Fransız Filmleri: Fransız Sinemasından 16 Eşsiz Örnek

fransız filmleri

Fransa; aşkın doruklarda yaşandığı bir Avrupa ülkesi. Fransız sineması, Lumiere Kardeşler’den başlayıp Cannes Film Festivali’ne uzanan tarihiyle 19. yy’in sonları ve 20. yy’in en önemli sinema endüstrisi olmuştur. Durum böyle olunca Fransız filmleri sinema dünyasında ayrı bir yere sahip oluyor. Bu yazımızda da bu endüstriye ait ve izleyicilerin tam puanını almayı başarmış filmlere yer verdik. Hazırsanız Fransız filmleri listemize hep birlikte yakından bir göz atalım.


1) Coco avant Chanel – Coco Chanel’den Önce (2009) IMDb: 6.7

coco avant chanel

 • Tür: Romantik, Dram
 • Yönetmen: Anne Fontaine
 • Oyuncular: Audrey Tautou, Benoit Poelvoorde, Alessandro Nivola, Marie Gillain

Babası tarafından bırakıldığı yetimhaneden ayrılan Gabrielle Chanel, kendini bir barda çalışırken bulur. Gündüzleri oradaki sanatçılar için terzilik yaparken geceleri kabare şarkıcısı olarak çalışmaktadır. Kız kardeşi Adrienne ile söylediği bir şarkıdan sonra “Coco” lakabını almıştır. Baron Balsan ile başladığı ilişki sonrası Fransız sosyetesine girmesine olanak sağlamıştır.

Böylelikle giderek daha da popülerleşen şapka tasarlama yeteneğini geliştirme şansı olmuştur. Coco daha sonra İngiliz iş insanı Arthur Capel’e aşık olur. Daha sonra Coco, işinde çok başarılı olur ve Capel bir araba kazasında hayatını kaybeder. Coco, Capel’in sayesinde başladığı ve birbirlerine olan aşklarının hatırası olmuş işini sürdürmeye devam eder.


2) Amélie (2001) IMDb: 8.3

amelie fransız sineması

 • Tür: Romantik, Komedi
 • Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet
 • Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Lorella Cravotta

Özgün adı Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain (Amélie Poulain’in Masalsı Kaderi) olan filmimiz fransız yapımı bir romantik komedidir. Amélie, Fransız filmleri denilince ilk akla gelen örneklerden de biri oluyor. Filmde Amélie, doktor babası tarafından kalp hastalığı olduğu bahanesiyle diğer çocuklardan uzak yetiştirilir.

Aslında babasının bu teşhisi yanlıştır. Çünkü Améelie’nin babasıyla nadir kurduğu fiziksel temas doktor kontrollerinde gerçekleşir ve heyecanlanan Amélie’nin kalp atışı hep çok hızlanır. Amélie küçükken annesi ölür. Bu ölümün ardından iyice silik ve sessiz olan babası ile hayatını sürdüren Amélie, oldukça renkli bir hayal dünyası geliştirir. Büyüdüğünde Amélie bir kafede garson olarak çalışmaya başlar ve oldukça basit bir hayat sürdürür.

Prenses Diana’nın öldüğü gün değişen hayatı, bir dizi olay sonucunda onu değişik bir yere götürür. Evinde bir çocuğun yıllar önce sakladığı metal bir kutu bulur ve bu kutunun sahibini aramaya başlar. Bu kutuyu sahibine ulaştıran Amélie artık gizli bir iyilik meleği olur ama kendi mutluluğunun ihmal edildiğini düşünür. Ancak Raymond’un öğütleri sayesinde bu sorunu da çözebileceğini öğrenir.


3) Le Scaphandre et Le Papillon – Kelebek ve Dalgıç (2007) IMDb: 8.0

le scaphandre et le papillon

 • Tür: Dram
 • Yönetmen: Julian Schnabel
 • Oyuncular: Mathieu Amalric, Emanuelle Seigner, Marie-Josée Croze, Anne Consigny

43 yaşındaki Jean-Dominique üç haftalık bir komadan uyanır. Bu mucizevi bir uyanıştır çünkü fiziksel olarak hiçbir işlevi yerine getiremeyen Jean’in beyin bölgesinde hiçbir sorun çıkmaz. İzleyici bu andan itibaren olaylara Jean’in iç sesiyle tanıklık eder. Jean-Dominique’in kontrol edebildiği tek vücut parçası sol göz kapağıdır.

Bir mucize gerçekleştirerek insanlarla göz hareketleri yardımıyla anlaşmaya başlar. Bu da yetmezmiş gibi hayat hikayesini anlatacağı kitabını da yazmaya başlar. Ünlü magazin dergisi Elle’de yazarlık/editörlük yapan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hikayesinin anlatıldığı film, birçok başarı elde etmiştir.


