Yoganın Faydaları: Yogaya Başlamak 15 Bilimsel Neden

Yoganın faydaları saymakla bitme. Yoga, esasen, zihin ve beden arasında uyum sağlamaya odaklanan ruhsal bir disiplindir. Sağlıklı yaşama sanatı da denilebilir. ‘Yoga’ kelimesi, ‘birleştirmek’ veya ‘boyunduruk altına almak’ anlamına gelen Sanskritçe ‘Yuj’ kökünden türetilmiştir. Yoga, kökleri Hint felsefesine dayanan eski bir uygulamadır. Manevi bir uygulama olarak başladı, ancak fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştirmeye olan faydaları yaygınlaştıkça popüler hale geldi.

Modern yoga, iç huzuru ve fiziksel enerjiyi teşvik etmek için tasarlanmış pozlara odaklanır. Eski yoga, zindeliğe çok fazla önem vermiyordu. Bunun yerine zihinsel odaklanmayı ve ruhsal enerjiyi geliştirmeye odaklanıyor. Hepsinin yanı sıra yoga üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar yoganın zihinsel ve fiziksel sağlığa çok iyi geldiğini hatta bazı hastalıklar için bilinen tek tedavi yönteminin yoga olduğu biliniyor. Sizler için hem yoga yapmanız için 15 sebep hem de yoganın hangi hastalıklara iyi geldiğini yazdık. Hazırsanız başlayalım.


Yoganın Faydaları: Yoga Yapmanız İçin Bilimle Desteklenen 15 Sebep

1) Esnekliği artırır.

esneklik

2016 yılında, önde gelen yoga kuruluşlarından ikisi olan Yoga Journal ve Yoga Alliance, giderek artan popülaritesi karşısında yoganın faydalarını ölçmek amacıyla yoga hakkındaki çeşitli istatistiklere bakarak dünya çapında bir anket gerçekleştirdi. İnsanların yoga yapmak için en çok belirttiği ilk neden “esnekliği artırmak” oldu.

Yoganın faydaları arasında esnekliği arttırması en bilinen faydalardan birisidir. Esneklik, fiziksel sağlığın önemli bir bileşenidir. Yoga poz ve duruşlarının yoğunluğu derecesine göre değişiklik gösterir. En yüksek yoğunluktan en düşüğe kadar birçok farklı stil vardır. Bu stillerin en düşüğünde bile esnekliğin arttığı görülür.


2) Yoga stresten kurtulmaya yardımcı olur.

yoganın faydaları

Amerikan Psikoloji Derneği yakın zamanda Amerikalı yetişkinlerin %84’ünün uzun süreli stresin etkisini hissettiğini bir araştırma sonucunda yayınladı. Bu nedenle, insanların neden yoga yaptıklarına dair en çok belirtilen ikinci nedenin stresi azaltmak olduğu kulağa mantıklı geliyor. Neyse ki bilim, yoganın stresi azaltmada mükemmel olduğunu desteklemektedir.

Fiziksel aktivitenin, yoganın sadece bir parçası olduğunu unutmayın. Meditasyon, nefes çalışması ve işitsel ritüellerin hepsinin de gerilimi önemli ölçüde azalttığı ve stresi azalttığı biliniyor.


3) Yoga zihinsel sağlığı iyileştirir.

yoganın faydaları

Dünyadaki en yaygın ruh sağlığı bozukluklarından birinin Majör depresif bozukluk (MDB) olduğu düşünülüyor. Yoganın faydaları denilince akla ilk gelen zihinsel sağlığın iyileşmesi olabilir. Yoga temelli tedavilerin depresif belirtiler üzerindeki etkilerine odaklanan analizler yoganın artık MDB için etkili bir alternatif tedavi olarak kabul edilebileceği sonucuna varmıştır. Hem hareket temelli yoga terapileri hem de nefes temelli uygulamaların depresif semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği görülmüştür.


4) İltihabı azaltabilir.

yoganın faydaları

Çoğu hastalığın öncüsü kronik inflamasyondur yani iltihaplanmadır. Diyabet ve kalp hastalığı gibi durumların bile uzun süreli iltihaplanma ile bağlantısı olduğu biliniyor. Bir inceleme 15 araştırma çalışmasında ortak bir sonuç buldu: Yoga, çeşitli tarzlar, yoğunluklar ve süreler çeşitli kronik durumlarda inflamasyonun biyokimyasal belirteçlerini azalttı.


