Zonguldak’ta 52 Yıldır Bisiklet Kullanan İsmail Zengin’in Heykeli Dikildi

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Zonguldak Çaycuma’da yaşayan İsmail Zengin 52 yıldır ulaşımını şahsi bisikletiyle sağlıyor. Çaycuma Belediyesi de insanları bisiklet kullanarak sağlıklı yaşama teşvik etmeyi amaçlayarak herkese örnek olsun diye İsmail Zengin’in heykelini dikti.

Zengin’in heykeli Pehlivanlar Mahallesi’ndeki kavşağa dikildi. Dikilen heykel ilçede fazlasıyla ilgi çekti. İsmail Zengin, 52 yılda 3 bisiklet değiştirdiğini, şu andaki bisikletini ise 33 yıldır kullandığını söyledi.
Heykelinin dikilmesinin ardından da çok mutlu olduğunu belirten İsmail Zengin konuyla ilgili şunları söyledi:

“Heykelimin yapılacağı aklımın ucundan bile geçmiyordu. Duyduktan sonra ‘Başkan yapar mı yapmaz mı?’ diye merak ediyordum. Öldükten sonra bir hatıra olacak. Herkes bisiklet kullansın, ayakları için. Çünkü ben de o yıllar bacağımdaki ağrılar nedeniyle gittiğim doktorun tavsiyesiyle bisiklete binmeye başladım. O gün bugündür bisiklete biniyorum. Ben belediyeye işe girdiğim tarihlerde şimdiki başkanım 12 yaşındaydı, çocukluğunu biliyordum. Başkanım tuttu, heykelimi yaptı. Çok memnun oldum. Parayla ben bunu yaptıramazdım. Heykelimi görenler beni takdir ediyor, tebrik ediyor. Çok güzel bir duygu.”

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise İsmail Zengin’i 1965 yılından beri tanıdığını ve kendisi çocukken bisiklete binmesiyle hafızasında yer ettiğini söyledi. Çaycuma’da kentin gelişmesi adına 4 yılda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Başkan Kantarcı, Otomobillere olan merakın bisiklete binme alışkanlığını unutturduğunu ifade eden Kantarcı, “Biz yeniden hem bu alışkanlığı hatırlatmak hem de kent içinde bisiklet kullanımını çoğaltmak, araç kullanımını dolayısıyla trafiğin yarattığı her türlü kirliliği azaltmak, trafiği rahatlatmak adına bisikletle ilgili projeler geliştiriyoruz” diye konuştu.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/