Tarihin En Büyük Liderlerinden Yeni Başlangıçlar Üzerine Değerli Alıntılar

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Hayatınızda yeni bir iş kurmak gibi büyük değişimler yaşıyorsanız başlangıçlar korkutucu olabilir. Bir şeye en başından başlamak çoğu zaman korku ve yetersizlik hissi yaratır. Risk almak kolay değildir, ancak yeni başlangıçların bir parçasıdır.
Yeni bir şeye başlamak yeni fırsatlar getirir ve güçlendirici olabilir. Kendinizi daha iyi tanırsınız ve kendinizle ilgili dersler çıkarırsınız. Ve yeni başlangıcınız heyecan verici bir şeyin ilk adımı olabilir.
Yeni bir iş veya proje hakkında kararsız hissediyorsanız, tarihin en önemli liderlerinden bazılarının sözleri sizleri rahatlatabilir veya fikrinizi değiştirebilir. Tüm bu insanlar, başlangıçları takdir etmekle kalmıyor aynı zamanda onları kucaklıyor.

1. “Her başarı, deneme kararıyla başlar.” -John F. Kennedy

Bir iş kuruyorsanız veya bir sonraki girişiminizi planlıyorsanız işinize tamamen yatırım yapmanız gerekir. Başlangıç ve ardından gelen başarı, bu planı uygulamaya koyma kararınıza bağlı olacaktır.
2. “Tüm merdivenleri görmeseniz bile ilk adımınız inanç olmalı.” -Martin Luther King Jr.

Yeni bir şeyi korkutucu kılan en önemli şey belirsizlikle çevrelenmiş olmasıdır. Nihai hedefin ne olduğunu bilmiyor olabilir veya oraya nasıl gideceğiniz hakkında bir fikriniz olmayabilir, bu nedenle ilk adımı atmanız cesaret ve inanç gerektirir. Kendinize, planınıza ve çıkmakta olduğunuz yola inanmanız gerekir.


3. “Başlangıç, işin en önemli kısmıdır.” -Plato

Başlangıçlar, onlardan sonra gelen her şeyi çerçeveler. Dikkatli planlama ve bilinçli bir yaklaşım ile başlangıçlarınız, başarı için gerekli olan enerjiyi size sağlayacaktır.
4. “Bir araya gelmek bir başlangıçtır, birlikte kalmak ilerlemedir ve birlikte çalışmak başarıdır.” -Henry Ford

Birden fazla kişiyle birlikte bir işe başlamakta zorluklar yaşayabilirsiniz ama doğru ekibi bulduğunuzda işinizi büyük bir başarıya ulaştırabilirsiniz.


5. “Gerekli olanı yaparak başlayın, sonra mümkün olanı yapın ve birden göreceksiniz ki imkansızı yapıyorsunuz.” -Saint Francis of Assisi

Yeni bir şeye başlamak zordur ve bu işe bir bütün olarak baktığınızda bunaltıcı görünebilir. Bunun yerine, başlangıçlarınızı parçalara ayırın. Bugün, hemen yapılması gerekenleri yapın ve sadece buna odaklanın. Sonrasında kendinizi hayal edebileceğinizden çok daha fazlasını başarırken bulacaksınız.
6. “Geçmiş ne kadar zor olursa olsun, her zaman yeniden başlayabilirsiniz.” -Buda

Bazen baştan başlamak bir seçenek değil, zorunluluktur. Geçmişteki başarısızlıklar unutulmaz olabilir, ama asla bir son değildir. Geçmişinizden ders çıkarın ve yeniden başlayın.


7. “Başarılı olmanın ağırlığı, her şeyden daha az emin olan bir acemi olmanın hafifliği ile yer değiştirdi. Böylece hayatımın en yaratıcı olduğum dönemine girdim.” -Steve Jobs

Baştan başlamak ferahlatıcı ve özgür olabilir. Yeni bir şeye başladığınızda, daha fazla yaratıcı, daha özgür olursunuz ve başarılı olmak için daha az baskı hissedersiniz. Böylece başarılı bir işe veya projeye imza atabilirsiniz.
8. “Başlamak için doğru olan yol, konuşmayı bırakmak ve yapmaya başlamaktır.” -Walt Disney

Her iş girişimi planlama gerektiriyor olsa da yeni başlangıcınız harekete geçmenize bağlıdır. Çok fazla planlama ve analiz yaparak kapana kısılma olasılığınız yüksektir, o yüzden harekete geçme zamanı!


9. “Yarın sabah, bugünden daha erken kalk ve elinden gelenin en iyisini yap.” -Joan of Arc

Başarınız, bu konuda ne kadar çalıştığınıza bağlı. İlk adımı hemen atın, çaba gösterin ve bu fırsatın harika bir şeye dönüşmesi için elinizden geleni yapın.
Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version