Alkol Promil Hesaplama

Alkol sınırının kaç promil olduğunu açıkladık! Konumuzun devamında merak ettiğiniz kaç promilden sonra ceza yazıldığını, 1 bira da kaç promil olduğunu, hesaplamalarını, bira sayısına göre miktarlarını, Etanol promil hesaplama kaç saat sonra belli olduğunu, ve alkol sınırlarını sizler için araştırdık. Miktarına göre alkol promil hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

Kaç Promil Alkol Cezaya Girer?

Promil sınırı 0.50 yani (1.000 milimetre kanda 0.5 gram alkol) demektir. Ülkemizde alkollü araç kullanımı ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetindeki sürücüler için tamamen yasaktır. Diğer sürücüler içinse %0. 50 promille sınırlandırılmıştır. Yani alkol sınırı kaç promilden sonra cezaya girer diye sorarsanız, 0.50 sınırından sonra cezai yaptırımlar sizinle diyebiliriz. Kamu hizmetlerinde çalışan tüm çalışanlara alkollü araç kullanımı yasaklanmıştır ve cezai hükümleri söz konusudur. Yasal olarak belirtilen 0.50 oranında sınırı yanlış sınırlandırılır. Yani, 1 kadeh içki çıkmaz veya çıkar demek pek mümkün değildir. Bunun sebebi kandaki oranı kişilerin cinsiyeti, yaşı ve metobolizma sistemine göre değişiklik gösterebilir. Kaç promil alkolle cezaya gireceğinizi açıklayacak olursak, yasal sınırın üzerinde çıkan oran da alkollü araç kullanımından cezai hükümlere girebilirsiniz. Yazımızın devamında yasal sınırın kaç kadehe eşit olduğunu, alkol hesaplama gibi tüm bilgileri vermeye devam ediyoruz. Sizlerde devam ederek tüm bilgilerden yararlanabilirsiniz!

Promil Kaç Saatte Düşer?

Promil kaç saatte düşer diye merak ettiğiniz bu soruyu sizlere yazımızda anlattık. Bir çok içkide bulunan alkol oranı birbirinden farklıdır. Bu durumda vücuda etkisi ve karışması da değişiklik gösterir. Ülkemizde promil yasal sınırı 0,5 olarak belirlenmiştir. Alkolün vücuttan atılma süresi 48 saat ile 72 saat arasındadır. Alınmaya başlandığından itibaren 1 saat içinde vücuttan atılır. Kişiye ve bünyeye göre değişiklik gösterir. Bununla beraber her saatte vücuttan 0.1 promil atılır. Erkeklere oranla kadınlar alkolden daha fazla etkilenir. Çünkü midelerindeki ADH aktivitesi erkeklere göre daha düşük görünmektedir. Ayrıca yemekle beraber alınan içki kişiyi daha yavaş etkiler. Söylenenin aksine kahve içilmesi içkinin etkisini azaltmaz. Buna göre alkol alınmaya başladığı andan itibaren kana 1 saat içerisinde karışır. Ve alkol sayısı aldığınız biraya veya diğer içkilerin sayısına göre giderek artar kana karışıklık gösterir. Tüm bu eylemler 1 saat içerisinde olur. Ve kişinin metabolizma hızına göre vücuttan atılma eylemi gösterir.

Yeni alkol fiyatları Zamlı liste inceleyebilirsiniz.