4) La Haine – Protesto (1995) IMDb: 8.1

la haine fransız filmleri

 • Tür: Dram, Suç
 • Yönetmen: Mathieu Kassovitz
 • Oyuncular: Vincent Cassel, Hubert Koundé, Said Taghmoui

Fransız filmleri Paris’in getto kısımlarında hararetli saatler yaşanır. Grup halinde dolanan yerli gençler ile, çevreyi kuşatmış polisler arasındaki nefret dolu bakışlar bu hararetin sebebidir. Gençlerden biri olan Abdel, polis soruşturması sırasında dövülür ve hastanede yaşam savaşı vermektedir.

Abdel’in arkadaşı Vinz ise, Abdel’in ölmesi durumunda bir polis vurmaya yemin eder. Kassovitz bu filmin senaryosunu yazdığında yalnızca 28 yaşındaydı. Irkçılık ve sosyal sınıf farklılıklarına yapılan göndermeler ile film Fransa’da da dünyada da büyük yankı uyandırdı. Aynı zamanda film siyah-beyaz çekildi.


5) La vie d’Adéle – Mavi En Sıcak Renktir (2013) IMDb: 7.7

Mavi En Sıcak Renktir

 • Tür: Romantik, Dram
 • Yönetmen: Abdellatif Kechiche
 • Oyuncular: Léa Seydoux, Adéle Exarchopoulos, Salim Kechiouche, Aurélien Recoing

Adéle 15 yaşında bir genç kızdır ve emin olduğu iki şey vardır; bir kızdır ve erkeklerle ilişki yaşar. Bir gün büyük bir meydanda Emma ve mavi saçlarını fark eder ve hayatı o noktadan sonra değişmeye başlar. Kendi ergenlik sorunlarıyla yalnız kalır. Emma ile başladığı ilişkisinde aşkı bir kadın, bir yetişkin olarak yaşar.

Lakin Adéle ne kendisi ne de ailesiyle, bu garip dünyayla bir türlü barışamaz. Yapım aşaması 6 ay süren film için yaklaşık 800 saatlik çekim yapıldı. Bu süre en son olarak 179 dakikaya kadar indirildi. Birçok eleştirmen tarafından 2013’ün en iyi filmlerinden biri olarak gösterildi.


6) Léon: The Professional – Sevginin Gücü (1994) IMDb: 8.5

leon fransız filmleri

 • Tür: Dram/Aksiyon
 • Yönetmen: Luc Besson
 • Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman, Danny Aiello, Peter Appel

Léon, Fransız filmleri denilince ilk akla gelen eşsiz yapımlardan biri oluyor. ABD’nin New York şehrinde ikamet eden, patronu Tony emrinde iş yapan bir tetikçi olan Léon, bir şekilde 12 yaşındaki Mathilda ile yapayalnız kalır. Léon, hayatını kurallardan oluşturmuş, sert ve tam bir profesyoneldir.

Aralarında ilginç bir ilişki oluşur ve Mathilda Léon’un öğrencisi haline gelir. Öldürülen ailesinin intikamını almak ister. Bu ikili arasında uygunsuz bir ilişki olduğunu düşünüp filmi eleştiren çok kişi oldu. Oysa ki durum bundan çok farklı ve derin. İzlediğinize pişman olmayacağınız, gerçekten de sevginin gücünü ortaya koyan bir film!


7) Dans la brume – Bir Nefes Ötede (2018) IMDb: 5.9

dans la brume

 • Tür: Gerilim, Bilim Kurgu
 • Yönetmen: Daniel Roby
 • Oyuncular: Olga Kurylenko, Romain Duris, Fantine Harduin, Anna Gaylor

Büyük bir deprem sonrası Paris ölümcül bir gaz bulutuyla kaplanmıştır. Filmde bu karmaşa ortasında hayatta kalmaya çalışan bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Hiç kimsenin ne elektriği ne suyu ne de yiyecek bir şeyi vardır. Kızlarını bu karmaşadan korumaya çalışan ailemiz, zaman ilerledikçe kendilerine yardım edecek kimsenin olmadığını anlar. İçinde bulundukları felaketten kurtulmanın tek yolu sisin içinden geçmektir. Bu dağılmış aile içinde bulundukları durumdan birlikte ve güçlü bir şekilde çıkabilecek mi? İzleyelim, görelim.


8) The Intouchables – Can Dostum (2011) IMDb: 8.5

the intouchables

 • Tür: Komedi, Dram
 • Yönetmenler: Olivier Nakache, Éric Toledano
 • Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny, Audrey Fleurot

Zengin iş insanı ve aristokrat olan Philippe, bir kaza sonucu felç olur ve boynundan aşağısını kullanamaz hale gelir. Driss ise işsizdir ve üstelik hapisten de yeni çıkmıştır. Bir şekilde Philippe, Driss’i 7/24 evinde kalacak bakıcısı olarak işe alır. Bu ikisinin de dünyasını değiştirecektir.

