İyi Birer Birey Olmak İçin Annelerimizden Öğrenmemiz Gereken 5 Ders

Öncelikle canım annem başta olmak üzere tüm annelerin anneler günü kutlu olsun. Bu güzel günde annelerimize verebileceğimiz en güzel hediye aslında ne kadar iyi çocuklar yetiştirdiklerini onlara gösterebilmek. O yüzden gelin annelerimizden öğrenmemiz gerekenlere bir göz atalım.

1) Bir anne şefkatine sahip olmak

Günümüz dünyasında insanların yaşadığı en büyük problem birbirine şefkat göstermemek. Birçoğumuz etrafımızdaki insanlara karşı oldukça acımasızız. Çevremizdeki insanlara ve hayvanlara göstereceğimiz her şefkat zerresi ve anlayış ile dünya daha güzel bir yer olacaktır. Bize şefkat aşıladığını gören annelerimizin mutluluğu ise paha biçilemez olacaktır.

2) Her şeyi yapabilecek güce sahip olmak

Her çocuk için bir gerçek vardır, “benim babam senin babanı döver” derler. Peki annelerimiz? Dünyada görülen cinsiyet eşitsizliği sebebiyle hem evin, hem çocuğun, hem de çalışma hayatının tüm sorumluluklarını omuzlarında taşıyan o güzel annelerimiz gibi güçlü birer birey olmak hayattaki zorlukları taşımamıza yardımcı olacaktır. Güçlü birer birey olup dünyadaki bu gibi sorunlara çözümler bulduğumuzu gören annelerimizin yaşayacakları haklı gururu da unutmayalım.

3) Bir anne gibi gözü pek olmak

Annelerimizin ne kadar cesur olduklarından bahsedelim biraz da. Kimi zaman hayatta tek başlarına da kalsalar, bazen eğitimlerinden bazen kariyerlerinden vazgeçip bu cesurca kararı alıp bizi dünyaya getiren bu insanlara neler borçlu olduğumuzun farkında mıyız? Onlar gibi gözü pek olup cesurca kararlarımız ile annelerimizi gururlandırmak da bize düşüyor.

4) Bir anne gibi sabırlı olmak

Annemizin en sevdiği vazoyu kırdığımız gün, en sevdiği makyaj malzemesi ile duvarlara resim yaptığımız gün, en sevdiği elbisesini makasla parça parça kestiğimiz gün, yıllardır görüşmediği arkadaşlarıyla plan yaptığı ama bizim hastalandığımız gün… Bütün bunlara sabırla katlanıp bizi koşulsuz seven bir insan. Annemizden öğrenmemiz gereken en önemli şey belki de sabırlı olmak.

5) Bir anne gibi azimli olmak

Bir anne düşünün. Çocuğuna bir şey öğretmek için kim bilir kaç kere nasıl yapıldığını göstermiş anlatmıştır. Azimlerinin takdire şayan olduğunu söylememize gerek yok herhalde. Biz de hayatta azimli olup, hem kendimiz bir şeyler öğrenirken hem de birilerine bir şeyler anlatma çabası içindeyken pes etmemeli azimle denemeye devam etmeliyiz. Asla pes etmeyen azimli bir kişilik sayesinde başarıdan başarıya koşan bir birey olduğumuzda annelerimizin yüzündeki o anlamlı gülümseme görülmeye değer olacaktır.

BÜTÜN ANNELERİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version