Yeni Yılda Teknolojiyle Daha Sağlıklı Bir İlişki Kurmanız için Atmanız Gereken 5 Adım

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Her sene listelerce “New Year’s Resolutions” yani Yeni Yıl Kararları alınır. Bunlar kimi zaman tüm yıl gerçekten disiplinli bir şekilde uygulanırken kimi zaman ilk ay içinde azalarak uygulamadan kalkıyor. Şimdi konuşacaklarımızı aslında sadece yeni yılda değil, tüm hayatın boyunca uygulaman gerekiyor. Teknolojiyle daha sağlıklı ve verimli bir ilişki kurman için alman gereken önlemlerden bahsedeceğim bugün sana. Önlem diyorum çünkü teknolojiyle ilişkini bir kere kontrolden kaptırdığında düzeltmen bir hayli zor oluyor. Hazırsan elindeki teknoloji ürünü aracılığıyla sana nasıl teknolojiyle arandakileri düzene koyacağını anlatmaya başlıyorum.

1) Sosyal medya detoksları düzenle.

Detoks, toksinlerden arınma yani zehirlerden kurtulma anlamına geliyor. Sana telefonunu kullanma demeyeceğim asla, bunun imkansız bir şey olduğunun farkındayım ama zaman zaman, kullanımını azaltma yoluna gitmek gerekebiliyor. Sosyal medyada geçirdiğin süreyi azaltarak belki uzaya çıkmanın kolay yolunu bulamazsın ama sevdiklerinle daha fazla vakit geçirip mutlu olup mutlu edebilirsin. Arada kendini sosyal medyadan soyutlayarak hem oradaki arkadaşlarını özlemene fırsat tanırsın hem de döndüğün zaman sosyal medyadaki zamanını daha verimli kullanmanın yollarını ararsın.

2) Giyilebilir teknoloji ürünlerini zaman zaman giyme.

“E o zaman niye aldım ben bunu?” diye bir soru sorabilirsin şimdi bana. Haklısın da, ama biraz kendini onlardan uzaklaştırman yararına olacaktır. Her an ulaşılabilir olmanı gerektiren bir işte çalışmıyorsan teknolojiden arınarak zaman geçirmelisin. Akıllı bilekliğini spor yapacağın zaman tak, akıllı saatini yoldayken kullan gibi giyilebilir teknoloji ürünlerini belirli dilimlerde ve aktivitelerde kullanırsan; çok daha etkili şekilde kullandığını fark edeceksin.

3) Telefon ve bilgisayarda bildirimlerini kısıtla.

Yaptığın işe odaklanman için atman gereken adımlardan birisi bu. Bilgisayardayken çok önemli bir projenin son dakikalarında anda ekranda beliren bir bildirim ile tüm konsantrasyonun dağılabilir. Telefonda da geçerli bu durum. Bir şeye kendini verdiğin anda sürekli titreyen ve ses çıkaran bir telefon oldukça sinir bozucu olabilir. Zaten gün içerisinde sayısız uyarıcıya maruz kalıyoruz, bir de telefonumuzdaki bildirimler dikkatimizi dağıtarak performansımızı olumsuz yönde etkiliyor.

4) “Telefonsuz Hava Sahası” oluştur.

Tamam kabul kötü bir kelime oyunu ama yapman gereken bir şey. Yaptığın işlere göre bazı durumlarda telefonunu kendinden uzak tut. Bir şeyler mi okuyacaksın, telefon uzakta olsun. Okuduğunu daha rahat anlaman ve kısa sürede bitirebilmen için telefonundan ayrılman veya en basitinden rahatsız etme moduna alman yararına olacaktır. Dikkatini dağıtmaması adına atacağın bu adımla daha kaliteli vakit geçirebilirsin. Örneğin bazıları yatmaya gittiklerinde yatak odalarına telefon sokmuyor. Böylelikle uyku öncesi son sosyal medya sörfünü engelleyerek uyku kalitelerini artırıyorlar. Telefonu alarm olarak kullananlardansan da minik bir çalar saat işini fazlasıyla görecektir. Telefondan uzak kalman için çözüm oldukça fazla, merak etme.

5) Dijital minimalizme yönel.

Minimalistler, daha az ile daha fazlaya sahip olduklarını söylüyorlar hep. Minimalizmin dijital hayata uyarlanmış hali olan dijital minimalizm ile sen de daha az ile daha fazlaya sahip olabilirsin. Buradaki yazıdan dijital minimalizm hakkında çok daha detaylı bilgiye sahip olabilirsin. Sadece şunu söyleyebilirim, teknolojiyle aranızın iyi olması için çaba harcamalısınız. Yoksa bağımlılığa kadar gidecek olan kötü bir yola girmeniz bile olasılıklar dahilinde.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/