Af Yasası 2020

Anasayfa » Ekonomi » Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri

Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri

Af yasasındaki gelişmeler gündemimizde yer edinmişken çoğu kişinin ilgilendiği, merakla beklediği af yasasında gelinen son durumu sizler için derledik. Adalet Bakanlığının yaptığı af yasası düzenlemesinde sona gelindi. Bu yeni infaz düzenlemesinde ilk önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir sunum hazırlandı ve yapılan yeni infaz düzenlemesinde birçok değişiklik ile birlikte son halini aldı. Geçtiğimiz yılın değerlendirme toplantısında (2019 yılı) af yasası ve ikinci yargı paketine değinildi. 2020 yılında yeni infaz düzenlemesi hangi suçları kapsayacak? Af yasası yargı paketi maddeleri nelerdir? Tüm sorularınız yanıtı yazımızda..

2020 yılı için kesinleşmesi belirlenen ikinci infaz paketi 2020 yılı Ocak ayında henüz netlik kazanmamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019 yılı değerlendirme toplantısında, çalışmaları devam eden infaz düzenlemesi hakkında şöyle konuştu;

Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, yine geçtiğimiz yıl Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine “seri muhakeme usulü” ve “basit yargılama” adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık. “Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.” dedi.

Af Yasası 2020

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtuluş’un af yasası ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu;

Adalet Bakanlığımız iyi bir çalışma yaptı. Partide de daha evvel konuşuldu. Bakanlar Kurulunda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve diğer partilerle de gerekli görüşmeler yapıldı. Biliyorum. Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son çalışmalar yapılacak. En kısa zamanda infazla ilgili bu düzenlemenin gündeme geleceğini biliyorum. Tabi bunu bir af gibi görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da esas ana fikir şudur; “Cezaevleri çok doldu. Hadi boşaltalım.” diye bir indirim yapılmaz. Mühim olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.

2020 Af Yasası Neleri Kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan infaz yasası ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Yeni düzenlemelerde son şekiller verildi. 5 ayrı paket halinde getirilmesi planlanan toplam 160 maddelik yargı paketi Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmıştı. İkinci yargı paketi için gözler meclise çevrildi. Bunların ardından 2020 yılında af çıkacak mı soruları gündeme geldi. Yeni infaz düzenlemesi 30 maddelik ikinci yargı paketinde belirlenecek olan maddeler ve yeni af düzenlemelerinde bazıları şunlardır;

70 Yaş Üstü Cezasını Evde Çekebilir

Yaşlıları kapsayan bu maddede 70 yaş üstü bir kişi işlediği suç gereğince cezaevinde yatmayacak cezasını evinde çekecek. Yaşı 70 yaş ve üzeri kişileri kapsamış olsa da, işlediği suça ve buna karşılık aldığı cezada bu yeni düzenlemede önemli bir detay. 1 yıla kadar olan cezalarda yaşı 70 ve üzeri olan kişileri kapsayacak. Bu demek oluyor ki 71 yaşında fakat aldığı ceza süresi 6 yıl olan bir kişi yaşına bakılarak evde cezasını çekemeyecek. 70 Yaşı üzeri ve 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılan kişi evinde cezasını çekecek. Kişiler elektronik cihazlarda takip edilecek. 75 yaş üstü ceza alan kişilerde bu süre 1 yıldan 4 yıla çıkacak. Yani 70 yaş üstü getirilen ceza sınırlaması 1 yıl iken, 75 yaş üzeri ceza sınırlaması 4 yıl olacak.

Doğum Yapan Kadınların Suçunda Erteleme

2020 Af yasasındaki yeni düzenlemede Doğum yapan kadınlarda kapsam içine alındı. Bu maddede işlediği suç süresine bakılarak 2 farklı düzenleme geldi. Doğum yapan kadının cezaevine alınıp alınmayacağı doğumunun üzerinden belirli süre geçip geçmemesiyle ilgidir. Kadının yaptığı doğumun üzerinden 1,5 yıl geçmeden cezaevine alınmayacak. Doğum yapan kadının suçunda 1,5 yıl erteleme olacak. Fakat doğum yapan kadınlar, işlediği suç halinde aldığı ceza süresi 3 yılın altındaysa cezalarını evlerinde çekecekler. Doğum yapan kadının evde ceza çekmesi takibi, yaşı 70 yaş üzeri olan kişilerde olduğu gibi elektronik sistemde takip edilecek.

Gece veya Hafta Sonu Cezaevi Sistemi

İnfaz düzenlemeye bir yeni sistem daha geldi. Bu yeni sistemde yukarıda açıkladığımız maddeler gibi yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın, suçu olup cezaevinde yatacak kişilerin tümünü kapsıyor. İnfaz düzenlemeyle gelen yenilikte bu yeni sistem daha önceden de bulunuyordu fakat sistem belirli ayın altındaki ( 6 ay ) cezaları kapsayan bir uygulamaydı. Yeni af yasası infaz düzenlemede ceza alan suçluların aldığı cezaları gece yada hafta sonu çekebilecekleri bir cezaevi sistemi geldi. Bu sistemden yararlanmak için 24 ay ve altında cezaya çaptırılan suçlular, talepte bulunmaları gerekiyor. Talep ettiklerinde cezalarını gece cezevinde bulunup cezalarını çekecek veya hafta sonu cezaevinden bulunacaktır. Örneğin; 7 ay ceza alan bir adam bu sistemden faydanabilecek. Hafta sonu cezaevine girip cezasını çekmesiyle 7 ay içerisinde kaç hafta sonu buluyor ise aldığı ceza süresinden düşülecek.

Af Yasası Kapsam Dışı Suçlar 2020

30 maddeli yargı paketinde kapsam dışında kalan suçlar aşağıdaki gibidir;

Kasten adam öldürme

Cinsel suçlar

Terör suçlar

Kadına Şiddet

24 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan bir önceki yargı paketinden birçok hükümlü ve tutuklu faydalanmıştı. Bahse konu yargı paketini inceleyebilirsiniz.

Yeni infaz düzenlemede yaşa göre evde ceza çeken, doğum sebebiyle cezası ertelenen ve gece ya da hafta sonu ceza çekenlerin cezalarında sistematik değişiklikler oldu. Yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz suçlar af yasası kapsamı dışında kalacaktır. 6 suçta ceza indirimi bulunmamaktadır.

Af yasası yeni sisteminden önce 32 ay ve altında cezası bulunan kişiler cezaevine girmiyorlardı. Bu sistemde de değişikliğe gidildi artık 1 ay cezası olan kişilerde cezaevine girip 12 gün cezaevinde yatacaklar.

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/