Ziraat Bankası EFT Ücreti

Devlet Haber

Devlet Haber

Güncel haber ve içeriklerin yer aldığı blog.

Tüm bankacılık sistemlerinin EFT yoluyla para gönderme işlemlerinde ücret kesintisi olduğu gibi, kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası EFT ücreti de bulunmaktadır. Şubelerden, internet ya da mobil bankacılık sisteminden, ATM’den ya da çağrı merkezi üzerinden para gönderme işlemlerinizi dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz. Para transfer işleminde ne kadar ücretlendirme alacağınızı Ziraat Bankası EFT ücretleri tablomuzdan ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca EFT ücreti almayan bankalar sayesinde de para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT İşlemleri

Ziraat Bankası hesabınızdan başka bir hesaba para gönderimi yapmak için birkaç yol vardır. Özellikle covit-19 salgını nedeniyle bankalara girişlerde tedbirler alınmasının ardından kalabalık sıralarda beklemek istemeyen kişiler için EFT işlemlerinizi yapabileceğiniz diğer seçenekler;

    Ziraat Bankası müşteri hizmetleri

    Ziraat Bankası internet şubesi

    Ziraat Bankası mobil şubesi

    Ziraat Bankası ATM’leri

    Şubeler

Dilediğiniz zamanda ve yerde EFT, havale ve daha birçok işleminizi online şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Ücreti 2021 Yılı Fiyatı

Ziraat Bankası’ndan farklı bir bankaya para gönderme işlemleriniz için EFT sistemini kullanabilirsiniz. Daha önceki yıllarda en az 6 TL gibi bir ücret kesimi olurken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamayla birlikte Ziraat EFT ücretleri limit limit düzenlendi. İşte mobil ve internet bankacılığından yapacağınız Ziraat EFT ücretleri;

    1000 TL‘ye kadar para gönderiminde 1,14 TL,

    1000 TL-50.000 TL arası EFT ücreti 2,29 TL,

    50.000 TL ve üzeri işlemlerde ise ücretlendirme 28,65 TL olarak belirlenmiştir.

Aşağıdaki tabloda Ziraat Bankası EFT işlemleriniz için sizlere sunulan seçenekler ve ücretlendirmeler bulunmaktadır. Ayrıca ücretlendirmelere BSMV dahil değildir. Diğer ücretlendirmeler için Bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

EFT Seçenekleri 1.000 TL ve Altı 1.001 TL – 50.000 TL 50.001 TL ve üzeri

Mobil Bankacılık 1,14 TL 2,29 TL 28,65 TL

İnternet bankacılığı 1,14 TL 2,29 TL 28,65 TL

ATM 2,29 TL 5,73 TL 57,30 TL

Banka şubesi 5,73 TL 11,46 TL 114,60 TL

Müşteri hizmetleri 5,73 TL 11,46 TL 114,60 TL

Düzenli EFT 1,14 TL 2,29 TL 28,65 TL

Geç EFT – İnternet 1,71 TL 3,43 TL 42,97 TL

Ziraat Bankası EFT Ücretleri 2021

Ziraat Bankası EFT Saatleri

Hafta içinde ve hafta sonunda Ziraat Bankası EFT saatleri şu şekildedir;

    Pazaretesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma günlerinde 08.30-17.00 saatleri arasında,

    Yarım iş günlerinde 08.30-11.00 saat aralığında para gönderme işleminizi yapabilirsiniz.

    Cumartesi-Pazar günlerinde ise başka bir hesaba EFT yoluyla para aktarmanız mümkün değildir.

Hafta sonu yapılan işlemler, ilk iş gününde 08.30’dan sonra hesaba para aktarımı gerçekleşmiş olacaktır. Hafta içinde ise saat 17.00’dan sonra yapılan para gönderme işlemlerine geç EFT adı verilir. Bu işlemler çalışma saatleri dışında olduğu için farklı şekilde ücretlendirilir.

Ziraat Bankası EFT Ücreti Ödememek İçin Ne Yapmalıyım?

Ziraat Bankası üzerinden yapacağınız EFT işlemleriniz için belirlenen limitler doğrultusunda komisyon alınmaktadır. 1.000 TL’ye kadar olan para transferi için 1,14 TL, 1.000 TL-50.000 TL aralığındaki EFT için 2,29 TL, 50.000 TL ve üzeri para gönderme işleminde ise 28,65 TL ekstra ücret almaktadır. Belirlenen ücret kesintisi olmadan EFT işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Ziraat Bankası EFT ücreti ödememek için ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız ya havale yöntemini kullanmalı ya da EFT ücreti almayan bankalar üzerinden para transferi yapmalısınız. EFT ücreti almayan bankalar listesini inceleyebilirsiniz.⤵

EFT Ücreti Almayan Bankalar

Ülkemizde varlığını sürdüren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalarda çoğu EFT ve havale işlemlerinden komisyon ücreti almaktadır. EFT ücreti almayan bankalar;

    Kuveyt Türk Bankası

    Albaraka Türk Bankası

    TEB

    Fibabank

    ENPARA

ENPARA üzerinden yapılacak EFT ve havale işlemleri Finansbank internet şubesi üzerinden yapılmaktadır. Maddelediğimiz bankalar EFT ve havale hizmetleri karşılığında herhangi bir işlem ücreti almamaktadır. Bu bankalar dışında kalanlar ise küçük bir miktar ücret kesintisi yansıtmaktadır.

