Yunan Mitolojisi Filmleri: Mitolojinin Kalbine Götüren 15 Film

yunan mitolojisi filmleri

Yunan mitolojisi, büyük ekranda muhteşem olabilen niş bir türdür. Tanrıların efsanelerini paylaşan popüler Hollywood filmlerini sıralıyoruz. İşte Yunan mitolojisi hayranları için en iyi Yunan mitolojisi filmleri. Yunan mitolojisi hakkında silinmez çekici bir şey var. Dinin samimiyetine yaratıcı fantezi unsurlarını dahil eder. İnsanların canavarlarla bir arada yaşadığı en yüksek düzenin büyülü gerçekçiliğidir. Tanrıların kendileri de en az insanlar kadar kusurluydu, bu da onları beklenmedik bir şekilde ilişkilendirilebilir hale getiriyordu. Kibirli ve intikamcıydılar, dolambaçlı ve operatik drama davet ediyorlardı. 

Dahası, medeniyetin kendisi derinden merak uyandırıcıydı. Politikaları ve gelenekleri, özellikle uzak olmadığımız benzersiz, büyüleyici tarih parçalarıdır. Görkemli hikayeleri ve yaşamları, türdeki birçok filmimizin kanıtladığı gibi, onları ebediyen yaşatacak. İşte Yunan mitolojisinin hayranları için en iyi 15 film.


15) Wrath Of The Titans – Titanların Gazabı (2012) | IMDb: 5.7

Wrath Of The Titans

Titanların Gazabı , 2010 yapımı Titanların Çatışması filminin devamı niteliğindedir. Ne yazık ki, çoğunlukla eleştirmenler tarafından eleştirildi, ancak yine de sadece aptallık için onu seven hayranlarından payına sahip.

Yunan mitolojisine meraklıysanız, canavar yaratıklardan bazılarının savaşmasını izlemek için en az bir kez göz atmaya değer. İlk filmdeki olaylardan on yıl sonra, tanrıların efsanevi Titanlar üzerindeki kontrolünü kaybetmesiyle geçiyor. Perseus, Zeus’u kurtarmalı ve Titanları yenerek insan ırkını kurtarmalıdır.


14) Percy Jackson & Olimposlular: Şimşek Hırsızı | IMDb: 5.9

percy jackson and olympians

Pek çok hardcore kitap hayranı, Percy Jackson filmlerini, Rick Riordan’ın yazdığı ünlü kitap serisindeki birçok şeyi değiştirdiği için reddediyor. Bununla birlikte, kitapları okumadıysanız veya iki ortamı ayırmaya çalışırsanız, eğlenceli patlamış mısır hareketleri olarak onlardan zevk alabilirsiniz.

Şu anda Logan Lerman, Jake Abel, Brandon T. Jackson ve Alexandra Daddario’nun oynadığı sadece iki tane var. Filmler, yaşındaki diğer yarı tanrılarla bir kampta zorlanan bir yarı tanrı olan Percy Jackson’ı (Lerman) ve Jackson’ın bu süreçte devam etmek zorunda kaldığı maceraları takip ediyor.


13) Minotaur (2006) | IMDb: 3.6

Minotaur

Minotaur, ünlü Yunan mitinin çok gevşek bir yeniden anlatımıdır. Film, Demir Çağı’nda geçiyor. Bir köy bir boğaya tanrıları olarak tapar ve bir kadın Minotaur adlı hayvandan bir çocuk sahibi olur.

Canavarı bir yeraltı labirentinin içine hapsederler ve birkaç yılda bir, köy birkaç yılda bir canavara birden fazla insanı kurban etmek zorundadır. Sonra bir yıl, Theo (Hardy), kız arkadaşının kurban edileceğini keşfeder ve kraldan onu Minotaur’dan kurtarmak için bir fırsat ister.


12) The First King: Birth Of An Empire – İlk Kral: Bir İmparatorluğun Doğuşu (2019) | IMDb: 6.5

the first king birth of an empire

İlk Kral: Bir İmparatorluğun Doğuşu, Alessandro Borghi ve Alessio Lapice’in başrollerini paylaştığı bir İtalyan tarihi drama filmi. Bu film, biri kurt tarafından büyütülen iki çoban kardeşin hikayesi olan ünlü Romulus ve Remus efsanesine dayanmaktadır.

