Zihin Kontrolünü Ele Almak ve Zihni Ustalaştırmak için Yapılabilecek 3 Egzersiz

Her gün, çoğu olumsuz olmak üzere aynı şeyleri düşünen insanlar kötü zihinsel alışkanlıklara kapılırlar. Yaşamlarındaki onca iyi şeye odaklanmak yerine, geçmişlerinin tutsağı olmuşlardır. Kimileri başarısız ilişkileri ve maddi problemleri nedeniyle kaygılıdır. Diğerleri mükemmel olmayan çocukluklarına öfkelidir. Bir kısmı daha da önemsiz konular yüzünden mutsuzdur; bu bir tezgahtarın onlara davranışı ve ya iş arkadaşlarının kötü niyetle yaptığı bir yorum da olabilir. Zihinlerini bu biçimde çalıştıranlar kaygının yaşam güçlerini alıp götürmesine izin verirler. Zihinlerinin mucizeler gerçekleştirme ve tüm duygusal, fiziksel ve hatta spiritüel beklentilerini karşılamaya yönelik muazzam potansiyelini bloke ederler. Bu insanlar zihin kontrolünün yaşamın kontrolü olduğunu asla anlayamazlar. Peki zihnimizi kontrol altında tutmak ve eğitmek için neler yapmak gerekir? İşte size 3 yöntem..

1) Gülün Kalbi

Bu egzersizi gerçekleştirmek için tüm gereken taze bir gül ve sessiz bir yer. Gülün merkezine doğru gözlerinizi ayırmadan bakmaya başlayın. Renklerine, dokusuna, şekline dikkat edin. Kokusunu içinize çekin ve yalnızca gülü düşünün. İlkin zihninize başka düşünceler girecek ve dikkatinizi gülün kalbinden uzaklaştıracaktır. Bu eğitimsiz bir zihnin işaretidir. Basitçe dikkatinizi tekrar odaklandığınız objeye yöneltin.Kısa sürede zihin gelişecek ve disiplin kazanacaktır.

2) Karşıt Düşünce
Zihni kaygı ve ömrünü tüketen diğer negatif etkilerden kurtulmada özellikle işe yarayan bir tekniktir. Zihnin odak noktasını istemediğiniz bir düşünce işgal ettiğinde onu hemen canlandırıcı bir başkasıyla değiştirin. Sanki zihniniz dev bir slayt göstericisi ve zihninizdeki her düşünce bir slaytmış gibi.. Olumsuz bir slayt ekrana geldiğinde bunu olumlu bir tanesiyle değiştirmek için geçiş düğmesine basın. Zihin belirli bir anda yalnızca bir düşünceyi barındırabilir.
3) Gölün Sırrı

Nasıl bir insan olmak istiyorsunuz? Kendinizi nerede, nasıl görmek istiyorsunuz? Görüntüyü zihninize yansıtın. Tıpkı gölün yüzeyine yansıyan imgeler gibi.. Zihninizde detaylı bir şekilde canlandırın. Zihin resimlerle işler. Resimler imgenize etki eder ve imgeniz de hissediş, davranış ve elde ediş biçimini etkiler. İmgeniz size başarılı bir avukat olmak için fazla genç ya da değişiklik yapmak için fazla yaşlı olduğunuzu söylüyorsa bu amaçlara asla ulaşamazsınız. İmgeniz bir amaç, mükemmel sağlık ve mutlulukla dolu yaşamların yalnızca sizinkinden farklı altyapıları olan insanlara özgü olduğunu söylüyorsa bu kehanet sonuçta gerçekleşecektir. Ama zihninizin perdesine esin verici, canlı resimler yansıtırsanız yaşamınızda mükemmel şeyler olmaya başlar. Einstein’ın sözünü hatırlayın ‘Düş gücü bilgiden daha önemlidir’.. Her gün belirli bir süreyi, birkaç dakika bile olsa, yaratıcı düşünce pratiği için ayırmalısınız. Kendinizi olmak istediğiniz kişi gibi görün, bu ister büyük bir yargıç, ister güçlü bir anne/baba, isterse toplumun önemli bir ferdi olsun..
Zihninizin istediğiniz her şeyi yaşamınıza çekecek manyetik bir güç olduğunu unutmayın. Yaşamınızda bir eksiklik varsa, bu, düşüncelerinizde bir eksiklik olduğunun göstergesidir.
Ferrari’sini Satan Bilge’den alıntıdır.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/