Ziraat FAST EFT Ücreti (Anlık Transfer)

Ziraat Bankası anlık transfer sistemi ile hesap ya da IBAN numarasına gerek duymadan cep telefonu, T.C. kimlik numarası, e-posta adresi, vergi numarası ya da pasaport numarası ile 7/24 para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

FAST işlemlerinde belirlenen günlük limit tek işlem için 1.000 TL‘dir. Ziraat FAST EFT işlemleriniz için bir ücret alınmamaktadır. Siz de anlık transfer seçeneğini kullanarak para gönderme işleminizi dakikalar içinde halledebilirsiniz.

Ziraat Bankası Anlık Transfer EFT işlemi adımlarını öğrenerek hiçbir ücret ödemeden para gönderme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Maaş Müşterilerinden EFT Ücreti Alıyor mu?

Bazı bankalar para transferi yapan maaş müşterisinden belli oranda ücret kesimi yapar. Fakat Ziraat Bankası, maaş müşterilerinden EFT veya havale ücreti adı altında bir kesim uygulamamaktadır. Maaş müşteriyseniz ve ücret kesintisi yaşadıysanız en yakın şubeye giderek ya da müşteri hizmetlerine bağlanarak sorununuzu kısa bir süre içinde çözebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nda bulunan hesabınızdan başka bir banka hesabına para göndermek için internet şubesini ya da mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Ziraat Bankası sistemi üzerinden EFT işlemleriniz için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

    İnternet ya da mobil bankacılığa, T.C. kimlik numaranız ya da müşteri numaranız ile şifreniz ile birlikte giriş yapınız.

    Sonrasında ”Hesaplar” bölümüne giriniz.

    ”Para transferi” sekmesinden EFT‘yi seçiniz.

    Açılacak sayfada, para gönderilecek kişinin IBAN numarası, adı soyadı, gönderilecek para miktarı ve hangi hesaptan gönderilecekse seçiniz.

    Tüm adımları doğru girdikten sonra ”Devam Et” seçeneğine tıklayınız.

    Onaylamanız için açılan sayfayı tekrardan kontrol ederek son kez onaylamanız gerekecektir.

    Böylece para karşı hesaba EFT yapılmış olacaktır.

Adımları sırasıyla takip ederek Ziraat Bankası’ndan başka bir banka hesabına para gönderme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat EFT İşlemi Ne Zaman Gerçekleşir?

EFT işleminiz 5 ile 30 dakika içinde gerçekleşmiş olacaktır. Eğer uzun bir süre para gönderme işleminiz karşı hesaba aktarılmadıysa Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine bağlanarak sorunu bildirebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ziraat EFT işlemlerinizde dikkatli olmanız gereken birkaç önemli nokta;

    Para göndereceğiniz banka hesabının IBAN ya da hesap numarasının doğruluğundan emin olun.

    Para gönderimlerinizi EFT saatlerinde yapmayan özen gösterin.

    Gönderme işlemini yapacağınız hesap sahibinin adını ve soyadını doğru şekilde girin.

    Açıklama bölümüne mutlaka para gönderme işleminizi neden yaptığınızı belirtin.

    Örneğin kira ödemesi, aidat ya da borç para olarak yazabilirsiniz.

    Açıklamayı doldurmanız ilerleyen zamanda sizin için avantajdır. Çünkü olumsuz bir durum yaşadığınızda elinizde kanıt niteliğinde bir dekont olacaktır.

    Resmi tatiller, bayram günleri ve hafta sonunda bankalar kapalı olduğu için EFT işlemi gerçekleştirilmez.

    Bu günlerde EFT yapsanız dahi ileri bir tarihte hesaba aktarılacağını bilmelisiniz.

Belirtilen hususları göz önünde bulundurarak EFT işlemlerinizi daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Paranın belirlenen saatlerde gönderilmemesinden ya da hesap numarasının yanlış girilmesinden dolayı işlem iptal edilmek istenebilir. Böyle bir durumda Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak talimatınızı iptal ettirebilirsiniz. Para karşı tarafa geçtiyse hiçbir şekilde iptal edilemez. Ancak ileri tarihli EFT talimatları iptal edilir. Bu durumda hukuki yollara başvurmanız gerekecektir. 
Kategoriler: Alıntılar

Yorumlar (0) Yorum Yap

/