5) Gücünüzü ve dayanıklılığı artırır.

güç

Çoğu insan yogayı esneklikle ilişkilendirirken, bazı yoga dersleri de güç geliştirme olarak kabul edilebilir. Güç geliştirme, seviye düzeyine, yaklaşıma ve öğretmene bağlı olarak değişir. Amerika’da hava kuvvetleri personeli üzerinde yapılan bir araştırma, yoganın, sağlıklı katılımcılardan oluşan birçok yaş grubunda etkili bir güç geliştirme uygulaması olduğunu ortaya koyuyor.


6) Kaygıyı azaltabilir.

kaygıyı azaltır

Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği yakın zamanda kaygı bozukluklarının Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın ruh sağlığı bozuklukları olabileceğini belirtti. Anksiyetenin birkaç farklı çeşidi vardır; sosyal anksiyete ve özel fobiler gibi. Ancak araştırmalara göre, tüm bu farklı anskiyete bozukluklarına alternatif tedavi için en etkili yöntem yoga asanadır. Bir meditasyon olan yoga nidranın anksiyete semptomlarını kesin olarak azalttığı gösterilmiştir.


7) Yaşam kalitesini iyileştirir.

yoganın faydaları

Yogayı günlük yaşam tarzınıza dâhil ederek daha iyi sağlık, özgüven, iç huzur ve stressiz bir yaşam geliştirebilirsiniz. Yoga aslında sağlık ve mutluluk için bu mekanik dünyadaki diğer her şeyden daha güçlü bir zırhtır. Yaşlandıkça daha da önemli hale geliyor.

Her gün birkaç yoga asanası ve pozu yapmak, yaşam kaliteniz için büyük bir fark yaratabilir. Diğer maddelerde bahsettiğimiz tüm kriterler yoga yapmanız durumunda yaşam kalitenizin iyileşmesi için önemli öncüllerdir.


8) Bağışıklığı artırır.

bağışıklığı arttırır

Yoganın faydaları arasında güçlü bir bağışıklığa sahip olmak da vardır. Kronik stres bağışıklık sisteminizi olumsuz etkiler. Bağışıklığınız tehlikeye girdiğinde, hastalığa daha duyarlı olursunuz. Yoganın strese iyi geldiği hatta bilimsel olarak desteklenen alternatif bir tedavi olarak kabul edildiği ortada. Araştırmalar hala devam etse de bazı araştırmalar yoga yapmak (özellikle sürekli olarak) ile daha iyi bağışıklık sistemi çalışması arasında belirgin bir bağlantı buldu.


9) Dengeyi iyileştirir.

denge

Yoganın sporcularda dengeyi ve genel performansı iyileştirdiği görülmüştür. Aynı şekilde, sağlıklı kişiler üzerinde yapılan bir araştırma, düzenli olarak yoga yapan çoğu insanda dengenin gelişim gösterdiğini öne sürüyor. Yaşlı insanlarda dengesizlikten kaynaklı düşme oldukça yaygın. Bazı araştırmalar yoganın yaşlılarda dengeyi iyileştirebileceğini ortaya koyuyor. Özellikle yoga asananın beyin hasarı olan bireylerde ve yaşlılarda dengeyi iyileştirmede önemli bir etken olduğu da biliniyor.


10) Uykunuzu iyileştirir.

yoganın faydaları

Araştırmacılar, uykuyu ölçerken, bir kişinin hem uykuya dalma hem de uykuda kalma durumuna bakarlar. Uykusuzluk bunlardan birini veya her ikisini de etkileyebilir. Yoganın hem insanların ne kadar hızlı uykuya daldıklarını hem de ne kadar derin uykuda kaldıklarını iyileştirdiği görülmüştür.

Bunun sebebi, yoganın zihinsel sakinleşmeye sebep olmasından ve stresten kurtarmasından kaynaklanır. Kaygıyı iyileştirmeye ek olarak, çok sayıda çalışma, yoga nidranın özellikle uykuyu iyileştirmede yardımcı olduğunu gösteriyor.


11) Benlik saygısını artırır.

benlik saygısı

Yoganın faydaları arasıdna benlik saygısını arttırmak da vardır.Benlik saygısı, ergenlikte olanlar ve yetişkin gençler için zor bir durum olabilir. İyi haber şu ki, son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, benlik saygısını ve algılanan beden imajını geliştirmek için yoganın olumlu sonuçlar doğurduğunu gösteriyor. Ayrıca, anoreksiya hastalarında yoganın, anksiyete ve depresyon semptomlarına yardımcı olabileceğine dair umut verici kanıtlar vardır.


