Zihnini Yormadan Çalışma Kılavuzu 

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Zihnimiz, sürekli çalışan bir makine. Daima bir şeyler ile uğraşan, dur durak bilmeden işleyen bir makine. Uyuduğumuzda dahi o gün yaşadıklarımızı, ertesi gün yapacaklarımızı ve kafamızı bulandıran o projeyi/ödevi/sınavı düşünüyor. Yorgun düşmesi, hata yapması ve eksik kalması çok doğal bu yüzden. Zihninin yorgunluğunu engelleyecek, bulanmasının önüne geçecek bazı ipuçları vereceğiz sana.

Beslenmene Dikkat Et

Beslenme, hayatının her anını etkileyen bir aktivite. Sağlığını, vücudunu, zihnini, hareketlerini… Seninle ilgili olan her şeyde beslenmenin izini görebilirsin. Dr. Heather Moday, beslenmenin düzene girmesi ve bazı ilkelere uyulması sonucunda zihin bulanıklığının önüne geçilebileceğini söylüyor.
Gün içerisinde tükettiğin şeker, yağ, protein oranına dikkat ederek beyninin verimliliğini artırabilirsin. Bu konuda, beynimizin ihtiyaç duyduğu yakıt olan MCT (Orta Zincirli Trigliserid), en çok hindistan cevizi yağında bulunuyor.
Beslenme zihin bulanıklığı ile ilgili olduğu gibi stresle de ilgili. Bu yazımızda, hangi besinlerin stresle ilişkili olduğunu yazmıştık. Okumayı unutma derim.

Zihninin Dinlenmesine İzin Ver

Bir arkadaşın dalgın veya aklının başka yerlerde olduğunu dışarıdan bir gözlemci olarak rahat bir şekilde anlayabiliyorsun di mi? Kendi dalgınlığını ne kadar sıklıkla fark edebiliyorsun? Oldukça nadir. Kendi zihin bulanıklığını algılaman genel olarak çok zordur çünkü bu işi yapacak olan zihnin zaten yorgun. Farkındalığın azaldı ve zihnin görevlerini yerine getirememeye başladı. Biraz kendine vakit ayırıp işten uzaklaşmanın zamanı geldi demektir bu. Zihnini yormayacak etkinlikler ya. Bu konuda senin için buraya bir yazı bırakıyorum, bir göz atmanı tavsiye ederim.

Biraz Gün Işığı, Biraz Sakinlik

Doktor Amy Shah, bazı sabahlar çıplak ayak dışarı çıktığını söylüyor. Güneşe doğru bakıp derin nefes alıp vermenin kendisine iyi geldiğini belirtiyor. Bunu şu şekilde açıklıyor:
Güneş ışınlarının retinaya çarpması, direkt olarak dikkatimizi ve ruhumuzu etkiliyor. Çıplak ayak yerle temas etmek ise topraklanmayı sağlıyor ve doğayla vücudumuzu birleştirerek doğanın enerjisiyle kendimizi daha iyi hissediyoruz.

Bu önerilere ek olarak, not tutmanı tavsiye ediyorum. Bir yazımızda not tutmanın insana ne kazandırdığını ve not tutma uygulamalarından bahsetmiştik. Oldukça yararlı bilgiler yer alıyor. Not tutmanın yanında, zihnini yorgun hissettiğinde sıcak bir çay veya kahvenin yardımını göreceksin. Zihninin rahatlamasını sağlayan bu içeceklerle hem yaratıcılığın hem de konstrasyonun artacak. Çayın rahatlatmasıyla ilgili olan yazımıza buradan, kahvenin faydalarını bilimsel olarak ele aldığımız yazımıza da buradan ulaşabilirsin.
Zihninin yorulmadığı, her an parladığı günler dileriz! 
Kategoriler: Strateji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/