Yüksek Verim İçin Başarılı Girişimcilerin Sahip Olduğu 5 Hafta Sonu Alışkanlığı

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Başarılı girişimciler iyi alışkanlıkların pazartesi başlayıp cuma sona ermediğini bilir. Girişimci olmak başkalarına göre daha uzun saatler çalışmayı gerektirse de girişimcilerin de başarılı olabilmek için kendilerine zaman ayırmaları gerekir. Bu zamanların en etkin şekilde değerlendirilebilmesi için belirli alışkanlıkları düzene sokmak başarınızın kilit noktası olacaktır.

1) Enerji toplamanızı sağlayacak bir ritüel bulun.

Her hafta sonu tekrarlayabileceğiniz ve yeni bir haftaya hazır hissetmenizi sağlayacak bir rutin bulun. Bir egzersiz, diyet, müzik ya da aile ile geçirilen zaman… Sizi enerjik hissettirecek ve sonraki haftaya hazırlayacak herhangi bir rutin size başarıyı getirebilir.
2) Tek başınıza zaman geçirin.

Tek başınıza zaman geçirmek size problemlerinizi ve gelecekte gerçekten ne yapacağınızı düşünmeniz için güzel bir şans verir. Deneme ya da günlük yazmak gibi aktiviteler için de harika bir zamandır. Uzmanlara göre belirli zamanlarda yapılan serbest yazı çalışmaları sorunların çözülmesini kolaylaştırabilir ve yeni hedefler oluşturmanızı sağlayabilir.


3) Bir günlüğüne de olsa elektronik aletlerden uzaklaşın.

Cumartesi ya da pazar… Haftada yalnızca bir gün seçin ve elektronik aletlerinizden uzaklaşın. Bu, hem mental hem de fiziksel açıdan oldukça faydalı olacaktır. Sürekli çevrimiçi olmak, elektronik postaları kontrol etmek ve sosyal medyada dolaşmak enerjinizi ve yaratıcılığınızı azaltır. Sürekli çevrimiçi olmaya verdiğiniz dikkati hafifletmek hayatı gerçekten yaşamanızı sağlar. Böylece yeni bakış açıları kazanarak üretkenliğinizi artırabilirsiniz.
4) Geçtiğiniz haftayı değerlendirin.

Geçtiğimiz hafta neyi iyi yaptınız ve hangi konuda yanıldınız? Önümüzdeki hafta nasıl daha iyi olabilirsiniz? Bir önceki haftayı değerlendirmek başarılı kişilere devam etmeleri ve bırakmaları gereken alışkanlıklar konusunda ipucu verir. Geçen zamanın değerlendirilmesi, bir sonraki hafta başarınızı ikiye katlayabileceğiniz hedefler koymanızı sağlayarak zamanınız için oldukça değerli bir yatırım haline gelir.


5) Bir sonraki hafta için plan yapın.

Başarılı kişiler haftayı planlamak için pazartesinin gelmesini beklemezler. Pazar günleri plan yapmak için harikadır. Geçtiğiniz haftanın değerlendirmesini yaptıktan sonra nelere ihtiyacınız olduğu ve neleri başarmak istediğiniz konusunda iyi fikirleriniz olabilir. Bu yüzden pazar günlerinizi önemli görevleri, görüşme ve toplantıları planlamak için ayırmaya çalışmalısınız. Plan yapmak sizi maliyetli hatalardan ve fırsatları kaçırmaktan korur.
Bu beş hafta sonu alışkanlığı oldukça basit görünüyor; öyle ki gereksiz olduğunu düşünerek görmezden gelebilirsiniz. Ancak bir kez denediğinizde bir sonraki pazartesiye bir adım önde başladığınızı göreceksiniz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/