Normal şartlarda yan yana gelmesi imkânsız gibi gözüken bu ikili iyisiyle kötüsüyle hayatın tadını beraber çıkarır ve maceralara atılır. Film, ucundan değindiği sınıfsal meseleler ve içine çekildiği siyasi ortam ile vizyona girdiği dönem oldukça fazla konuşuldu. Intouchables işlediği bu konular ile son dönem Fransız filmleri arasından sıyrılmayı da başardı. 


9) La Pianiste – Piyanist (2001) IMDb: 7.5

la pianiste haneke

 • Tür: Dram, Romantik
 • Yönetmen: Michael Haneke
 • Oyuncular: Isabelle Hupert, Annie Girardot, Benoit Magimel

Baş karakter Erika Kohut, fazlasıyla otoriter, idealist bir öğretmendir. Bu sıradan karakterinin yanında ise, tamamen tutkularıyla kontrol edilen ikinci bir kişiliği de mevcuttur. Bu kişilik Erika’nın, cinsel arzularına gömülü, parkta ilişki yaşayan insanları izleyen yanıdır. Benliğinin bu yanını kendine özel kılmayı başarsa da öğrencilerinden birinin ona ilgi duymaya başlamasıyla bu denge bozulmaya başlayacaktır. Yönetmen Michael Haneke’nin oldukça cesur ve özgür bir filmi olan bu eserde, çok farklı duygular içerisine girmeniz mümkün! Isabelle Hupert’in usta oyunculuğu da filmin yanında adeta bir hediye gibi!


10) La Cité des Enfants Perdus – Kayıp Çocuklar Şehri (1996) IMDb: 7.5

La Cité des Enfants Perdus

 • Tür: Fantastik, Bilim Kurgu
 • Yönetmenler: Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet
 • Oyuncular: Ron Perlman, Daniel Emilfork, Judith Vittet, Dominique Pinon

Mükemmel kostümleri, ucube karakterleriyle tam çılgın bir hayal alemi! Krank, bir liman kentinin açıklarında yalayan korkunç bir bilim insanıdır. Rüya görme yetisi olmadığından erken yaşlanır. Tek gözlü korkutucu yardımcılarının kentteki çocukları kaçırmasını sağlar. Böylelikle çocukları laboratuvarındaki makinelere bağlar ve rüyalarını çalar.

Krank’ın henüz haberinin olmadığı ilginç bir ikili, onun hain planlarını bozguna uğratmak için birlikte çalışacak ve başarılı da olabilecektir! Film gerçekten de sınırsız bir hayal gücünün ürünü diyebiliriz. Değişiklik seviyor, film izlerken kimi zaman gerilip koltuğun ucunda film izlemeyi seviyorsanız, Kayıp Çocuklar Şehri’ne bir göz atmanız gerekiyor.


11) Jeux D’enfants – Cesaretin Var mı Aşka? (2003) IMDb: 7.6

Jeux D’enfants

 • Tür: Romantik, Dram
 • Yönetmen: Yann Samuell
 • Oyuncular: Guillaume Canet, Marion Cotillard, Thibault Verhaeghe, joséphine Lebas-Joly

Julien Janvier’in annesi kanser hastasıdır ve ölmek üzeredir. Sophie Kowalsky ise göçmen olmanın getirdiği zorluklarla mücadele ediyordur. Bu ikisi arasındaki özel bağ, oynadıkları cesaret oyunu sayesinde daha da güçlenecektir. Bu oyunun icabı herkes birbirine cesaret gerektiren değişik görevler vermektedir.

Zaman ilerledikçe hayatlarında var olan zorluklar da bu oyunun bir parçası haline gelir. İki arkadaş arasındaki büyük aşkı alevlendirirken bir yandan da kavuşmalarına engel olur. Bu filmden sonra başroller Marion Cotillard ve Guillaume Canet gerçek hayatta da birlikte olmaya başlamıştır.


12) Irreversible – Dönüş Yok (2002) IMDb: 7.4

irreversible fransız filmleri

 • Tür: Suç, Dram
 • Yönetmen: Gaspar Noé
 • Oyuncular: Monica Belluci, Vincent Cassel, Albert Dupontel, Jo Prestia

Gaspar Noé, tıpkı Memento filminde olduğu gibi hikâyeyi tersten anlatma yöntemini uygulamıştır. Normal sırasından anlatacak olursak; Alex, sevgilisi Marcus ve Alex’in eski kocası Pierre bir partiye gitmeye karar verirler. Bu sırada Alex, hamile olduğunu öğrenir ama bu durumdan kimseye bahsetmez. Alex ve Marcus bir kavgaya tutuşur ve bunun ardından Alex bulundukları yeri terk eder. Dönüş yolunda bir tünelde ağır cinsel ve fiziksel saldırıya uğrar.