Filmde Romulus ve Remus, onları yeni bir ulus keşfetmeye götüren bir yolculuğa çıkar ve karanlık bir ihanetle karşılaşırlar. Film eleştirmenlerden olumlu övgüler aldı ve birçok ödüle aday gösterildi ve birkaç tanesini kazandı.


11) O Brother, Where Art Thou? – Neredesin Be Birader? (2000) | IMDb: 7.7

o brother where art thou

Bu komedi-suç dramasının Homer’ın epik şiiri The Odyssey’e dayandığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. İkonik şiirden birçok unsuru bünyesinde barındıran hicivli bir filmdir.

George Clooney’nin başrolde olduğu film, Ulysses Everett McGill’in Mississippi’de hapis cezasına uyum sağlamaya çalışmasını ve oradayken Delmar ve Pete ile tanışmasını konu alıyor. Üçlü, gömülü hazineyi bulmak için bir yolculuğa çıkar ve bu süreçte bir dizi eklektik karakterle tanışır ve birçok engelle ve macerayla karşılaşırlar.


10) Immortals – Ölümsüzler | IMDb: 6.0

immortals yunan mitolojisi filmleri

Bu filmin görselleri, makul bir kapsam ve coşkuyla inkar edilemez derecede ilgi çekici. Yine de çok daha üstün bir film olan 300’den utanmadan ödünç aldığı için sert bir R notu da taşıyor. Bu etki, rekabetten kaçınmak isteyebileceğiniz Frank Miller’ın zengin sanatı ve hayal gücüyle övünüyordu.

Özellikle Immortals’daki karanlık sinematografi kıyaslandığında sıkıcı hissettirebileceğinden. Hikayenin kendisi gerçek bir Yunan efsanesine çok az benziyor ve bunun yerine sadece o kum havuzunda oynuyor. Bu ne yazık ki tipik bir durum ve Theseus’un hikayesinin hayranlarını korkutmalı. Oyunculuk iyi ama diyalog sert. Nihayetinde başka bir filme bu kadar benzeyen görsellere öncelik verirken, sizden esas olarak 300’ü tekrar izlemenizi istiyor.


9) Clash Of The Titans – Titanların Çatışması (2010) | IMDb: 5.8

Clash Of The Titans

Titanların Çatışması çok fazla nefret aldı, bazıları garantili ve gereksiz. Orijinal film genel olarak bir Ray Harryhausen gösterisiydi ve emsalsiz kilmasyon sihirbazlığı içeriyordu. Sonuç olarak, bu modernin karşılaştırabileceği hiçbir şey yok. Ayrıca, orijinal, tanrıların kendilerine ve insanlıkla ilgili satranç maçlarına çok daha fazla odaklandı.

İnsanlar ve tanrılar arasındaki ilişki öncelikliydi. Bu gösterişli yeniden yapım, daha yeni izleyiciler için erişilemez olabilecek bazı göz kamaştırıcı kil oluşumları ile eğlenceli olabilir.  Aksiyonun kendine has bir yönü var ama olay örgüsü biraz aceleye getirilmiş ve karakter gelişimi buna dahil değil.


8) Hercules – Herkül: Özgürlük Savaşçısı (2014) | IMDb: 6.0

hercules 2014

Bu film, türün beklentilerini her fırsatta altüst ederek, esasen fanteziyi tekrar eden bir şakaya dönüştürüyor. Herkül, yanlış yorumlamaların nasıl sıklıkla vahşi spekülasyonlara ve ardından fantezi efsanelerine yol açabileceğini açıklama iddiasındadır. Dolayısıyla, Yunan mitolojisinin bu yönünü umut edenler hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Bunun yerine, hikaye, belki de tartışmalı yönetmeni Brett Ratner’a yakışır, hafif yürekli, neredeyse çocuksu bir tona sahiptir. Bununla birlikte, macera canlı ve hızlıdır ve itibari kahraman Dwayne Johnson tarafından oynanır – belki de sadece onsuz bir aksiyon filmi çekmek şu anda yasa dışı olabileceği için. Ama çok karizması ve doğru fiziği var. Rolü içten bir coşkuyla satıyor ve kesinlikle hikâyeyi yükseltiyor.


