Yaşın Sadece Bir Sayı Olduğunu Kanıtlayıp Fark Yaratan 4 Genç Girişimci

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Günümüz dünyasında birçok yeni fikir ve girişimle kuşatıldık, kuşatılmaya da devam ediyoruz. Eğer bir fikriniz varsa da asla tükenmeyeceğinizden emin olabilirsiniz, çünkü fikirler ve hayaller hangi şartlarda yaşıyorsanız yaşayın sizi ayakta tutan yegane şeylerdir.
İşte, fikirlerine ve hayallerine sarılıp genç yaşta fark yaratmayı başaran 4 başarılı girişimci:

1) Milan Kordestani

Milan, şu an 19 yaşında ve Milan Çiftliklerinin Ceo – Kurucusu. 2015 yılının başlarında kümes hayvanları yetiştirmek ve %100 organik safran yetiştirmek için bu çiftliği kurdu. Asıl amacı tüketicinin yiyeceği gıdayı seçerken gerçekten saf ve dürüst bir seçeneğe sahip olmasını istemesi oldu.
Milan Kordestani, tüketiciye kümes hayvanlarının nasıl ve hangi şartlarda yetiştiğini oldukça şeffaf bir şekilde göstererek satış yapmayı amaçladı. Bu proje hala daha başlangıç aşamasında kabul edilse de Milan Farms, dünya çapında safran dağıtımı yapan üç ayrı çiftliğe ve neredeyse tüm batı kıyılarına satış yapıyor.

2) Rachel Zietz

Rachel Zietz, beğendiği kıyafetleri çoğunlukla bulmakta zorluk çektiği için kendi çevrimiçi mağazasını kurdu. Henüz 13 yaşındaydı ve “Gladiator Lacrosse” adını taşıyan kendi çevrimiçi perakende mağazası vardı. Şirketinin ilk yıl ki satışları 200 bin dolara ulaşmıştı ve 1 milyon dolarlık hedefe adım adım ilerliyordu.
Zietz, bu başarısıyla Time Dergisi’nde “2016’nın En Etkili Gençleri” listesinde yerini aldı.

3) Ben Pasternak

Sydney’de doğan Ben, şu an 20 yaşında ve oldukça başarılı bir genç. Bu başarısı henüz lisedeyken oluşumuna büyük katkı sağladığı bir sosyal medya şirketi olan “Monkey”in kurucu ortağı olmasından kaynaklanıyor. 2016 yılında başlattığı girişimle başarıya ulaşan Ben, lisede bir fen dersinde sıkılırken İOS işletim sisteminde kullanabilen iki viral oyunu yaratmasıyla başarı yolcuğuna adım attı.
Benjamin Pasternak, Fortune Dergisi tarafından “Dünyayı Değiştiren Genç Yenilikçi” olarak tanımlandı. Onun uygulaması olan Monkey’in şu an, 3 milyondan fazla kullanıcısı var.

4) Haile Thomas

Haile, henüz 12 yaşındayken babasına diyabet teşhisi konulduğunu öğrendi. Babasının kullanacağı ilaçların ciddi yan etkileri vardı ve babası bu sebepten çoğunlukla ilaçları kullanmayı reddediyor, iyileşme sürecini zorlaştırıyordu. Haile Thomas, bunun üzerine beslenme hakkında araştırma yapmaya ve bu konuda belgeseller izlemeye başladı. Annesiyle vegan yemekler pişirmeye başladı. Babasının sağlığı günden güne iyi gitmeye başlayınca da sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunun farkına vardı.
O günden sonra, gençlik sağlık örgütü olan “Happy” girişimini başlattı. Happy, 6-13 yaş aralığındaki çocuklar için yemek dersleri, bilgilendirme atölyeleri ve yaz kampları sunuyor. Haile Thomas şu an bir vegan şef ve genç sağlığının savunucusu. Bu girişimiyle 2013 yılında Michelle Obama’nın konuğu oldu. Genç yaşında da TEDx konuşmalarında da yerini aldı.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/