Alkol Promil Sınırı 2021

Ülkemizde promil kuralları ticari araçlar ve sürücüler için sınırlandırılırken kamu sektörü için tamamen yasaklanmıştır. Yasal sınır 1 litre kanda, yarım gram alkol ile eşdeğer olan kullanıcılar için 0.50, ticari araç sahipleri için ise 0.20 promil olarak belirtilmiştir. Örnek olarak, 0.50 oranında 100 milimetreye tekamül eder. Buda kanda 50 miligram içki oranı olduğunu gösterir. Bu durumdan yola çıkılarak 50/100= 0.50 promil alkol olarak görülmektedir. 0.2 oranın düzeyinden sonra sayısı ve düzeyi arttıkça alkol oran sınırı geçilmiş olacaktır. Kana karışma etkisi kişiden kişiye değişirken % 0.50 promile denk gelecek şekilde içmek pek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü çeşitlerine göre oranları farklılık göstermektedir. Buda trafiğe çıkıldığında size zarar verebilir. Peki alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Gelin hep beraber inceleyelim.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Alkollü araç kullandığınız da cezası size pahalıya patlayabilir. Hatta aracınızdan bile olabilirsiniz. Ülkemizde alkol denetiminin amacı, kanda bulunan miktarını ortaya çıkarmaktır. Ölçümlerin sonucunda 0,50 promilin üzerinde olan alkollü sürücülerin trafiğe çıkması uygun değildir. Ve cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Alkolmetre ile yapılan bu teknikte, 0.50 üzerinde yüzdeniz çıkarsa cezalara hazır olun. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince, ilk olarak para cezası ile cezalandırılır ve sürücü belgesine 6 ay süreyle trafik polisi tarafından el konularak trafikten men edilir. Bu yılın Ocak ayında belirlenen alkol ceza tutarı;

Alkollü Araç ile İlk Yakalanmada 1.228,00 TL

Alkollü Araç ile 2. Kez Yakalanmada 1.539,00 TL

Gelen trafik cezalarının yasal ödeme süresi 15 gündür. Erken ödenmesi halinde ceza tutarlarında %25 indirim uygulanacaktır. İndirim uygulanmış tutarlar ise;

1 Defa Yakalanmış İndirim Uygulama Tutarı 920- 925 TL

2. Defa Yakanmış İndirim Uygulama Tutarı 1.150,00- 1.155,00 TL

İndirim uygulandığında ödeyeceğiniz tutarlar yukarıdaki tabloda verilmiştir.

Aynı sürücü bu suçu ikinci kere işlerse; kanunun ilgili maddesi gereğince ilk olarak para cezası ile cezalandırılır, geriye doğru 5 yıl içerisinde 1. defa da 6 ay, 2. defasında ise yakalanma durumunda 2 yıl, 3. ve daha fazla yakalanmasında ise 5′ er yıl olarak ehliyetine trafik yetkilileri tarafından el konulacaktır. Ayrıca alkollü araç kullanımında cezalarınızı sorgulamak artık çok kolay. E- devlet sisteminden girişlerinizi tamamlayarak ceza borcunuzu öğrenebilirsiniz. Bu durumda aracınız kiralık ise yine cezanız aracı kiraladığınız firmaya gidecek ama ceza sizin adınıza olacaktır. Unutmayınız, alkollü araç kullanmak büyük can kayıplarına neden olabilir!

Alkollü Araç Kullanma Mahkeme Kararları

Araç sürücüleri için trafik alkol sınırı 0.5 promil, ticari araç sürücüleri için 0.2 promil sınırlaması vardır. Kamu kurumlarında çalışanlar için ise böyle bir sınırlama yoktur. Eğer, trafikte alkollü bir şekilde yakalanan sürücünün promil değeri 0,2′ nin üzerinde ise kişiye dava açılacak ve yargılananlar TCK 179. maddeye göre cezalandırılacaktır. Mahkeme kararınca cezai yaptırım tutarlarını ödemeyen ve tekrar aynı şekilde yakalanan kişilere ehliyete el koyumu ve 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Alkol ve tütün cezaları ve bilgileri için emniyet teşkilatının yaptığı açıklamaları buradan inceleyebilirsiniz.

Bira Sayısına Göre Promil Miktarı ve Hesaplama

Bira sayısına göre promil miktarlarını ortalama olarak sizlerle paylaşacağız. Hesaplamalarımız ve araştırmalarımızın sonucunda Bira ve Rakının duble, şişe miktarlarını aşağıda görebilirsiniz. Bira, Şarap, Vodka, Rakı ve diğer tüm alkoller için promil oranlarını sizin için hesapladık. Buna göre;

Alkol Oranları ve Promil Hesaplama

    %0,5 Alkol Oranlı 33′ lük 1 Şişe Bira: 33 Promil Eder.