7) 300: Rise of an Empire – 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi | IMDb: 6.2

300 rise of an empire

İşte muhteşem görünen, ancak olay örgüsünü ve karakteri bir kenara bırakan başka bir film. Ayrıca, orijinal filmin hayranlarını hayal kırıklığına uğratabilecek fanteziye daha da eğiliyor. Tüm görsel abartısına rağmen, bu ilk gezi sadece fantezi ipuçları taşıyordu. Ancak burada anlatılan Xerxes’in yeni kökenleri… en hafif tabiriyle sorgulanabilir.

Bir okyanus fonu ile ayarlanan her şey, karşılık gelen aksiyon sekansları da dahil olmak üzere, doğası gereği güzeldir. Vahşet, bu sert, fırtınalı havaya uyuyor. Ancak ana karakter, filmin en zayıf kısmıdır ve bu, özellikle Leonidas ile karşılaştırıldığında, büyük ölçüde zararlıdır. Gerçek entrika noktası, Artemisia’nın hem sempatik hem de çekici bir kötü adam olduğu Eva Green’dir.


6) Hercules – Herkül (1997) | IMDb: 7.3

hercules 1997 yunan mitolojisi filmleri

1997 yapımı Herkül, Yunan mitolojisi filmleri arasında belki de en eğlenceli olanı. Disney’in artık tanrılara rakip olacak kadar nüfuzu var, bu yüzden bu klasiği Disney+’da tekrar ziyaret ettiğinizden emin olun. Şarkılar Disney Rönesansı’ndaki her şeye uyuyor ve karakterler de aynı derecede akılda kalıcı. Herkül tipik bir dışlanmış olabilir, ancak kararlılığı ve kurnazlığı eğlencelidir.

Meg, büyüleyici alaycılığı, empatisi ve bağımsızlığıyla Disney kanonunun en büyük kadın karakterlerinden biridir. Ayrıca, kötü Hades kesinlikle komik. Aslında, tüm komedi, şaşırtıcı derecede meta mizah ile altındır. Bu, Yunan mitolojisinin kendisiyle ilgili referanslara kadar uzanır. Bu film hem Disney hem de Yunan mitlerinin hayranlarını tatmin ediyor.


5) Clash of the Titans – Son Emir – Cennetin Kapısı (1981) | IMDb: 6.9

clash of the titans1981

Bu tür birçok hikayenin sunduğu gibi, canlı olay örgüsünün kendisi esasen başka bir basit maceradır. Bununla birlikte, bir Ray Harryhausen’in esrarengiz sanatı, tamamen zenginleştirici ve görülmesi bulaşıcıdır. Her yeni yaratık yaratıcılığı ve estetik tutkuyu yayar.

Belki de Star Wars’un fantazi hayranlarının kalbini çaldığı zamanların gerisindeydi, ama Harryhausen inkar edilemez bir dâhiydi. Bu eğlence bir yana, bu masaldaki trajedi uyarlama yoluyla kaybolmaz ve neyse ki performanslar devam eder. Tanrıların müdahalesi ve öncelikli bakış açısı, bu klasiğin tartışmasız en ilginç yönüdür.


4) Wonder Woman (2017) | IMDb: 7.4

wonder woman

Wonder Woman her ne kadar DC evreninde olsa da özünde Yunan mitolojisi filmleri arasında yer alıyor. Bu gişe rekorları kıran hit, ara sıra süper kahraman ritmine düşkün olmasına rağmen, bu niş tür için yeni bir soluktu. Diana’nın Themyscira’daki kökenleri tamamen sürükleyici, inandırıcı ve görsel olarak nefes kesici. Ve I. Dünya Savaşı’na entegrasyonu, ırk, cinsiyet ve insan kusurları ile ilgili konuların ustaca ele alınmasını sağlıyor. Nadiren bu kadar açık sözlü konuşmalar bu kadar sindirilebilir bir nüansla ele alınır.

