Dünya Üzerindeki Tüm Arıların Yok Olmasıyla İnsanlığın Yüzleşeceği 10 Gerçek

1990lı yıllarda, arıcılar kış aylarında çalışan bal arılarında kayda değer sayıda kayıplar olduğunu gözlemlediler. O zamandan beri, arıların diğer 4.000 türünün çoğunda kitlesel ölümler oldu. 2006’da bu olay “koloni göçerten” (CDD : colony collapse disorder) olarak adlandırıldı. Arıların eşi görülmedik orandaki ölümlerinin nedeni kesin olarak bilinmese de bu konuda bazı teoriler mevcut; çiçek alanlarının kaybı, arıların kanıyla beslenen varroa keneleri, iklim değişikliği ve böcek ilaçları.
10. Artık Bal Olmayacak
Şüphesiz ki, arılar olmadan bal da olmayacak. İnsanlar yaklaşık 9000 yıldır bal elde ediyorlar. Arılar erken tarımda oldukça önemlidir çünkü tohumları tozlaştırırlar ve bu çiçeklenmelerini sağlar. Böylece bal ve balmumu üretilir. Çoğu kişi balı sadece yenilen bir şey olarak düşünse de bal birçok alanda kullanılır. Özellikle, kozmetik endüstrisinde önemli bir bileşen olarak kullanılır. Cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kafa derisi için de faydalıdır. Kesik ve yanıkları tedavi etmek için doğal bir çare olarak da etkilidir. Balın diğer bir önemli kullanımı öksürük tıbbında ve lozanjardır. Arıların yok olmasıyla, tarihteki en sağlıklı ve çok yönlü gıdalardan biri geçmişe ait bir şey haline gelecektir.
9. Birçok Meyve ve Sebze Artık Yetişmeyecek
Arılar, dünya ekosisteminde hayati bir rol oynamaktadır. Birleşmiş Milletler ‘in bir raporuna göre, dünya gıda arzının yüzde 90’ını sağlayan 100 ürün çeşidin 70’ten fazlası arılar tarafından tozlanıyor. BBC’ye göre, arıların kaybolması durumunda bakkaldaki tüm yiyeceklerin yarısı yok olacaktır. Buna badem, elma, avokado, kaju, yaban mersini, üzüm, şeftali, biber, çilek, mandalina, ceviz, karpuz ve kahve de dahil.

8. İnsan Eliyle Tozlanma

Bitkilerin birkaçını kurtarmak için yapabileceğimiz bir şey onların elle tozlanmasını sağlamaktır. Bu, halihazırda arı yetersizliği çeken Çin’de yapılmaktadır. Güneybatı Çin’deki işçiler polen dolu kovaları ve boya fırçalarını alıp, elma ve armut bahçelerinden geçerler, polenleri onlara boyayarak her çiçeği elle tozlandırırlar. Çocuklar, ağacın tepesinde çiçekleri almak için kullanılır.

Arılar tamamen yok olacak olsaydı, insanlar bazı meyve ve sebzelerin tozlanması için bu yöntemi kullanabilirler, ancak yalnızca belirli ürünlerde, özellikle de kahve gibi inanılmaz derecede değerli olanlarda yapılacaktır. Arılar tarafından tozlanan bitkilerin hepsinin tozlanmasını yapacak yeterli insan olmadığı için, tüm mahsullerde yapılamıyor. İnsanlar, bitkilerin az bir zaman zarfında tozlanabilmesi ve insanların çok yavaş olması nedeniyle binlerce yıldır bitkileri tozlayan arı sürüleri kadar verimli değildirler.

