Youtube Para Kazancı 2021

Dijital çağın para kazanma yöntemleri arasında internet üzerinden kazanç sağlama kulağa oldukça hoş gelen bir çalışma modelidir. Ancak bu işin Facebook’ta gezmek veya Instagram’da fotoğraf paylaşmak kadar kolay olmadığının bilinmesi gerekiyor. Özellikle Youtube üzerinden gelir elde edilmek için uzun vadeli içerik üretme işini göze almalısınız ve çok sabırlı olmalısınız.

Her geçen gün değişen teknolojilerle beraber dijital dünyanın kapıları para kazanmak isteyenlere biraz daha aralanıyor işte internet dünyasının bir numaralı para kazanma yollarından bir tanesi de YouTube. Peki Youtube para kazanma 2021 yılında nasıl yapılır ve kolay yoldan para kazanmak mümkün mü? Youtuber’ler ne kadar para kazanıyorlar, bir Youtube kanalı açıp parayı vurmak gerçekten var mı? Youtube ta nasıl fenomen olursunuz ve nasıl para kazanırsınız işte detaylar. Öncelikle YouTube ta fenomen olabilmek ve para pazanabilmek için milyonlarca insan değişik formatlarda videolar paylaşıyorlar bu videoların izlenme sayılarına göre yani belirli bir izlenme sayısı aşıldığı taktirde youTube sizinle iletişime geçerek her tam izlenen videonuz üzserinden size belirli bir ücret ödüyor yani ne kadar çok izlenirseniz o kadar fazla para kazanmış oluyorsunuz , ama youTube her gün kurallarını değiştirerek para kazanma yöntemlerini değiştiriyor.

 

YOUTUBE PARA KAZANMA

YouTube partner proğramı videolarınız sonuna kadar izleniyorsa çeşitli ve kendine özgü ise ve abone durumunuz belirli bir sayının üzerinde ise paranız hesabınıza yatıyor. Youtube’u Google.com satın almasından dolayı özellikle Google Adsense reklamları ile güzel paralar kazanmak mümkün hale geldi. Ancak ülkemizde reklamverenlerin reklam maliyetlerini düşük tutmasından dolayı düşük izlenmeler ve düşük reklam tıklamaları para kazandırmaz. 2021yılında Youtube’den para kazanmak istiyorsanız öncelikle büyük bir kitleye “her gün” ve sürekli olarak erişmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden para kazanma yollarının her geçtiğimiz gün çeşitlenmesiyle beraber, Youtube’nin de yanı sıra pek çok farklı para kazanma alternatifi de bulunmaktadır.

MADDE 1: AMACINIZI BELİRLEYİN

Youtube kanalı açmadan önce işin püf noktalarını ele alalım. İlk olarak “video çekerek para kazanacağınızı” aklınıza koymanızda yarar var. Hatta öncelik hedefiniz para kazanmak olmamalı, video çekerek insanlara katkıda bulunmak olmalı. Zaten doğru ve iyi bir rota çizerseniz belli bir zaman sonra hedefleriniz “mutlaka” gerçekleşecektir. İnternet başlı başına büyük bir sektördür ve bu sektörün en büyük pasta dilimlerinin birisi de Youtube.com video yayınlama sitesindedir. İlk olarak hangi tür videolar çekeceğinize karar verin. Eğer bir uzmanlık alanınız varsa buna yönelik bir kanal açmanız ve bununla ilgili olarak videolar çekmek sizi daha çabuk ön plana çıkartacaktır. Örneğin yemek, pasta, tatlı ve benzeri şeyleri yapmayı seviyorsanız bunu güzel sunumlar ile insanlara yemek videoları çekerek tanıtımınızı yapabilirsiniz.

Ya da araba ile ilgili ufak çaplı herkesin yapabileceği tamirat işleri, arabalarla ilgili test videoları, güncel haber sunumu (ancak ajanslardan haber aboneliği alınması gerekiyor), doğal bitkilerle ilgili tanıtımlar, hangi besinin neye faydalı olduğunu gösteren videolar, çiçek yetiştiriciliği videolar veya bunlara benzer yüzlerce farklı şeyin videolarını çekerek para kazanmak mümkündür.

GEREKENLER:

Gmail hesabı,
Youtube kanalı,
Banka hesabı,
Kamera (Profesyonel kamera ve kamera ekipmaları sektöre daha kaliteli girmenizi sağlar. Telefonların kameralarıyla da video çekebilmeniz mümkündür ancak Youtube telefondan ve profesyonel kameradan çekilen videoları anlamaktadır.)

MADDE 2: YOLA KOYULUN (YOUTUBE’DAN KANAL AÇMA)

Amacınızı ve ne tür videolar çekeceğinizi belirledikten sonra şimdi geldi Youtube’dan kanal açmaya. Youtube yeni kanal oluşturma sayfasındaki yönergeleri izleyerek yeni kanalınızı oluşturabilirsiniz. Bir gmail hesabınız yoksa öncelikle Gmail hesabı oluşturun ve sonrasında https://www.youtube.com’a bu hesapla giriş yapın. Üst tarafta “kanal oluştur” butonunu göreceksiniz. Bilgilerinizi kontrol ederek onaylayın ve yeni kanalınız hayırlı olsun, Allah bol kazanç versin diyerek devam edelim. Kanal ismi oluştururken profesyonel düşünün ve özgün bir kanal ismi bulun. İsim soyisim olarak kanalınızı oluşturusanız büyük ihtimalle kanalınız ilgi çekmeyecektir. Örneğin pasta ile ilgili videolar çekecekseniz “Yeni Pasta Tarifleri” gibi özgün ve akılda kalıcı bir isim seçmeniz gerekir.