Hikâye önce gelir ve mükemmel bir aksiyon, kalp ve mizah dengesi ile ortaya çıkar. Diana dev yaratıklarla savaşmayabilir ama kesinlikle en gerçek canavarlarla yüzleşir. Bu zengin hikaye anlatımı aynı zamanda harika bir oyuncu kadrosu, göz kamaştırıcı efektler ve o güçlü müzikle destekleniyor.


3) Jason and the Argonauts – Jason Ve Argonotlar (1963) | IMDb: 7.3

jason and the argonauts

Yunan mitolojisinin hayranları için orijinal klasik go-go filmi. Etkileri zamanının çok ötesindeydi, her benzersiz tasarım için yenilikçi ve büyüleyiciydi. Zorlayıcı hikaye kendi başına ayakta duruyor, ancak aynı zamanda çeşitli yaratıkların kaynayan bir tenceresine de elverişliydi.

Ve bu türün en büyük hilesidir – eşit kişilik paylarına sahip insanları ve canavar düşmanlarını kurmak. İlerleme yeterince hızlı ve her sahne Yunan mitolojisine olan sevgiyi iyice yayıyor. Karakterler gürültülü ve eğlenceli. Kehanetler, canavarlar, Herkül, araya giren Tanrılar – bu film herhangi bir mitoloji aşığı için en iyi hit derlemesidir. Neyse ki, keskin hikaye Ray Harryhausen’in zamansız çalışması ve sağlam performanslarıyla sürdürülüyor.


2) 300 (2006) | IMDb: 7.6

300 yunan mitolojisi filmleri

300, Yunan mitolojisi filmleri denildiğinde ilk akla gelen yapımlardan. Frank Miller’ın çizgi romanı kesinlikle tarihle çok gevşek oynuyor. Ve asıl arsa oldukça basittir, öncelikle Thermopylae’de ayarlanır. Ama belki de tarihin en ünlü savaşlarından biri, zorlayıcı, maço bir kültürü tanıtan bir mazlum hikayesi. Spartalılar ve gelenekleri, gerçek sevgi ve sempatilerine rağmen çok acımasız ve güçlüdür.

Güçlü bir kardeşlik, babalık ve evlilik tutkusu vardır. Bir Spartalı tarafından anlatılan savaşları gibi karakterler de hayattan daha büyüktür. Bu anlatı açısı, herhangi bir potansiyel fabrikasyon veya bakış açısını affeder. Bu savaş hikayesi tamamen abartı ve üslup olsa da kesinlikle bu tür ahlaksız aşırılıkların en ham, eğlenceli uygulamasıdır.


1) Troy – Truva (2004) | IMDb: 7.3

troy yunan mitolojisi filmleri

Troy, Yunan mitolojisi filmleri arasında adeta bir yıldız diyebiliriz. Truva Savaşı’na bu temelli yaklaşım, burada listelenen diğerleri kadar gösterişli olmayabilir, ancak kesinlikle en karakter odaklı, bir Yunan efsanesinin hala kaygan aksiyon sahneleri sunan en ikna edici sunumudur. İzleyicilerin tüm karakter kadrosuna yatırım yapmasına izin verildiğinden, her savaş kazanılmış gibi görünüyor.

Artan romantizm ve onur duygusu her zaman ikna edici bir yaklaşımla yönlendirilir. Felsefe ve kader gibi şeyler bile aynı anda hem görkemli hem de samimi olan diyaloglarda çağrılır. Karakterler mükemmel bir şekilde oluşturulmuş ve çarpıcı performanslar sergiliyor. İkonografi büyüleyici, senaryo hem kişisel hem de epik için ölçülüyor ve James Horner’ın puanı eşit derecede hareketli ve geniş.


En İyi Mitolojik Filmler

Ters Köşe Filmler

This post is also available in: English

Kategoriler: Film & Dizi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version