Widen Your World|Erasmus+ 

Sevde Hato

Sevde Hato

Dokuz Eylül Üniversitesi

Erasmus programına hepimiz aşinayız.Fakat Erasmus plus deyince afallayan yüzlerle karşılaşıyorum.Size öncelikle kısaca bu programdan daha sonra da kendi deneyimlerimden bahsedeceğim.

Erasmus plus programı Avrupa Birliği hibesiyle gençlerin yurtdışında bir sivil topluluk için sosyal içerikli projelerde, çalışmalar da bulunmasını içermektedir.Bu projeler de Gençlik Değişimleri (Youth Exchange) ve Gönüllük Faaliyetleri (EVS,AGH) olmak üzere ikiye ayrılıyor.Gençlik değişimleri 5-21 gün arası kısa dönemli projelerdir.EVS ve AGH programları ise 2 ila 12 ay arasında gerçekleşir.
Bu programlar kapsamında 28 AB üyesi ülke, 22 AB’ye komşu ortak ülke ve program kılavuzun da yer alan diğer ülkelere gitmeniz mümkün.17-30 yaş arası isteyen her genç katılabilir.En güzel yanı ise programlara seçildiğiniz de Avrupa Birliği komisyonu tarafından konaklama, yemek, uçak bileti ve vize masraflarınız karşılanıyor.
Gelelim benim macerama…Macaristan’ın Pecs şehrinde iki haftalık bir gençlik değişimi programına katıldım.Önce Budapeşte’ye daha sonrasında trenle Pecs’e geçtim.Dikkatimi çeken ilk şeylerden biri Macaristan’da İngilizce konuşabilen kişiye çok az rastlamamdı.Hatta şöyle söyleyeyim yolumu tamamen Japon ve Güney Kore’li turistlere sorarak buldum.
Ve proje başladı! Bizi ağırlayan kurum çeşitli alanlarda workshoplar düzenledi bu iki hafta boyunca.Graffiti, comics, bookbinding gibi birçok farklı ve keyifli eğitimler vardı.Ben graffitiyi seçtim.Bize ayrılan bölgede istediğimiz çalışmaları gerçekleştirdik.

Kuşkusuz en önemlisi kurulan arkadaşlıklar.Projede İtalya, İspanya, Romanya ve Bulgaristan konuk ülkeler arasındaydı.Bu ülkelerden gelen diğer gönüllülerle birlikte çok keyifli, verimli güzel günler geçirdim.
Bu ve diğer birçok Avrupa Birliği Projesinden haberdar olmak isterseniz aşağıda ki Instagram sayfalarını takibe almanızı öneririm. 

https://www.instagram.com/baskayol/

https://www.instagram.com/erasmusartirehberi/
https://www.instagram.com/pi.genclik.dernegi/
https://www.instagram.com/ucarligenclikdernegi/
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/