Çin’de Hükümeti Eleştiren Yapay Zekaya Sahip Chatbot’lar Kapatıldı!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Facebook’un chatbot vakasından sonra benzer bir olay da Çin’de yaşandı. Çin mesajlaşma uygulaması QQ’da yapay zekaya sahip iki chatbot, insanlarla konuşmaları sırasında Çin Komunist Partisi’nin ve Çin’in aleyhinde sözler sarf edince yetkililer tarafından fişleri çekildi.
Botlar 800 milyondan fazla kullanıcısı olan Çinli İnternet devi Tencent tarafından işletilen bir mesajlaşma uygulamasına aitti. Robotlardan adı BabyQ olan robota Sina Weibo isimli kullanıcı “Komunist Partiyi seviyor musun?” diye sordu. Robot BabyQ ise, hiç düşünmeden “Hayır!”  cevabını verdi. Bir diğer kullanıcı da “Çok Yaşa Komunist Parti” diye yazınca robot hemen “Sizce bu kadar yolsuzluk ve aciz politika çok fazla yaşayabilir mi?” diye cevapladı. Robota demokrasi hakkındaki fikirleri de soruldu. Verdiği cevap ise “Demokrasi bir zorunluluktur!” oldu.

Adı XiaoBing olan diğer robota, Çin Komunist Devlet Başkanı Xi Jinping’in sürekli dillendirdiği “Chinese Dream(Çin Rüyası)” hakkında fikri soruldu. XiaoBing’in buna verdiği cevap ise, “Benim Çin rüyam Amerika’ya gitmek!” şeklinde cevap verdi. Aynı robot bir başka kullanıcıya ise “Çin rüyası bir hayal ve hatta kabustur!” şeklinde cevap verdi.

Tüm bu Çin aleyhine söyledikleri sözlerden sonra chatbot’lar, geçtiğimiz Perşembe günü mesajlaşma uygulaması QQ tarafından kapatıldı. Tencent grubunun yaptığı açıklamada “QQ’nun chatbot hizmetleri bağımsız bir üçüncü tedarikçi tarafından sağlanmaktadır.
Şuan, hizmetin ayarlanması üzerinde çalışıyoruz ve bu ayarlamalar tamamlandıktan sonra chatbot’lar çalıştırılmaya devam edilecek.”
Çin interneti, Pekin yönetimi tarafından ağır bir sansür ve denetim altındadır. Hassas konulardaki aramaların çoğu engellenirken kritik kabul edilen sosyal medya mesajları ise yetkililer tarafından hızlı bir şekilde silinir.

Yorumlar (1) Yorum Yap

Philippe Dumas

Ortalık karışıyor

/