Yaratıcılığın Ev Hali: Günlük Eşyaları Uzay Araçlarına Çevirmek

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Yazılım mühendisi olan Eric Geusz‘un sanatçı kişiliğiyle ev eşyalarına artık aynı gözle bakamayacaksınız. Yaratıcılığı ve hayalgücü sayesinde Erik, etrafımızdaki eşyaları birer uzay aracına, uzay istasyonuna ve roketlere dönüştürüyor.


Arşimed’in ünlü sözünü hatırlarsınız:

“Bana bir dayanak noktası ve yeterli uzunluğa sahip bir kaldıraç verin, Dünya’yı yerinden kaldırayım.”

Eric Geusz da, kendisine bir ev eşyası verdiğimizde bizi uzaya götürecek aracı yapma konusunda iddialı. En azından prototopini

1997 senesinde Star Wars’u gördüğünden beri çizimlerle ve legolarla uzay araçları yaptığını söylüyor Eric. Syd Mead, Ralph McQuarrie gibi bilim-kurgu çizerlerini büyük hayranlıkla takip ettiğini belirtiyor. 

Eric, herkesi daha fazla düşlemeye ve gün içinde sık sık hayal kurmaya davet ediyor. Ona göre uzay araçları, ejdarhalara benzer. Nasıl göründüğünü hayal etmekte tamamen özgürsünüzdür, önemli olan size nasıl bir his yaşattığıdır.


Eric’e göre en zor olanı, özgün ama tanıdık tasarımlar bulmak. Bazen hayalinde canlandırdıklarını çizime dökünce yeterince farklı olmadığını fark edip tasarımını yeniden şekillendirdiğini söylüyor. Eric’in hayalgücüyle evdeki eşyaları uzay araçlarına çevirdiği çalışmalarına birlikte bakalım.
12

Yorumlar (0) Yorum Yap

/