Sevme Sanatı’nın Ustası Psikolog, Sosyolog Filozof Erich Fromm’dan Kalpleri Eriten 11 Alıntı

 

 

Erich Fromm, 20. yüzyıldan kalma bir sosyolog, psikanalist ve psikoloji, antropoloji, din, ahlâk, psikanaliz, sosyoloji ve felsefe gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yapan ve yayınlayan bir polimattı. Psikolojik yazıları siyaseti felsefeyle kesişir ve Fromm birçokları tarafından politik psikolojinin kurucusu olarak görülür.

PROFESYONEL HAYAT

Erich Fromm, 1900 yılında Almanya’nın Frankfurt kentinde doğdu. Çalışma alanını sosyoloji olarak değiştirinceye ve Heidelberg Üniversitesi’ne kaydoluncaya kadar Frankfurt Üniversitesi’nde hukuk okudu. 1922’de sosyoloji doktora derecesiyle mezun olduktan sonra Münih Üniversitesi’nde psikoloji ve psikiyatri okumaya devam etti ve Berlin Psikanaliz Enstitüsü’nde eğitim gördü. 

Fromm Berlin’de psikanaliz uyguladı ve Frankfurt Psikanaliz Enstitüsü’nü kurdu. Ayrıca 1929-1932 yılları arasında öğretmenlik yaptığı Frankfurt Üniversitesi Sosyal Araştırma Enstitüsü’ne katıldı. 

 

 

#1 “Sevgiyle birleşme olmadan insanın yalnızlığının farkına varması, utanma duygusunun kaynağıdır. Bu aynı zamanda suçluluk duygusu ve korkunun da kaynağıdır”

 

#2 “Olgun sevgi insanın kendi bütünlüğünü ve bireyselliğini koruduğu bir birleşmedir. Sevgi insanda aktif bir güçtür”

#3 “Sevgi, sevdiğimiz şeyin yaşaması ve gelişmesi için duyduğumuz etkin ilgidir”

#4 “Büyüyen çocuğa duyulan anne sevgisi, kendisi için beklentisi olmayan sevgi, belki de sevmenin en zor biçimidir”

 

#5 “Sevginin paradoksu, iki varlığın bir olması ve henüz iki kalması gerçeğinde yatmaktadır”

 

#6 “Şüphe etme, eleştirme ve itaatsizlik etme kabiliyetimiz, muhtemelen medeniyetin sonundan kaçınmanın ve insanlığın geleceğini üstlenmenin tek yoludur”

 

#7 “Birini sevmek sadece hissetmenin gücü değil, bir karar, bir yargı, bir sözdür”

#8 “Olgunlaşmamış aşk diyor ki: seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var. Olgun aşk: sana ihtiyacım var çünkü seni seviyorum”

 

#9 “Geçmişteki tehlike erkeklerin köle olmalarıydı. Gelecekteki tehlike, robot olmaları”

#10 “Ölmek korkunç, ama yaşamadan ölme fikri dayanılmaz”

 

 

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/