Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Temmuz ve Ağustos aylarında faizler inanılmaz bir yükseliş gösterdi. Neredeyse banka kredileri kullanılmaz bir hale büründü. Çünkü kredi faiz oranları, yıllık bazda %50’leri geçmiş durumda. 

Hal böyle olunca yatırım amaçlı kredi çekme noktasında da çok büyük sıkıntılar ortaya çıktı. Hiç bir yatırımcı, bu faiz oranları ile kredi çekmek istemiyor. Çünkü kullanılan kredilerin maliyeti çok yüksek bir durumda. Yapacağınız yatırımla bu kredi faizlerini karşılayabilmek güçleşti. 
Ancak hala önemli kredi programları da söz konusu. Tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapacaksanız, Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi tam size göre diyebilirim. Ancak Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor. Yatırım yapacağınız faaliyet alanına göre de bu şartlar değişiyor. 

Şartları öğrenmeniz için sizi şu yazıya yönlendirebilirim: Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi faiz oranları, oldukça düşük. Çünkü bu kredi bir sübvansiyonlu kredi türüdür. Yani faiz oranları ya çok düşük ya da hiç yoktur. Bu nedenle, oldukça avantajlıdır. 
Bu krediye başvuru yapabilmeniz için hem şartları hem de şu belgeleri ibraz etmeniz gerekecektir.
Şahıs işletmelerinin ibraz etmesi gereken belgeler:

Nüfus cüzdanı
Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Şirketlerin ibraz etmesi gereken belgeler:

Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişikliklerin) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
Oda kayıt belgesi
Vergi levhası
Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb)Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Bu krediyi herkes alamaz. Ya da şöyle diyelim, her çiftçi alamaz. Örneğin, teminatlandırma oldukça önemlidir. 3.000.000 TL kredi kullanacaksanız, mutlaka banka sizden teminat isteyecektir. Bu teminatı gösteremeyenlere kredi hiç bir şekilde verilmez zaten.

Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunurken bazı belgeleri de banka şubesi sizden talep edecektir. Bu belgeleri ibraz etmek oldukça önemlidir.

Kategoriler: Ekonomi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/