme teknikleri;

    0850 222 08 00 veya 444 0 800 Denizbank müşteri hizmetlerin bağlanarak yanlış yapmış olduğunuz transfer durumu hakkında ayrıntılı bilgi alabilir ve temsilcinizin yönlendirmesi ile tutarınızı geri alabilirsiniz.

    Denizbank internet şubesine giriş yaparak, tüm işlemlerinizin durumunu kontrole edebilir ve EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Para transferlerim menüsünden, yanlış para transferinizi kaldırabilirsiniz.

    Denizbank mobil bankacılık uygulamasından da yanlış para gönderme talimatınızı silebilirsiniz.

7/24 Denizbank online iletişim kanallarını kullanarak bankacılığa ait tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca en yakın Denizbank şubelerine giderek de gişe yetkililerinden destek ve bilgi alabilirsiniz. Yapılan kontroller ardından, işleminiz saf dışı bırakılacaktır.

Akbank EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Akbank şubelerinden, internet bankacılığından ve mobil uygulama üzerinden yapmış olduğunuz EFT işleminizi yine aynı iletişim kanalları üzerinden iptal edebilirsiniz. Bu yöntemlere ek olarak, 444 2 525 iletişim numaralı Akbank müşteri hizmetlerine bağlanarak da para transferlerinizin durumu hakkında bilgi alabilir ve talimatınızı kaldırabilirsiniz. Müşteri temsilcinizin kontrolleri sonrasında, bir olumsuzluk yaşanmaz ise tutarınız hesabınıza aktarılacaktır. Akbank internet şubesine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak ”Para Transferi” menüsünden işleminizi devre dışı bırakabilirsiniz. Akbank mobil uygulamasını telefonunuza indirip giriş yaparak da henüz onaylanmamış olan EFT talimatınızı iptal edebilirsiniz. Bu yöntemlerin yanında, size en yakın olan Akbank şubesine giderek de gişe yetkililerinden bilgi ve destek alabilirsiniz.

Hafta Sonu Yapılan EFT İptal Edilir Mi?

EFT yöntemi ile para gönderme işlemleri hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Resmi tatillerde, bayram günlerinde ve hafta sonunda yapılan para transferleri ileri tarihli talimat olarak işleme alınacaktır. Yani hafta sonu yapılan ileri tarihli para transferi talimatları iptal edilebilir. Fakat mesai saatleri içinde gerçekleştirilen işlemler hafta sonu iptal edilmemektedir. İleri tarihli işlemler henüz onay aşamasında olduğundan dolayı anında devre dışı bırakılabilir. Mesai saatleri dışında EFT yöntemiyle alışveriş yapılmaması önerilmektedir. Çünkü size aktarılan para, ilk mesai saatleri içinde hesabınıza geçecektir. Mesai saatini beklemeden siz ürün satışı yaptıktan sonra, alıcı kişi tarafından ileri tarihli para transferi işlemi anında iptal edilebilir. Bu konuda gerçekleşen dolandırıcılık faaliyetleri oldukça fazladır. Para gönderme işlemlerinizi bankaların mesai saatleri içinde yapmaya ve yapılmasına özen gösterin. 
Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/