Son Yıllarda Gazete Manşetlerinden Düşmeyen “Yokoluş İsyanı”

Uzun süre sonra ilk kez 2018 yılının sonlarına doğru artış gösteren ve önüne geçilmediği takdirde dünyanın geleceği açısından büyük tehlike teşkil eden karbon salınımına dikkat çekmek ve İngiltere hükümetinin konuyla ilgili harekete geçmesini sağlamak amacıyla, Londra başta olmak üzere pek çok şehirde ana yolları kapayarak protestolar gerçekleştiren çevreci aktivist hareket Extinction Rebellion, ya da Türkçe çevirisiyle Yokoluş İsyanı, İngiltere başta olmak üzere tüm dünyada iklim değişikliğini  tekrardan gündemin ilk sıralarına getirdi.
İlk eylemlerini 31 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştiren grubun, 15 Nisan 2019’da başlayan ve büyük yankı uyandıran buluşmalarında, yalnızca 1 hafta içerisinde 1000’den fazla aktivist  göz altına alındı. Sivil itaatsizlik yoluyla, İngiliz hükümetinin  iklim kırılması ve ekolojik kriz sorunlarına istinaden  acil bir aksiyon planı oluşturması gerektiğini vurgulayan grup, küresel ısınmaya karşı savaşın tam da Sanayi Devrimi’nin çıkış noktasında başlaması gerektiği savıyla, 10 gün süren dev bir protestoya imza attı.
Kalabalık yollarda uzanarak motorlu taşıtların sebep olduğu karbon salınımının oluşturduğu tehlikeyi vurgulayan Yokoluş İsyancıları, protesto süresince Facebook hesaplarından hükümetten isteklerini ve temel hedeflerini güncel olarak paylaşarak, sosyal medya aracılığıyla her ülkeden bağışları da kabul ettiklerini ve çözüm aradıkları sorunlara karşı gerçekleştirdiklerinin İngiltere özelinde değil, tüm dünyayı ilgilendiren ve aciliyetle ele alınması gereken bir hareket olduğunun altını çizdiler ve hükmeti gerçeği söylemeye davet ettiler.

Banksy de mi hareketi destekliyor?

Sokak sanatına eserleriyle yeni bir soluk getiren ve dünyanın her yerinde ilgiyle takip edilen Banksy’nin de Yokoluş İsyanı’na destek verdiği iddiası, son döenmde dünya gündemini epeyce meşgul etti.
Bu iddialar, protesto sonrası “Bu andan itibaren umutsuzluk bitiyor ve taktikler başlıyor.” yazan ve uzmanlara göre Banksy’e ait olduğu şüphe götürmeyen duvar yazısı, Londra’nın merkezindeki, eylemin ikonik konumlarından biri haline gelen Marble Ach (Mermer Kemer)’deki tanıdık çizgiler içren resmin yanında yer alıyor.
Resimde, elinde Yokoluş İsyanı’nın sembolünü tutan bir çocuk seçiliyor, yazıysa halihazırda eylemin sloganı olarak öne çıkmıştı geçtiğimiz birkaç ay içerisinde. Bu destek, hayranlarının, henüz Banksy resmi üstlenmemiş dahi olsa, büyük takdirini topladı. Eyleme destek veren ünlü isimlerin arasında  James Hansen, Noam Chomsky, Greta Thunberg, David Attenborough, ve Berta Cáceres da yer alıyor.

The Guardian’ın konuyla ilgili haberinde, protestolara katılımın ne kadar yüksek olduğunu görebilirsiniz. Ne dersiniz, sizce bu hareket İngiliz hükümeti başta olmak üzere dünya hükümetlerini karbon salınımını altı yıl içerisnde sıfıra indirmek hedefiyle gerçekten özverili bir şekilde çabalamaya iter mi?
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/