18 Yaşındaki Yiğit Can Yılmaz Apple’ın 21 Güvenlik Açığını Buldu

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri Apple, 1 trilyon değere sahip olan nadir şirketlerden biri.

Değerlemesinin yanı sıra, sahip olduğu veri havuzu da tahmin bile edemeyeceğimiz kadar fazla. Durum böyle olunca güvenlik bu kadar büyük bir şirket için en önemli konulardan biri oluyor.

18 yaşındaki genç Yiğit Can Yılmaz, bugüne kadar Apple’da 21 güvenlik açığı buldu ve Apple tarafından teşekkür belgesiyle ödüllendirildi.
Geçtiğimiz yıllarda da haberini yayınladığımız Yiğit Can Yılmaz, teşekkür belgesinin yanında Apple tarafından onur listesine de adını yazdırdı.

Siber güvenlik ve yazılım konusuna büyük ilgisi olan Yiğit Can, üniversitede de yazılımla ilgili bölümleri hedefliyor ve kariyerini bu doğrultuda ilerletmek istiyor.

Yazılım ve teknolojiye olan ilgisinin çocukluktan geldiğini de ekliyor:

“Bir dakikalık bir merak, benim için hem ilgi alanı hem de bir meslek oldu. Liseden itibaren siber güvenliğe ve yazılıma yönelmeye başladım. Şu anda ise çalışmalarıma devam ediyorum. İlk açığı Apple’ın kaynak kodlarını incelerken buldum. Kaynak kodlarında bir seçenek denetimsizliğinin olduğunu fark ettim. Siri bir seçeneği denetlemiyordu. Bu da kullanıcıların verilerinin ifşasına yol açıyordu. Ben bunları Apple’a gönderdim ve onlar da gerekli düzenlemeleri yaparak yeniden güncelleme yayınladı.”


Yiğit, bugüne kadar Apple’ın farklı işletim sistemlerindeki birçok güvenlik açığını buldu ve markayı bu konuda bilgilendirdi.

“Bu sayede hem insanların güvenliğini sağlamış olduk hem de bu güvenlik sorunlarından insanların etkilenmesinin önüne geçtik. Apple ile iletişime geçerek bu konularda gerekli onarımların yapılmasını sağladık. Bu şekilde müşterilerin de güvenliği sağlanmış oldu.”


Gelecek ve kariyer planlarını titiz bir şekilde hazırlamış bile:

“Bu çalışmalarıma devam etmek istiyorum. Benim için şu anda üniversite maratonu başlamak üzere. Üniversite tercihlerinde bu bölümü seçip, alan üzerinde kendimi daha da geliştirmek istiyorum. Şu anda hemen hemen tüm ürünler üzerinde çalışma yapıyorum ancak bunların en ünlüsü Apple olduğu için daha çok duyuldu ve bilindi. Özellikle Apple üzerinde çalışma nedenimiz, bilinen ve bu konuları en üst düzey seviyede tutan firma olması. Bu şekilde açıkları yakaladığımız zaman bildirerek, kullanıcıların da güvenliğini sağlamış oluyoruz.”


Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan da bu başarıya kayıtsız kalmadı ve Yiğit Can’ı vali konağında ağırladı.

Yiğit Can vali ile görüşmesini şöyle özetliyor:

“Vali bey gerçekten çok mütevazı bir insan. Ziyaret çok güzel geçti. Beni yönlendirme konusunda neler yapabileceğimizi konuştuk.”


Umarız ki Yiğit Can’ın birçok haberini gururla paylaşmaya devam ederiz. Kendisini tebrik ediyoruz. ???

Yorumlar (0) Yorum Yap

/