MADDE 3: VİDEO ÇEKİMİ

Video çekmek için profesyonel kameraları ve kamera ekipmanlarını kullanırsanız bir adım öne çıkarsınız. Öncelikle hangi sektörde video çekeceğinizi belirledikten sonra, rakip araştırması yapın ve rakiplerinizin hangi tür videoları nasıl çektiklerini izleyerek gözlemleyin ve not alın. Rakiplerinizden sizi ayıran ve ön plana çıkarak olan farklarınız bulunması gerekiyor, bunları da araştırarak not alın. Böylece kısa zaman içerisinde ön plana çıkmak için yol haritanızı belirlemiş, rakip analizinizi yapmış olacaksınız. Öncelikle deneme çekimi yapın ve çekimlerinizi çevrenize izleterek eleştiriler alın. Ayrıca Youtube hesabınızın yanı sıra aynı “kanal isminde” Facebook, İnstangam, Medium gibi farklı sosyal medya hesaplarından hesaplar açarak takipçilerinize ulaşmaya ve kitlenizi büyütmeye çalışın.
YouTube dan para kazanacak kişinin videolarının en az 10.000 izlenmeyi geçmesi gerekiyor ki 10 bin izlenme de pek yüksek bir para bırakmaz. Bu da yaptığınız videonun içeriğine de bağlı tabi ilk etapta biraz sabır gerekiyor ama izlenmeye başladıkça yaptığınız iştende büyük keyif alacağınızı umuyorum. YouTube daha sonra sizin videolarınızı izlemeye alarak telif haklı bir videomu yoksa kendine özgü bir videomu diye incelemeye alarak uygunsuz bir durum yok ise paranız hesabınıza yatıyor. Youtube’den 10’bin’den 100 bine kadar izlenmesi olan videolar cüzi rakamlar bırakmaktadır, bu Türkiye’de reklamcılık sektörünün ölü olmasından dolayıdır. Ancak 1 milyondan fazla izlenme alan videolar olduğu zaman o zaman düzenli bir gelire sahip olacaksınız. Aşağıdaki listede Türkiye’de Youtube’dan aylık olarak en çok para kazananların listesine ulaşabilirsiniz. – Danla Bilic – 250.000 TL – Berkcan Güven – 75.000 TL – Enes Batur – 300.000 TL – Duygu Özaslan – 60.000 TL – Orkun Işıtmak – 200.000 TL – Kafalar – 200.000 TL – Halil Söyletmez – 100.000 TL – Merve Özkaynak – 200.000 TL – Sebile Ölmez – 75.000 TL (CnnTürk) Tabi yukarıdaki rakamları kazanabilmek için mükemmel bir özveri ve disiplin sahibi olmanız da gerekmektedir. Ayrıca Youtube’da da videoların, kategori odaklı olarak reklamlar yayınlandığını da belirtelim. Hangi reklamın daha çok kazandıracağını belirleyerek o reklamın çıkması için “reklam” kategorisi odaklı videolar çekerseniz daha az izlenme ile daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Youtube kanalınız için video çekmeyi tamamladıysanız şimdi de Youtube kanalınıza videonun yüklenmesi hakkında püf noktaları verelim.

  Youtube üzerinden herkes para kazanabilir mi?

Eminim bunun herkes için mümkün olduğunu yazan rehber veya içerikler vardır. Ancak durum öyle değildir; herkes şu anda videoları milyonlarca kez izlenen Youtuberlar kadar şanslı olmayabilir.  Bu işte başarılı olmanın önemli hususlarından birisi, kararlılıktır. İkincisi ise, işe yarar bir şeyler çekmektir.

Youtuberlar işe yarayan bir şeyler mi çekiyor?

Videoları çok izlenen Youtuberların pek çoğunun işe yarayan cinsten bir şeyler çektiklerini ifade edebilmek güçtür. Genel olarak birbirine benzeyen ve sosyal medya akımları veya trendlerine göre çekilen videolardan bahsedilebilir. Herhangi bir formata sahip olmayan bu videoların eğlenceye yönelik bir kitle için çekildiğini ifade edebiliriz. ancak videoları çok izlenen ve belli bir kitleye erişmiş olan Youtuberlar için video içeriğin bir önemi kalmadı. Hapşırsalar, milyonlarca kez izlenme çekebiliyorlar…

Henüz bir kitleye sahip olmayan ve ilk defa içerik üretecek kişilerin ise, daha iyi yöntemlerle youtube işine girmesi lazımdır. Bu ilgi çekici bir sosyal deney olabilir, iyi bir şaka  videosu olabilir veya ilgi çekebilecek bir başka kurgu düşünülebilir. Bazı kişiler, herhangi bir kanal açıp, o kanala farklı sitelerden video yükleyerek para kazanma planları yapıyor. Bu şekilde de para kazanılabilir; ancak özgün olmayan videolar üzerinden elde edilen gelir düşük olabilir. Eğer, videolar telif yerse, kanal kapatılabilir.

Bu riski göze almak istemeyen ve gerçek manada Youtube içerik üreticileri arasına girmek isteyen kişilerin dikkat çekici format ve iyi hazırlanmış senaryolarla başarılı olmaları mümkündür. Nasıl bir format takip edileceğine dair beyin fırtınası için yabancı video kanalları takip edilebilir. Ya da, gündemden, arkadaşlardan ve forumlardan değişik fikirler üretmeye çalışılabilir.

Kategoriler: İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/