12) Kemik sağlığını iyileştirir.

kemik sağlığı

Yogadaki birçok duruş izometrik kasılmalardır. Örneğin, bir üst şınav pozisyonu olan Plank Pose’da kollar, gövde ve bacaklar, bir şınavda hareket ediyormuşsunuz gibi kısalmadan veya uzamadan tamamen birbirine geçer. İzometrik egzersizlerin kemik yoğunluğunu arttırdığı ortaya çıkmıştır. Yoga asana, kemik kaybını en aza indirgeyerek osteopeni ve osteoporoza iyi gelir. Bir araştırma, günlük 12 dakikalık yoga çalışmasının kemik sağlığına iyi geldiğini ve kemikle ilgili sorunları iyileştirebildiğini gösterdi.


13) Daha iyi duruş ve vücut farkındalığını teşvik edebilir.

dağ pozu

Teknolojinin yaygınlaşması ve özellikle pandemi ile evden çalışma tarzının artması, cihazların başında daha fazla zaman harcamamıza sebep oluyor. Dolayısıyla oturma şeklimiz kamburlaşma gibi birçok duruş bozukluğuna sebep olabiliyor. Ancak birçok araştırmada yapılan yakın tarihli bir incelemeye göre, yoga, interception (vücudunuzdaki hisleri tanımak) ve duruştan sorumlu merkezlerde beyin işleyişini geliştiriyor.

Ek olarak, yoganın hareketlilik ve esnekliğe odaklanması, gergin olan kasları serbest bırakarak, omurganın hareketliliğini artırarak daha iyi duruşa katkıda bulunabilir.


14) Beyin işleyişini iyileştirir.

yoganın faydaları

Araştırmalar, yoganın gerçekten bir zihin-beden egzersizi olduğunu gösteriyor. Diğer maddelerde yazılanlar ve yoganın iyi geldiği hastalıklar aslında zaten yoganın beyin işlevini her türlü iyi geldiğinin kanıtıdır. Vücudunuzda her şey yolundaysa beyin işlevi yerindedir. Yoga, beynin işleyişini, dikkat ve motivasyonu aktivite etmesine katkıda bulunuyor.


15) Yoga tükenmişliğe yardımcı olabilir.

tükenmişlik sendromu

Tükenmişlik dünya genelinde tüm zamanların en yüksek seviyesinde gibi görünüyor. Bu, içsel sinyalleri fark etme ve uygun şekilde tepki verme yeteneğidir. Yani yoga, insanların vücutlarının sinyalleriyle daha uyumlu olmalarına ve hatta daha fazla dinlemelerine yardımcı olabilir.


Yoganın Faydaları: Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

yoganın faydaları

Depresyon

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Harvard’ın McLean Hastanesi’nden yapılan ön araştırma, bir saat boyunca yoga yapan sağlıklı deneklerde, bir saat boyunca oturup kitap okuyan bir kontrol grubuna kıyasla depresyon düzeylerinde yüzde 27’lik düşüş olduğunu gösterdi.

Önerilen poz: Bound Angle pozu depresyona en iyi gelen pozlardan biridir.


Hazımsızlık/Mide Rahatsızlığı

Yoganın faydaları arasında hazımsızlığı azaltmak vardır.Mide rahatsızlığı ve hazımsızlık, Gastrit, ishal, mide ekşimesi vb. gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Herhangi bir mide rahatsızlığıyla mücadele ediyorsanız, apanasana/dizler göğüse pozu sizi kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlik kurtarabilir. Sindirim için faydalıdır ve toksik maddelerin tüm sistemden atılmasına yardımcı olur.

Önerilen poz: Dizler göğüse pozu ve oturarak öne eğilme


Artrit

Artrit, 65 yaş ve üstü yetişkinler arasında yaygın bir romatizmal durumdur. Günümüzün her yaş grubundan insanı, bir veya daha fazla eklemde ve çevresinde ağrı, sertlik ve şişmeyi içeren artritten etkilenebilir. Şiddetli eklem ağrısı, artritin yaygın bir yan etkisidir ve ne yazık ki kalıcı bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte yoga yapmak hastalığın neden olduğu ağrı miktarını kontrol etmenin çok yönlü, etkili ve doğal bir yoludur.

