l Zaman Ne Kaybettirir? - CEOtudent

Zaman Ne Kaybettirir?

SAİME

SAİME

Bulmak arayanlar için bir rezervedir.

Zaman Ne Kaybettirir? 1
1) Düzen
    Odanız ya da çalışma alanınınız size göre iyi dizayn edilmiş mi? Yani aradığınız şey elinizin altında mı? Aradığınız şeyleri bulabiliyor musunuz? (Öyleyse hemen yeni bir yazıya geçebilirsiniz).

  Eğer yerleri değişmiş ya da yanlış yere konulmuş şeyleri ararken zaman harcıyorsanız ve bunlar bir işe tam başladıktan sonra o işi yarısındakesmenize yol açıyorsa, bu durumda işlerinizi disipline etmeniz gerçekten zorlaşacaktır. Düzensizliğin en büyük göstergesi ise çalışma alanlarımızdır. Bu durumda kendinize bir iç disiplin kazandırın. Yapmanız gereken şeyler için illaki de kalem kağıt kullanmanıza gerek yok. Kendimize uygun bir zamanda-akşam yatmadan önce veya güne başlarken- gün içinde yapacağımız şeyleri zihnimizde planlayabiliriz.
 
2) Gecikme
      Geciktirme problemi zaman zaman hepimizde yer alan bir konudur. Yapacağımız işi sanki daha sonra başkası gelip de bizim yerimize  yapacakmış gibi geciktirip dururuz. Halbuki o işi daha sonra da biz yapacağız. Bunu farkında olup kendimizi yüreklendirmemiz işe yarayabilir. Hem şöyle bir düşünün ; ” Sonraya ertelediğim her şey, daha sonra karşıma çıkacak başka işler yapmama engel olacak!”

3) Hayır Diyememek 

‘Hayır’ diyememek de adeta yine bizim toplumumuza has yönlerinden biri. Eğer siz ilgilenmeniz gerekenden daha fazla işi sırf başkalarını kırmayayım diye alırsanız, bu defeda göreceksiniz ki bu işi başaramadığınızda bu sizin kırılmanıza yol açabilecek. O  halde “hayır” demeyi öğrenmeliyiz.Tabi bunu yaparken de karşınızdakini kırıp dökmeye gerek yok.

4) Bekleme
   Buradaki en önemli şey beklediğiniz şeyi/kişiyi beklerken zamanınızdan israf etmeyin. Eğer beklmeniz çok gerekliyse, o vakti önceden planladığınız veya yarım bıraktığınız bir çalışmaya ayırabilirsiniz. Eğer “bu kadar zamanda yapamam diyorsanız, o zaman sadece o çalışmanız için ön hazırlık yapabilirsiniz.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/