Yaz Tatilinizi Verimli Geçirmeniz İçin Bill Gates’ten 5 Kitap Önerisi

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Bill Gates’in kitaplarla ne kadar içli dışlı olduğunu artık bilmeyen kalmadı. Her sene yaptığı gibi bu sene de kendi blog sayfasında (GatesNotes) okuduğu birbirinden güzel kitapları paylaştı.
Gates haftada en az 1 kitap bitirmeyi kendine şart koşmuş ve kurgudan uzak; iş hayatı, bilim ve mühendislik ile ilgili kitaplara ilgi duyuyor. Nadir de olsa kendini romanlara veriyor, fakat onun önceliği, yaşadığı dünyaya olan merakına cevaplar aramak. Önerdiği kitaplar da buna paralel gidiyor.

1) Leonardo da Vinci (Walter Isaacson)

Biyografi alanında kendini kanıtlamış bir isim olan Walter Isaacson’un sanatçı ve mucit Leonardo da Vinci’nin hayatını anlattığı bu biyografi de tavsiyeler arasında. Gates, bu kitap için “Okuduğum diğer tüm Leonardo kitaplarından çok daha fazlası yer almakta. Onu tam bir şekilde görmenize ve ne kadar özel olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor” yorumunu yapıyor. Daha önce birçok biyografisi Türkçe’ye çevirilen Walter Isaacson’un bu kitabının çevirisini yakında kitapçılarda bulabileceğiz.

2) Everything Happens for a Reason and Other Lies I’ve Loved (Kate Bowler)

Duke Divinity adlı bir ilahiyat üniversitesinde yardımcı doçentlik yapmakta olan Kate Bowler’ın otobiyografi türündeki kitabıdır. Yale İlahiyat Okulu ve Duke Üniversitesi mezunu olan Bowler, kocası ve oğluyla Kuzey Carolina’da yaşamakta. Ülkemizde henüz çevirisi yapılmamış bir kitaptır.

3) Lincoln in the Bardo (George Saunders)

Yazarın ilk romanı olan kitapta ölümden sonraki hayat ve araf kavramı ele alınıyor. Eski ABD Başkanı Abraham Lincoln’ün oğlu William Wallace Lincoln’ün ölümü sonrasında yaşadıklarını anlatan romanın “Arafta” adıyla yayınlanan Türkçe versiyonuna internetten ve kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

4) Origin Story: A Big History of Everything (David Christian)

David Christian büyük tarih projesi’ni başlatmak için 2011’de Gates’e katılan bir yazar ve tarihçidir. Tarih grubu, Hristiyanlığın disiplinlerarası bir şekilde dünya ve bilim tarihini irdeleyen bir topluluktur. Bill Gates bu kitapla ilgili “Eğer daha büyük bir Hristiyan tarihi kitabı almadıysanız Origin Story harika bir seçimdir” diyor. Bu eserin de dilimize çevirisi henüz yok.

5) Factfulness (Hans Rosling, Ola Rosling ve Anna Rosling)

Hayata gözlerini yuman İsveçli bilim insanı Hans Rosling’in ölümünden sonra çıkan kitaba adını veren “Factfulness” sözcüğünün, yazar ve bilim insanı Rosling’in ürettiği ve “tahmine gerek kalmaksızın delillerle görüşünüzü kanıtladığınızda aldığınız doyum” anlamına gelen bir anlamı var. Bu kitabın da çevirisi bulunmuyor.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/