Onu sedyede gören Marcus ve Pierre bu durumun intikamını almak ister. Saldırganın adını ve nerede olduğunu öğrenen ikili kendilerini Rectum isimli bir barda bulur ve adamı ağır şekilde dövmeye başlarlar. Ancak saldırdıkları kişi asıl saldırgan değildir, o bütün kavgayı bir köşede gülüp eğlenerek izlemektedir. Irreversible 2000’ler sonrası Fransız filmleri arasında oldukça farklı bir yere sahip.


13) 8 Femmes – 8 Kadın (2002) IMDb: 7.1

8 femmes fransız filmleri

 • Tür: Müzikal, Komedi
 • Yönetmen: François Ozo
 • Oyuncular: Fanny Ardant, Virginie Ledoyen, Danielle Darrieux, Firmine Richard

Filmimiz 1950’ler Fransa’sında, Noel zamanında geçiyor. Bir kır evinde Marcel ve onun hayatındaki 8 kadın bulunuyor. Marcel bıçaklanmış ve hayatını kaybetmiş bir şekilde odasında bulunur. Bunun ardından izole edilmiş evdeki 8 kadın aralarındaki katili ortaya çıkarmaya çalışır. Kara komedi ve müzikal arası bir tarza sahip bu film 2002 Berlin Film Festivali Altın Ayı ödülünün sahibidir.


14) Le temps retrouvé, d’aprés l’oeuvre de Marcel Proust – Yeniden Bulunan Zaman (1999) IMDb: 6.7

Le temps retrouvé

 • Tür: Dram, Romantik
 • Yönetmen: Raoul Ruiz
 • Oyuncular: Catherine Deneuve, Emmanuelle Béart, Vincent Perez, John Malkovich

Film, Proust’un Kayıp Zamanın İzinde ismindeki yedi bölümden oluşan kitaplarından sonuncusunu anlatmaktadır. 1922 yılı, Proust ölüm döşeğindedir. Bulduğu eski fotoğrafları aracılığıyla hayatını tekrar gözden geçirir. Ancak bunu yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Zaman geçtikçe gerçek karakterlerle yazmış olduğu romanın karakterleri birbirine karışmaya başlar.

Yazarımız, bu sayede yaşamının aslında hikayelerinde yattığını keşfeder. Bu resimlerle çocukluğunu, gençliğini, sevgililerini ve Birinci Dünya Savaşı’nın sosyal statüleri nasıl yerle bir ettiğini anımsar. Yönetmen Ruiz, tıpkı kitaplarda olduğu gibi anılarla yeniden dokunulan zamanın, asla yaşanıldığı an gibi hissettirmediği gerçeğini izleyiciye aktarmıştır.


15) La Môme – Kaldırım Serçesi (2007) IMDb: 7.6

la môme fransız filmleri

 • Tür: Müzikal, Dram
 • Yönetmen: Olivier Dahan
 • Oyuncular: Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu

Ünlü sanatçı Edith Piaf’ın hayatına odaklanan film, Piaf’ın bir konser esnasında bayılmasıyla başlıyor. Daha sonra çocukluk yıllarından başlayıp giderek gelişimi göz önüne seriliyor. Kariyer gelişimi, hastalığı, kariyerinin sonu sırası olmaksızın filme dahil edilmiş. Bunlarla beraber sanatçı ile özdeşleşen ve efsaneleşmiş birçok şarkısını da dinleme fırsatınız oluyor. Filmin sonunda da yine onunla özdeşleşmiş “Non, je ne regrette rien” şarkısını Olimpiya’da seslendirdiğine şahit oluyoruz.


16) Ma vie en rose – Pembe Hayat (1997) IMDb: 7.6

ma vie en rose

 • Tür: Dram, Komedi
 • Yönetmen: Alain Berliner
 • Oyuncular: Michéle Laroque, Jean Philippe Écoffey, Hélène Vincent, Georges Du Fresne

Cinsel kimlik bunalımındaki Ludovic, her ne kadar bir erkeğin vücudunda dünyaya gelmiş olsa da bir gün bir kıza dönüşmenin hayalini kurar. Bu durumu önceden ciddiye almayan ailesi, okuldan arkadaşı Jerome ile evlenme planları yapması üzerine telaşlanmaya başlar. Oldukça yakın arkadaş olan iki çocuk evlenmiş rolü yapmaya başladıklarında bu telaş tüm çevrelerine yayılır. Gösterildiği yıl filmimiz, En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre sahibi oldu.


2000’ler Öncesi ve Sonrası Dönemden İtalyan Filmleri

Michael Haneke Filmleri

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version