Dünyanın En Başarılı Kişisel Gelişim Yazarlarından Malcolm Gladwell’den 10 Güçlü Alıntı

1963 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Gladwell Toronto Üniversitesi Tarih Bölümü mezunudur. Mezun olduktan sonra reklamcılık sektörüne girmek isteyen Malcolm pek çok zorlukla karşılaşır. Gittiği pek çok iş görüşmesinden hep olumsuz cevap alarak geri döner. Bunun üzerine yönünü gazeteciliğe çevirir. The New Yorker’da yazmaya başlayan Malcolm’un burada yazdığı makaleler, kitap yazması için öncü olur. Kişisel gelişim üzerine pek çok kitaba imza atan Malcolm 2005 yılında Time Dergisi’nin belirlediği En Etkili 100 Kişi arasına kendi adını yazdırır.
Başarılı oyuncu Will Smith’in hayatını değiştirip yeni bakış açıları geliştirmesine yardımcı olan 3 başucu kitabı arasında Malcolm Gladwell’in Outliers (Çizginin Dışındakiler) ve Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? kitapları yer alır.
1) “Yeterince çalışır, kendinizi ortaya koyar; beyninizi ve hayal gücünüzü kullanırsanız, dünyayı istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.”

2) “Mantıklı insan kendini dünyaya uydurur; mantıksız olan ise dünyayı kendine uydurmakta ısrar eder. Dolayısıyla ilerleme mantıksız adama dayanır.”

3) “Ebeveynlik ile para arasındaki ilişkiye dair düşüncelerimize kılavuzluk eden önemli bir ilke var: Daha çok her zaman en iyisi değildir.”

4) “Cesaret hali hazırda sahip olduğunuz ve zor zamanlar başladığında sizi cesur kılan bir şey değildir. Cesaret zorlu zamanlardan geçtikten ve o zamanların aslında o kadar da zorlu olmadığını keşfettikten sonra kazandığınız bir şeydir. Almanların yaptığı feci hatayı görüyor musunuz? Londra’yı bombalamışlardı çünkü bombardımanın yaratacağı tramvanın Britanyalıların cesaretini yok edeceğini düşünüyorlardı. Ancak bunun tam tersi oldu. Saldırıyı ucuz atlatan ve daha önce hiç olmadıkları kadar cesur olan insanlardan oluşan bir kent yarattı. Almanlar Londra’yı hiç bombalamasalar, kendileri için daha iyi olurdu.”5) “İnsanları daha en başından başarısızlığa mahkum ediyoruz. Başarılı olanlara aşırı derecede hayranlık duyuyoruz ve başarısız olanları aşırı derecede göz ardı ediyoruz.”

6) “Mutlu ülkelerin yurttaşlarının intihar oranları mutsuz ülkelerin intihar oranlarına göre daha yüksektir; çünkü etraflarındaki gülümseyen yüzlere baktıklarında tezat çok büyüktür.”

7) “Otorite sahibi insanlar geri kalanımızın uslu durmasını istiyorsa her şeyden önce kendilerinin uslu durması gerekir.”

8) “Yeterince çalışır, kendinizi ortaya koyar ve beyninizi ve hayal gücünüzü kullanırsanız, dünyayı istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz.”9) “Başarılı insanların sağlam tohumlardan geldiğini hepimiz biliriz. Ancak onları ısıtan güneş ışığı, kök saldıkları toprak ve uzak kalabilecek kadar şanslı oldukları tavşanlar ve oduncular hakkında da yeterince bilgi sahibi miyiz?”

10) “Hepimiz kendimize özgü bir kişiliğe sahibiz. Ancak içinde büyüdüğümüz toplumun geçmişinden gelen eğilim, varsayım ve refleksler bu kişiliğin üzerinde yer almaktadır.”

This post is also available in: English

Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version