    %0,5 Oranlı 33′ lük 2 Şişe Bira: 69 oranında değeri vardır.

    %0,5 İçki Oranlı 33′ lük 5 Şişe Bira: 1.73 Promil Eder.

    %0,5 Promil 50′ lik 1 Şişe Bira: 53 oranında kandaki değer eder.

    %0,5 Alkol Oranlı 50′ lik 2 Şişe Bira : 10.5 Promil Eder.

    %0,5 İçki Oranlı 50′ lik 5 Şişe Bira: 2.63

    %12 Alkol Oranlı 1 Kadeh Şarap: 40

    %12 Promil Oranlı 3 Kadeh Şarap: 1.21 Promil Eder.

    %12 İçki Oranlı 5 Kadeh Şarap: 2.02

    %40 Alkol Oranlı 3 Duble Rakı, Viski, Vodka: 1.26 Promil Eder.

Bu verilere göre unutmayın ki alkol oranı boy, cinsiyet, kilo ve kana karışma aşaması herkese göre farklılık gösterecektir. Ve 0.5= 50 promil demektir. Yukarıdaki veriler bu hesaba göre gösterilmektedir.

Dükkanda Sigara İçmenin Cezası Ne Kadar? Bilgi almak için tıklayınız.

Yasal Sınır Alkolü Kaç Kadehe Eşit

Ülkemizde yasal sınır kamu çalışanları ve ticari araçlar harici için 0.50 promil yani 50 ile gösterilir. 0.50 promillik yasal sınır Ortalama 45 yaşında olan 70- 75 kilo bir erkek adayı için 50 CC’ lik bir şişe biraya eşittir. Ayrıca 1 duble rakı, bir duble rakı ve 2 kadeh şarapta miktara eşittir. Ortalama 40- 45 yaşında olan 70 kilo kadın için bu oranlar yarı yarıya düşebilir. Unutmayın, 2 bardak bira ya da bir kadeh rakı, vodka içmeniz kanınızdaki alkol miktarının tam olarak 0.50 (50) olacağı veya daha olmamıştır, diyerek devam etmeniz anlamına gelmez. Yaşa, kiloya, genetik yapıya göre değişir. Unutmayın hesaplamalar kadar içmiş olsanız bile promil ölçme aletine göre kandaki oran daha yüksek çıkabilir. Buda ölçüm aletiyle ilgili olabilir. Veya kullandığınız alkol ve sigara ile ilgili olabilir. Bunlarla beraber alkol kullandınız ve çevirmeye yakalandınız. Alkol oranı belirten üfleme cihazını üflemediniz. Bunu sakın denemeyin!

Alkolmetreye Üflememe Cezası Nedir?

Trafik kolluk birimleri tarafından alkolmetreye üflemeniz gerektiğinde üflemek istemezseniz, bu durumda hakkınızda bu yıl için 3. 520 TL tutarında bir idari para cezası verilmektedir. Veya ehliyetiniz ile aracınıza 2 yıl süre ile el koyma yaptırımı yapılabilir. Çünkü promilde çıkan miktar kadar ceza almanız daha kolay bir yol olacaktır. Bu durumda üflememe cezası iptal olur. Ve aynı zamanda üflediğinizde miktarını görmek istediğiniz de polis memurları bunu kişiye göstermekle yükümlüdür. Gösterilmediği takdirde sulh ceza idare mahkemesine itirazda bulunarak cezaya itiraz etme hakkınız doğmaktadır. Dilerseniz Karayolları Trafik Yönetmeliği mevzuatını inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Motosiklette Alkol Sınırı Nedir?

Motosiklet sahipleri için promil sınırlamalarından kısaca yer ettik. Motor kullanıcıları için 0.5 oranında alkol promili normaldir gibi şeylere inanmayın! Motosiklet kullanıcılarının alkol oranı 0,20/0,25 oranında değişmektedir. Yani sizlerde bu oranın üzerine çıktığınızda tüm cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. 

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/