Arthur Schopenhauer’dan İçinizi Isıtacak, Ruhunuzu Demlendirecek 10 Alıntı

 

 

 

İzole, agresif ve karamsar bir insan olan Schopenhauer, 19. yüzyılın en büyük filozoflarından biriydi.

Birçoğunun yükseltildiği şekilde kök salmış olduğu sinizmi, ona bireyin arzusunun bir hevesten başka bir şey olmadığı konusunda erken bir ders verdi. Dünyanın var olmadığına ve sadece birinin hayal gücünün bir ürünü olduğuna bile inanıyordu. 
Onun için dünya ve insanın varlığı saçma, sıradan faaliyetlerle dolu, hiçbir şey yapmayan, arzular ve çatışmalar, herhangi bir amaca hizmet etmeyen; tüm bunların üzerinde yükselmek, dünyevi arzulardan yoksun bir yaşam sürmek ve herhangi bir ilişkiden mahrum kalmak isteyen Arthur karşınızda…

 

#1 “Yalnız yaşamak tüm büyük ruhların kaderidir” 


 

 

#2 Genellikle ne istediğimizi ya da ne korktuğumuzu bilmiyoruz. Bilinçli olarak farkında olmadan bile kendimize itiraf etmeden yıllarca bir dilek koruyabiliriz, çünkü akıl onun hakkında hiçbir şey bilmez, çünkü bir vahiy bize aşkımız için tehlikeli görünmektedir”


 

 

#3 “Ve korktuğumuz şeylere gelince, çoğu zaman bilmiyoruz, çünkü farkında olmak için cesaretimiz yok”


 

 #4 “Yetenek, kimsenin vuramayacağı bir hedefi vuruyor. Dahi, kimsenin göremediği bir hedefi vurur” 


 

#5 “Çoğunlukla bize değerlerin değerini öğreten kayıptır”


#6 “Hayvanların hiçbir hakka sahip olmadığı varsayımı ve onlara muamele etmenin ahlâki bir öneme sahip olmadığı yanılsaması, Batı kibirliği ve barbarlığın olumlu çirkin bir örneğidir. Evrensel şefkat ahlâkın tek garantisidir”

 


#7 “Düşüncelerinin yüzeysel doğası, görüşlerinin darlığı ve düşüncelerinin darlığı hakkında bir bilgi edindiğimizde, diğer insanların kafasında olup bitenlere giderek kayıtsız kalacağız. Başkalarının görüşlerine çok değer veren her kimse, onlara çok fazla şeref verir”


#8 “Mizah duygusu, insanın tek ilahi niteliğidir”


#9 “Hiçbir şey olmasaydı daha iyi olurdu. Yeryüzünde zevkten daha fazla acı olduğu için, her memnuniyet sadece geçicidir, yeni arzular ve yeni sıkıntılar yaratır ve yutulmuş hayvanın çektiği acı her zaman yiyicinin zevkinden çok daha büyüktür” 


#10 “Yüksek derecede akıl, bir insanı sosyalleştirmez”


Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/