Zeki İnsanların Yalnızlık Sevgisi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Birçok araştırmanın sonunda, kalabalık ortamlarda olmanın ve sosyalleşmenin insanlar için faydalı olduğu sonucu ortaya çıkar. Sosyal olan insanların daha mutlu olmaya eğilimli oldukları gözlemlenmektedir. Bu kabul edilen bir gerçektir, çünkü sevdiğimiz insanlarla birlikte vakit geçirmek güzeldir. Ama çok zeki insanlar için bu durumun tam tersi söz konusu olabilir.

İnsanların, sosyal olduklarında mutlu olduklarını söyleyen araştırmaların yanı sıra, çok zeki insanların sosyalleşme yüzünden daha az mutlu olduklarını söyleyen araştırmalar bulunuyor. 18 – 28 yaş aralığındaki insanların bulunduğu bir araştırmada, bir grup insanın sosyalleşmekten mutlu olmadıkları görüldü. Bu grup, detaylı bir şekilde analiz edildiğinde yüksek zekalı insanların bu grubu oluşturduğu anlaşıldı.

yalniz

Bunun sebepleri ne olabilir?

Araştırmacıların konu üzerinde birkaç teorisi bulunuyor. Biri, doğadaki evrimle alakalı. Bu teoriye göre daha yüksek zekaya sahip insanlar, modern topluma daha kolay adapte oluyorlar ve başka insanlara, yani sosyal ilişkilere gerek duymuyorlar.

Bir diğer teori ise arzularla ilgili. Daha zeki insanlar, işlerine ve uzun dönemli hedeflerine daha fazla odaklanıyorlar ve arkadaşlarının rahatsız etmelerinden uzak durmak istiyorlar.

Araştırma sonuçlarının herkes için geçerli olmadığını söylememiz gerekir.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/