YouTube’un Yeni Ek Gelir Modeli: Super Chat

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Son dönemlerde YouTuberlar’ın şikayetleriyle gözler dünyanın en popüler video sitesi ve algoritma sistemindeki değişikliklere çevrilmişken, YouTube üzerinde çalıştığı yeni modelle canlı yayın yapan kullanıcıları ve izleyicilerini sevindireceğe benziyor.

Twitch modelini andıran bu yeni özelliğin ismi Super Chat. Super Chat aslında bir nevi ilan sitelerinde gördüğümüz öne çıkarma özelliği, veya Twitch’deki adıyla “Cheering”.

Biraz bahsedecek olursak YouTube’daki bir canlı yayın esnasında attığınız yorumlar, genelde akış esnasında kaybolup giderken, Super Chat sayesinde belli bir ücret karşılığında yaptığınız yorumlar 5 saate kadar tepede kalabilecek. Yorumu yukarıda kalan kullanıcının da haliyle canlı yayını yapandan yanıt alabilme şansı artmış olacak.

Peki nereye gidecek bu verdiğiniz paralar? Bir kısmı YouTuber’lara, geri kalan kısmı da servis sağlayıcısına (YouTube’un kendisine) gidecek. Gün geçtikçe daha çok kazanan YouTuber’lar bu özellikle daha da çok kazanacak gibi görünüyor.

Şuan yalnızca belirli kanallarda, (iHasCupquake, Great Library (buzzbean11) ve Alex Wassabi) web ve Android platformlarında geçerli olan bu özellik ay sonunda 20 farklı ülkeden yayıncıların bu özelliğe kullanılmaya başlayacağı söyleniyor.


facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/