Sokak Sanatçılarının Ödeme Almasını Sağlayan Stand: Tiptap

Bir sokak müzisyenine maddi anlamda en son ne zaman katkı sağladığınızı hatırlıyor musunuz? Her gün metrolarda ve kalabalık alanlarda denk geldiğimiz performans sanatçıları için yapılacak ödemeler son derece önem taşıyor. İngiltere’de 22 yaşında bir üniversite öğrencisi, sanatını sokakta icra edenler için bahşiş ödemelerini kolaylaştıran bir stand geliştirdi. Tiptap adlı stand ile sanatçılar ödeme alabilmenin yanı sıra çok sayıda avantajdan da faydalanabilecek.

Emma McBride, Londra’da yaşıyor ve Brunel Üniversitesi’nde eğitim hayatını sürdürüyor. McBride’in hayata geçirdiği Tiptap, şu an için temassız ödemeleri kabul ederken yakında mobil ödemeleri de desteklemeye hazırlanıyor. Tiptap, iki aşamadan oluşuyor: Sanatçıların akıllı telefonlarını yerleştirebildiği bir stand ve bu telefonda yer alan bir mobil uygulama. Bahşiş vermek isteyen izleyiciler mobil uygulamaya tutarı girerken, ardından ise temassız kartlarını ödeme alanına okutuyor. Bu kadar basit. Ödeme sanatçının hesabına geçti bile! 
Tiptap fikri, Emma McBride’in bir gece Londra’da dolaşırken çok beğendiği bir sokak sanatçısına, cebinde nakit para olmadığı için bahşiş verememesi sonucu hayata geçmiş. Gerçekten de öyle değil mi? Birçoğumuz cebimizde bozuk para olmadığı için bu tarz sokak performanslarını ödüllendirmekten sıklıkla geri kalıyoruz. Tiptap’ın bu noktada önemli bir sorunu ortadan kaldıracağı kesin görünüyor. 
Halen geliştirme aşamasında olan Tiptap, sanatçılara sadece ödeme alma noktasında katkı sağlamayacak. Tiptap ile sokak sanatçıları güncel kazançlarını ve izleyicilerden gelen geri bildirimleri görebilecek, aktivite listelerini insanlarla paylaşabilecek. Öte yandan sokak sanatçılarının bu projeden faydalanabilmesi için Tiptap tarafından profillerinin doğrulanmış olması gerekecek. Projenin daha iyi noktalara gelebilmesini sağlayacak bütçenin ise mini bir gelir modeli üzerinden karşılanması hedefleniyor. Bu modele göre Tiptap, bünyesindeki sanatçılardan tek seferlik olmak üzere bir ücret ve her bahşişten %5’lik komisyon almayı planlıyor. Tüm bunların projeyi daha fazla geliştirmek ve suistimallerin önüne geçmek amacıyla yapılacağı belirtiliyor. 
Meraklıları, ilgisini çekenler ve lokasyon olarak Londra’ya yakın konumda olanlar için söylemeden geçmeyelim. Tiptap, 15 – 17 Haziran tarihleri arasında Londra’da bulunan Made in Brunel tasarım mağazasında sergilenecek. Uygulamanın, sokak sanatçıları arasında ne denli kabul göreceğini ise önümüzdeki süreçte daha net görebileceğiz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version