Başarılı İş İnsanı Deborah Liu’dan Her Kadının Kulak Vermesi Gereken 9 Öneri

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Tüm kadınlar hayatlarının çeşitli aşamalarında belli başlı sorunlarla karşılaşabiliyor. Şu an Ancestry CEO’su olan, kariyerine Paypal’da başlayan ve 12 yıl Facebook’ta çalışan Deborah Liu da kariyer yolculuğunda birçok sıkıntıyla karşılaşmış ve zor yoldan da olsa onlarla başa çıkmayı başarmış bir isim. Kendi hayatından edindiği tecrübeleri bizlerin kariyer yolunda yardımcı olması adına paylaşıyor.

1) Özgüven kendinize verebileceğiniz en güzel şeydir.

Aslında düşündüğünüzden çok daha güçlüsünüz. Size verilen görevleri alın ve nasıl yapılacağını öğreneceğinize inanın. Unutmayın size görev verilmesinin sebebi başarısız oluşunuzu izlemek değil. İnsanlar sizdeki potansiyeli gördükleri için yardımınızı istiyor.
2) Bazı şeyleri sadece kadın olduğunuz için söylüyor olabilirler ama bu hiçbir şeyi doğru yapmaz.

Şimdiye kadar birçok şey duymuş olabilirsiniz. Yıkıcı eleştiriler aldığınızda yapmanız gereken ilk şey sizin yerinizde bir erkek olsaydı aynı şeyleri söyleyebilirler miydi diye düşünmek olmalı.
3) Geri bildirimleri dinleyin ama seçimi kendiniz yapın.

Çoğu zaman yaptığımız bir şey hakkında geri bildirimler alır ve yaptıklarımızı onlara göre şekillendirmeye çalışırız. Ancak tüm bu değişikliklerden sonra sizi siz yapan şeyi kaybetmiş oluyorsunuz. Kim olmak istediğinizi ve ne şekilde bilinmek istediğinizi seçin ve ona göre davranın.


4) Suçluluk duygusu ve endişe sizi aşağı çeker.

Kendinizi özgür bırakın. Endişe ve suçluluk duygusu kadınların yok yere taşıdığı yüklerdir ve üretkenliğinizi azaltır. Bu ikiz duygular çoğu zaman neler olduğuna ya da neler olacağına dair negatif düşüncelere kapılmanıza neden olur. Pişmanlık duymaktansa bir dahaki sefere neyi farklı yapacağınıza karar vermelisiniz.
5) İşbirliği arayın onay değil.

Çoğu zaman kadın liderler beğenilme endişesine kapılır, bu da insanlar üzerinde bir etki bırakmayı onlar için oldukça zorlaştırır. Bir şeyin yanlış olduğunu görüyor ama işbirlikçi/destekçi olmadığınızı düşünmelerinden korktuğunuz için bir şey söylemiyorsanız yanlış yoldasınız. İnsanların sizi onaylayıp onaylamaması inanın o kadar önemli bir şey değil. Asıl önemli olan işbirliği yapmaları ve anlayış göstermeleri.


6) Cinsiyetçi tavırlara karşı duruşunuzu gösterin ve onları değiştirin.

Araştırmalara göre anneler, çocuğu olmayan kadınlara göre daha zor iş buluyor ve ücretleri genellikle daha düşük oluyor. Çocuklu kadınların uykusuzluk sorunu çekmesi, işleriyle ilgilenememesi gibi efsaneler geride kaldı. Kendinizi ve ailenizi iş arkadaşlarınıza göstermekten çekinmeyin. Çocuklu ya da çocuksuz hiçbir kadın kendini işe bir diğerinden daha az adamaz. Gelin bu klişeleri değiştirelim.
7) Pes etmemelisiniz.

Araştırmalara göre kadınlara erkeklerden daha fazla istifa ediyor. Bunun sebebi iş yerindeki cinsiyetçi yaklaşımlar ya da hem ev işleri hem de çalışma hayatının size destek olan birileri olmadığındaki zorlayıcılığı olarak gösterilebilir. Pes etmeyin ve çabalayın. Aradığınız desteği bulacaksınız.


8) Doğrudan sormayı öğrenin.

Yargılanmaktan ya da hayır cevabı almaktan korkmayın. Ve bu korkularınız için sorularınızı sormaya çekinmeyin. Çünkü bir şeyi sor(a)mamak demek ilerlemeniz için gelen bir fırsatı kaçırmanız anlamına gelebilir.
9) Kendi topluluğunuzu bulun.

Google’da çalışan Laszlo Bock Google’ın en iyi performans gösteren takımlarını incelerken şunları söylüyor; “Yüksek performans gösteren takımların en önemli özelliği liderlerinin kim olduğu ya da takımda kaç kişi olduğu değil, takım üyelerinin psikolojik olarak kendisini güvende hissetmesidir.” Siz de kariyeriniz için risk alabileceğinizi düşündüğünüz ve kendinizi içerisinde rahat hissettiğiniz bir şirket bulmalısınız.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version