Yeni Haftaya Hazır Olmak İçin Hafta Sonunuzu Nasıl Değerlendirmelisiniz?

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Hafta sonunuzu bir şeyler yapmak için mi yeni haftaya hazırlık için mi yoksa deşarj olmak için mi harcıyorsunuz? Hangisi sizi daha çok tanımlıyor?
Bu soruya vereceğiniz hiçbir cevap yanlış değil. Ancak her hafta sonu kendinizi bir şeyleri ya da aktiviteleri yapmaya çalışırken buluyorsanız hayır deme yeteneğinizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz.
Ne zaman ve nasıl hayır diyeceğinizi bilmek, önceliklerinize odaklanmanızı ve kariyer yolunuzda emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Hayır demeyi gerçek anlamda öğrendiğinizde, zaman yönetimi becerilerinizi geliştirdiğinizde hayalinizdeki projeleri hayata geçirmeye başlayabilirsiniz.

Her sabah uyandığınızda bir seçim hakkınız var.

Daha önce bir içerikte bahsettiğimiz gibi, sabahları yataktan çıkma sebebiniz olan bir tutkunuz, bir içgüdünüz olsun: İkigai. (İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.)
Bu herhangi bir şey olabilir. Ama en önemlisi bu şey sizin tutkunuz olmalı. Tutku düşüncesi bizi ele geçirdiğinde beynimizdeki o doluluğu ortadan kaldırır ve problemleri çözmek için daha yaratıcı düşünmemizi sağlar.

Hafta sonlarınızı dilediğiniz gibi geçirin.

Hafta sonunu değerlendirmede önünüzde yanlış bir seçenek yok, her bir günün 24 saatini nasıl harcayacağınız tamamen size kalmış. Kontrolünüz dışında gerçekleşen ve yapmanız gereken sorumluluklarınızın da olduğu günler elbette olacaktır. Ancak hangi gün neye nasıl ve ne kadar çaba harcadığınızı ölçebilirsiniz. Buna göre de kendinizi bir sonraki haftalarda planlayabilirsiniz.
“Bir şeyi yapacaksanız doğru yapın” sözünü de hem kişisel hem de profesyonel yaşantınızda uygulamayı unutmayın.

Peki siz nasıl geçireceksiniz bu hafta sonunu?

Bir şeyleri yakalamaya çalışarak mı?

İlerleme kaydederek mi?

Dinlenip yeni şeylere hazır olarak mı?

Başkalarının sizin yerine seçim yapmasına izin vermeyin, ve seçiminizi akıllıca yapın.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/