İki Doktor Maaşıyla Türkiye’de Ev Alamadıklarını Söyleyen Twitter Kullanıcısı Tartışma Yarattı

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Türkiye’de şu süreçte asgari ücretle herhangi bir yatırım yapmak sizin de bildiğiniz gibi biraz zor. Kredi çekmeden zaten ev ya da araba sahibi olamıyorsunuz. Kredi çektiğinizde de ortalama en az 10 yıl borç ödemek zorunda kalıyorsunuz.
Anlayacağınız elde avuçta zaten yok… Olsun diye de çocuklarımız büyüyene kadar borç içinde yüzüyoruz. Tabii bu hesap asgari ücret alan kişiler için.

Twitter’da da 6 yıldır doktorluk yapan bir kullanıcı ev alamamaktan yakındı. Yurt dışında kuryelik yapan tanıdıklarının Türkiye’den ev aldığını fakat eşiyle birlikte doktor maaşıyla 6 yılda ev alamadıklarını söyledi.

“6 yıldır Türkiye’de çalışan 2 hekim olarak ev alamadık. Eşimin lise arkadaşı İngiltere’de kuryelik yaparak Türkiye’de ev aldı. Söyleyeceklerim bu kadar!”
Ülkenin ekonomik koşullarını göz önünde bulunduran ve doktor maaşlarını hesaba katan diğer kullanıcılar da bu doktorları eleştirdi. Hem karşılaştırmasının yanlış olduğunu söylediler hem de neden ev alamadıklarını sorguladılar.

“2 hekim maaşıyla ev alamadıysanız ülke sisteminden önce kendinizi sorgulayın. Sistemi savunmuyorum ama yazdığınız doğru değil. Tek maaş asgari ücret olan insanların bile bir kısmı eve sahip. Algıda yanıltma yapmayın. Size inanacak saf insanlar çok fazla var malesef…”

“Mümkün değil o eve hiç girmiyorsa ayda 15.000TL giriyor minumum. Ev alamamış değil, almamışsınızdır. Olmayacak şeylerle haklı şeyleri de haksız gösteriyorsunuz. Siz muhtemelen ev diye rezidans ya da villa hedeflediniz. Bu kadar da değil, düşük maaşla tek maaşla geçinenler söylese haklı”“Almak istediğiniz ev araba villa veya mercedes mi? 6 yılda iki hekim maaşıyla alamadığınıza göre bu kadar da abartılmaz. Millet asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Gidip İngiltere’de kuryeci olun o zaman.”
“Öğretmen eşler çocuk olmasına rağmen 6 yılda ev alabiliyor sizden az maaş alarak hem de, harcamalarınız sanırım çok lüks. Buna inanmamız pek mümkün değil.”

“Ben bu dilden, bu anlatım tarzından çok rahatsızım ya… Asıl sıkıntı kimin hangi mesleği yaparak ne elde ettiği değil, asıl sıkıntı Türkiye’de gelir yetersizliği ve eşitsizliği… İyi bir Türkiye’de hem kuryeler hem doktorlar ev alabilmeli zaten. ““Bu tip serzenişlerde, Türkiye’deki kurye niye ev alamıyor değil de “Ben o kadar okudum, niye ben alamıyorum” motivasyonu görüyorum. Orta sınıf meslek gruplarının ev alabildiği ama alt sınıfların alamadığı bir düzene de tamam derlermiş gibi hissediyorum. “
“Siz iki doktor olarak her şeyin en iyisini hakediyordunuz da yabancı ülkede göçmen olarak kuryelik yapmaya gitmiş, türlü ayrımcılığa uğrayan, risk alan arkadaşınız haketmiyor mu? Bu nasıl bir kibir ya? Ülkenin ekonomik koşulları böyle eleştirilmez!”

“Eğer şahıs sahte değilse o sizin beceriksizliğiniz. Ya da tam bir musrifsiniz. Asgari ücretin bir tık üstü maaş alan arkadaşlarımın çoğu bile ev sahibi oldu. Ben öğretmen olarak 7. Yılda İstanbul gibi bir yerde ev araba sahibi oldum… (Hiç özel ders vermedim)”
Meseleye farklı açıdan bakıp destek olanlar da vardı.

“Tüm vasıfsız ezikler bu twit altında kendisinden daha başarılı, ama hayat pahalılığı yüzünden yaşam standartlarını düşürmeden ev almak isteyip yüksek faizli krediyle 2 katın mal etmek istemeyen vasıflı insanlara akıl veriyor. Şaka gibi.”

“Yorumlarda niye kıskanç insanlar var ya 😀 ayda 3500 kredi ödeyip 20 yıl boyunca kredi ödemek size mantıklı mı geliyor sahiden. yani ülke dışını geçtim ülke içinde bile gezemesin mi bu insanlar? Sırf ev aldılar diye hayatlarını beton yığınına mı gömsünler?”“Yorumları okuyunca insanımızın vasata nasıl alıştırıldığını gördüm. Yaşamın tüm amacı bir ev ve bir araba olmamalı. 2 hekimin, ilköğretimde öğretilen temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılarken hobilerine, zevklerine harcayacakları paralarının da olması gerekir. “
“Altında daha çok öğretmen maaşıyla şunu aldık yorumu var. Ömrü boyunca kendi ülkesi dışında bir ülkeyi görmemiş hatta kendi ülkesindeki bir çok şehri dahi görmemiş bir kitaplık kurmanın dahi ne kadar pahalı olduğunu bilmeyen … Geri kalanını yazmak istemiyorum.”“Ülkenin bu duruma gelmesinin sebebi yorumlarda bulunan ‘biraz tasarruf ederseniz ya da tutumlu olursanız alırsınız ya bu kadar abartmayın’ diyenler. Kastettikleri şey bunca yıl okuyup doktor olmuş adama öğrenci gibi yaşa hiç bir şey harcama canının istediği gibi yaşama diyor. “
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version