Zeynep Karacan, Yale Üniversitesi’nden 1 Milyon TL’lik Burs Kazandı

Galatasaray Lisesi’nden bu yıl birincilikle mezun olan Zeynep Karacan, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Yale’den 4 yıl için 260 bin olmak üzere toplamda 1 milyon TL’lik burs kazandı. 2012 Seviye Belirleme Sınavı’nda Türkiye birincisi de olan Karacan, aldığı bursla lisans eğitimini ABD’de hiçbir ücret ödemeden tamamlayacak. Sivil toplum örgütleri için kaynak toplayan Sultani Piano Quartet’in de kurucuları arasında yer alan Karacan, sanatın yanı sıra bilim alanlarında da ilgi çekici çalışmalara imza atıyor. Bilgisayar ve akıllı telefonları güneş enerjisiyle şarj edebilen bir cihaz geliştiren başarılı öğrenci, lise düzeyinde verilen “Nobel’e İlk Adım Ödülü Töreni’nde ( First Step to Nobel Prize in Physics ) birincilik kazandı.

Yale Üniversitesi ise mülakat esnasında “Başvuru yapan öğrenciler arasından neden seni seçmeliyiz?” sorusunu yöneltip dürüst cevaplar arıyor. Karacan mülakatta kendisine yöneltilen soruya verdiği cevabı şu sözleriyle özetliyor.  

“Gerçekten zorlayıcı bir soruydu. İlk etapta tatmin edici bir cevap vermek kolay olmadı. Ben de bu soruya, hedeflerim ve karakterimle, Yale’in eğitim anlayışının birbirine ne kadar uyumlu olduğunu düşündüğüm bir cevap verdim. ” 

Karacan, mülakat hakkında “Sorular sadece sizin eğitim alacağınız alandan değil, birçok alandan gelebiliyor. Politika, sanat gibi alanlarda beklenmedik sorularla karşılaşabiliyorsunuz.” sözleriyle mülakatın sadece bilgi odaklı olmadığını vurguluyor.

Yorumlar (2) Yorum Yap

Dilara Avlupınar

Çok güzel bir başarı ya artarak devam etmesi dileğiyle ❤️

WonWoman

"Kırmızı her zaman kazanır" derim hep

/