YTÜ RoboCup Takımı, Japonya’da Rekor Sayıda Ödül Kazandı

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrenci ve öğretim görevlilerinden oluşan RoboCup ekibi, 1997 yılından bu yana her yıl robotik ve yapay zeka araştırmalarını geliştirmek amacıyla düzenlenen ve bu sene Japonya’da yapılan uluslararası RoboCup yarışmasında 5 ayrı dalda ödül alarak rekor kırdı.

Ödül kazandıkları dallar şu şekilde;

– Gerçek robot arama kurtarma en iyi keşif robotu

– Gerçek robot arama kurtarma en iyi otonom robot
– Gerçek robot arama kurtarma en iyi dış alan robotu

– Gerçek robot arama kurtarma en iyi küçük keşif robotu
– Simülasyon arama kurtarma sanal robotlar yarışması birinciliği

Üniversiteden yapılan açıklama şu şekilde;

RoboCup, 1997 yılından beri her yıl farklı bir ülkede düzenlenen, olimpiyat ölçeğinde futbol, arama-kurtarma, ev ve endüstriyel robotlar kategorilerinde yarışmalar ve sempozyumdan oluşan bilimsel bir organizasyondur.
2017 yılı RoboCup dünya şampiyonası, Japonya’nın Nagoya şehrinde 40′tan fazla ülkeden 3000′den fazla katılımcıya ev sahipliği yapmıştır.
Aralarında Japonya, Almanya, Amerika, Tayland gibi ülkelerin en iyi üniversitelerinden 23 takımın katıldığı arama kurtarma liginde yarışmacıların farklı özellikleri olan sahalarda yarışmaları beklenmektedir. Her bir alan robotların manevra, otonomluk, keşif ve el becerileri gibi belirli yeteneklerini test etmek üzere NIST (Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü) tarafından oluşturulan standartlar kapsamında tasarlanmıştır. Takımlar her bir alanda alınan puanlar sonucunda farklı kategorilerde değerlendirilmektedir.
Gerçek robot ligi, geliştirilen robot ve yöntemlerin gerçek ortamlarda test edilmesine olanak sağlarken, yarışmanın diğer bir dalı olan simülasyon ligi daha karmaşık algoritmaların birden fazla robotla test edilebileceği bir platform sunmaktadır.
Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği bölümü akademisyenleri Doç. Dr. Sırma YAVUZ, Doç. Dr. M Fatih AMASYALI, Yrd. Doç. Dr. Erkan USLU, Ar Gör. Furkan ÇAKMAK, Ar. Gör. Nihal ALTUNTAŞ ve lisans öğrencileri Salih MARANGOZ, Mustafa Burak DİLAVER, Azad YAŞAR, Numan KESKİN ve Kutay YILMAZ’dan oluşan Yıldız takımı 2 ayrı robotu ile katıldığı yarışmalarda, tarihi bir başarı göstererek 5 ayrı dalda ödül almıştır.

Öğretim elemanlarımızı ve öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/