Önerilen poz: Çocuk pozu ve aşağı bakan köpek pozu


Diyabet

Belki de dünya çapında nüfusun çoğunluğunu etkileyen diyabet, tedavisi en zor hastalıklardan biridir. Ancak düzenli yoga yapmak kan şekeri seviyelerini kontrol etmede oldukça etkilidir.

Önerilen poz: Tekerlek pozu ve half spinal twist


Karaciğer Sorunları

Karaciğer protein üretimi, kan pıhtılaşması, kolesterol, glikoz ve demir metabolizması gibi birçok vücut fonksiyonunu etkilediği ve düzenlediği için en önemli organlardan biridir. Köprü pozu veya kedi pozu gibi temel yoga pozları, karındaki kan dolaşımını artırabilir ve sağlıklı bir karaciğeri korumanıza yardımcı olabilir.

Önerilen poz: Yarım kurbağa duruşu ve kapı duruşu pozu


Bel Ağrısı

İnsan vücudunun en karmaşık kısmı alt sırttır. Uzun saatler boyunca masa başında çalışmak ciddi sorunlara neden olabilir. Yoganın faydaları arasında en etkili olanlardan biri bel ağrılarının giderilmesidir. Bel ağrıları ameliyata varacak kadar önemli bir sorundur. Ağaç pozu ve tadasana gibi çeşitli yoga pozları, bu soruna doğal çözümler olabilir.

Önerilen poz: Sırtüstü spinal büküm ve ağaç duruşu


Böbrek

Böbrek, atıkları ve fazla sıvıyı uzaklaştırarak kanı temizlediği, kanınızdaki tuz ve mineral dengesini koruduğu ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olduğu için vücudun önemli bir parçasıdır. Fonksiyonlarındaki herhangi bir dengesizlik Kronik Böbrek Hastalığına (KBH) dönüşebilir.

Önerilen poz: Sfenks pozu, tekne pozu


Polikistik Yumurtalıklar

Düzensiz dönemlerde oluşan polikistik yumurtalıklar kısırlığa kadar sebep olabilir. Yoga yapmak, herhangi bir ameliyata veya ilaca ihtiyaç duymadan yumurtalık kistlerine etkili bir çözüm olabilir.

Önerilen poz: Yay pozu ve kobra pozu


Astım

Pranayam gibi çeşitli yoga formlarını uygulamak, astımın sürdürülebilir tek tedavisidir. Hipertansiyon rahatsızlığına da iyi gelen yoga, düzenli yapılan egzersizler sonucunda hipertansiyonun uzun vadeli tek tedavisidir.

Önerilen poz: Halasana ve Matsyasana/Balık duruşu


Baş Ağrıları

Migren ve baş ağrıları, yoga kullanılarak halledilebilecek yaygın problemlerdir.

Önerilen poz: Sirsasana pozu beyne giden oksijen akışını artırır.


Kalp Hastalığı

Columbia Üniversitesi Tıp Programı Direktörü Erin Olivo, yoganın kan basıncını, kolesterolü ve kalp hızlarını düşürdüğünü ve aterosklerozun ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olduğunu araştırmaları sonucunda ortaya koydu. Hemen hemen her egzersiz kalbe iyi gelse de uzmanlar, yoganın, kalp krizi veya felç riskini azaltabilecek bir dizi faydası olduğunu söylüyor.

Önerilen poz: Bhujangasana ve kobra pozu


Meme Kanseri

Araştırmalar şu konuda netlik kazanıyor: Tedavi sırasında ve sonrasında yoga yapan kadınlar daha az fiziksel rahatsızlık ve stres yaşıyor. 2007’de Duke Üniversitesi bilim insanları, metastatik meme kanseri olan kadınların sekiz haftalık yoga seansına katıldığı bir pilot çalışmanın sonuçlarını bildirdiler. Doktorlar, kadınların çok daha az acı çektiklerini ve kendilerini daha enerjik ve rahat hissettiklerini ortaya koydu.


Menopoz

San Francisco’daki California Üniversitesi’nde yapılan bir ön araştırma, yoga dersini iki ay alan menopozdaki kadınların sıcak basmalarında yüzde 30’luk bir azalma bildirdiklerini ortaya koydu. Illinois Üniversitesi’nde dört aylık bir araştırma, haftada iki kez 90 dakikalık Iyengar dersi alan birçok kadının daha az fiziksel ve cinsel rahatsızlık bildirdiğini gösterdi.

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version