7. Süt Ürünleri Ortadan Kalkacaktır
Arı olmayan bir dünyada insanların karşılaşacağı bir diğer sorun, arılar tarafından tozlaştırılan bitkileri yiyen tek biz olmamamızdan kaynaklanmaktadır. Bir diğer önemli tüketiciler de ineklerdir. Yonca otu gibi yediğinin çoğunun arılar tarafından tozlanması gerekir. Yonca olmadan, süt inekleri için yeterli yiyecek olmazdı. Bu, tereyağı, süt ve peynir gibi besinlerin ortadan kaybolacağı anlamına geliyor. Koyun ve keçiler de tozlanmış bu bitkileri yediklerinden dolayı, ikisinin de ineklerin yerine geçmesini beklemeyin.
6. Pamuk Üretimi Duracaktır
Arıların tozlandırdığı tüm bitkiler yediğimiz bir şey değildir. Giyim endüstrisinin yapıtaşı pamuktur. Pamuksuz bir dünyayı hayal edebiliyor musunuz? Şu anda, pamuklu veya en azından biraz pamuk içeren bir şeyler giyiyor olmanız bir şans. Sadece pamuk içeren kıyafetlerden bazıları kot, tişört, iç çamaşırı ve çoraptır. Ayrıca yatak çarşafları, ayakkabı bağı, tek kullanımlık çocuk bezi ve tuvalet kâğıdı gibi günlük nesnelerde de kullanılır. Polyester gibi pamuğa benzeyen giysiler yapabiliriz ancak bu sentetik kumaşlar için yeni talep, onları yapmak için gereken malzemelere muazzam bir yük bindirecek ve bugün pamuk kadar bol olmayacaktır. Söylemeye gerek yok, arı sonrası bir dünyadaki giyim çok daha farklı ve muhtemelen çok daha pahalı olacaktır.
5. Arı Sonrası Bir Dünyada Ne Yiyeceğiz?
Arılar kaybolursa ne yiyeceğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Gördüğümüz gibi, inek ve sığır eti etkileniyor, ancak tavuklara ne dersiniz? İyi haber, tavuklar arı olmayan tozlanan yiyecekleri de yiyebilir. Bu, tavuk muhtemelen birçok insanın diyetinde temel protein haline gelecektir anlamına gelir. Mahsullere gelince, buğday, mısır, soya fasulyesi ve pirinç böcekler tarafından tozlanmaya ihtiyaç duyulmaz, bu nedenle hala bol miktarda olacaktır. Arılar tarafından tozlanan birkaç temel meyve ve sebze de insan müdahalesi ile ayakta kalacaktır. Patates, domates ve havuçların az miktarda tozlanması gerekir. Bununla birlikte, ürün üretimi önemli ölçüde düşecektir. Ayrıca, hindistan cevizi, badem ve susam gibi farklı yemeklik yağlara da elveda diyebilirsiniz.
4. Yiyecek Maliyetleri Oldukça Yükselecek
Muhtemelen bu listede toplanan bir şey, bir sürü meyve ve sebzenin artık yetişmemesi, yiyeceklerin yetersiz olması ve insanlar daha önce de bahsettiğimiz gibi bitkileri tozlaştırabilirken, bu sadece yiyecekleri daha pahalı yapacaktır. Bunu deneyimlemek için arıların kaybolmasını beklemek zorunda değiliz. Bunu zaten İskoçya gibi yerlerde görmüştük. 2012 kışında bal arısı kolonilerinin üçte birinden fazlası yok edildi. Bu, gıda fiyatlarının artmasına yol açtı. Arılar oldukları gibi ölmeye devam ederlerse, elma, pamuk ve kahve gibi tozlanan bitki fiyatlarında istikrarlı bir artış olacaktır. Sonrasında, elle tozlandırılarak elde edilen bir fincan kahvenin ne kadara mal olacağını kim bilebilir?
3. Besin Yetersizliği Büyük Bir Problem Olacak
İnsanlar karmaşık makinelerdir ve sağlıklı kalmak için farklı vitamin ve besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Arıların soyu tükenecek olursa, bu karmaşıklık büyük bir problem haline gelecektir. 2011’de UC Santa Barbara’nın Ekolojik Analiz ve Sentez Ulusal Merkezi’nden yapılan bir araştırmaya göre, arıların tozlandırdığı bitkiler, lipidlerin çoğunluğunu, minerallerin büyük bir bölümünü ise kalsiyum, florür ve demir, A, C ve E vitamini sağlıyorlar. Yalnızca bağışıklık sistemimiz zarar görmez. İnsanlığın demir eksikliği, hasta ve yorgun hissetme, zayıflama, yaraların iyileşmesinin daha uzun sürmesi ve açılmaya devam etmesi, kanser ve kalp yetmezliği gibi problemlerle mücadeleler artacaktır.
2. Olası Dünya Ekonomik Krizi
Arılar olmadan, dünya ekonomisi büyük bir darbe alacak. Artık var olmayan kahve, pamuk ve gıda üretimi için endüstriler olacak. Bu, çok kapsamlı sonuçlar doğuracaktır. Bazı perspektiflerden, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde olabileceklere bakalım. ABD, pamuğun üçüncü en büyük üreticisi ve yılda 21 milyar dolarlık bir sanayide 125 bin kişiyi istihdam ediyor ve o sanayi kaybolacak. Yedinci sırada tartıştığımız gibi, süt endüstrisi muhtemelen kaybolacak. Halen, 50 eyaletin tamamında 47.000’in üzerinde süt çiftliği bulunmaktadır. ABD’de süt endüstrisi için genel bir rakam bulamasak da en büyük süt üreticisi olan Wisconsin’i bulduk. Her yıl 43,4 milyar dolar katkıda bulunuyor. Süt endüstrisinin çökmesinin nedeni yoncanın büyümemesi olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, sadece inek için yetiştirilen besin maddeleri ABD’de 10 milyar dolarlık bir endüstridir. Ancak odaklanmak istediğimiz başka bir sorun da bunun sadece ABD olması. Dünyadaki diğer ekonomiler de harap olacak. Örneğin, 81 milyar dolarlık kahve endüstrisini ele alalım. Kahve ihracatına büyük önem veren Etiyopya ve Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerde ne olur? Söylemeye gerek yok, arılar olmadan dünya ekonomisi çökecektir. Tıpkı bir koloni gibi.
1. Tüm Dünya Üzerinde Kıtlık
İyi haber şu ki, arıların ölmesi muhtemelen herkesin açlıktan öldüğü insanların yamyam olduğu bir kıyameti getirmeyecek. Acımasızca, değil mi? Ancak, bununla birlikte, açlıkların özellikle de gelişmekte olan ülkelerde olması oldukça muhtemel.
İnsanlığın hayatta kalmasının nedeni, mısır, buğday, pirinç ve soya fasulyesi gibi gıda ürünlerinin böcek yardımı olmadan yetişmesidir. Bununla birlikte, bu bitkilere geçmek biraz zaman alacaktır. En iyi umudumuz arıların yavaş yavaş ölmesi olurdu. Bu bize sürdürülebilir yeni besin kaynakları hazırlamak için daha fazla zaman kazandırır. Bütün arılar yarın ölürlerse, çiftlikler mısır, buğday, pirinç ve soya fasulyesi yetiştirmeye dönüştürülürken kaynaklara muazzam bir baskı uygulanacaktır. Bu süre zarfında, muhtemelen açlık olacak.
Arılar olmadan, halen büyümekte olan mevcut nüfusumuzu sürdürmek de zor olacaktır. Bu durum, gıda kullanılabilirliğinin önemli ölçüde düşeceği ve maliyetlerin artacağı gerçeğini de beraberinde getirebilir. Bu da, birçok insanın yemeğine erişimin daha da azalacağı anlamına geliyor.
Burada belki de en korkunç taraf; bunun büyük bir sorun olması için arıların tamamen kaybolması gerekmiyor. Karşılaştığımız en büyük meselelerden birisi de, insan nüfusunun artması, ama arı nüfusun giderek azalması. Bu, daha az yiyecek ve pamuk anlamına gelir, ancak daha fazla insanın beslenmeye ve giysiye ihtiyacı olacak. Daha fazla talebin olması ise o şeyin hayati önem arz ettiği dönemde gerçek bir tehlikeye dönüşebilir.
Kaynak:
https://www.toptenz.net/10-things-happen-bees-died.php
https://www.tzv.org.tr/#/haber/854
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version