Whatsapp’ın Kurucu Ortağı 7 Milyar Dolarlık Servetini Nasıl Harcıyor?

Berk Kır

Berk Kır

Student of Art History | Portrait Photographer

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’ın ‘diğer’ kurucusu Brian Acton, kurduğu şirketten ayrıldıktan sonra insanların hayatını iyileştirmek için çalışmalara başladı.
Eski dostu Jan Koum ile birlikte WhatsApp’ı kuran Brian Acton, Silikon Vadisi’nde sorunlara çözüm üreten adam olarak tanınıyor. 
Yahoo’da yan yana çalışan Acton ve Koum, daha sonra Güney Amerika’ya gittiler. Yeniden kuzeye dönmek için Facebook’a iş başvurunda bulunan ikili reddedildi. Bunun üzerine 2009 yılında WhatsApp’ı geliştiren ikili, 2014 yılında şirketi 22 milyar dolar karşılığında onları işe almayı reddeden Facebook’a sattılar. Acton bu satıştan 3 milyar dolar kazandı.
Acton’ın serveti geride kalan dört yılda ikiye katlandı. 2014 yılında WhatsApp’ı sattıklarında 3 milyar dolar kazanan Acton, günümüzde 7 milyar dolarlık bir servete sahip.
Acton’ın hayırseverliğe ilk adımı 2014 yılında eşi Tegan Acton ile birlikte başlattıkları Sunlight Giving oldu. Dar gelirli ve çocuklu ailelerin basit ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan bu kurum, her yıl bütçesini artırarak Bay Area bölgesindeki ailelere yardım eli uzatıyor. Kurum 2017 yılında hayır işleri için 23,6 milyon dolar harcadı.
Sunlight Giving’le aynı zamanda Acton bir diğer hayır kurumu Family Giving’i başlattı. Bu kurum, Acton ailesinin çevresindeki insanlar tarafından kurulan hayır işlerini destekliyor. Bunlar arasında nesli tükenmekte olan hayvanların korunması ve çocuklara doğal çevreye karşı empati aşılanması gibi önemli görevler bulunuyor. 
Son olarak, geçtiğimiz ay yeni kurulan ve kar amacı gütmeyen kurum olan Signal Foundation’a 50 milyon dolar yatırım yaptı. Signal Foundation, Signal isimli uygulamasıyla kullanıcılara güvenli ve gizlilik odaklı bir anlık iletişim deneyimi sunmayı planlıyor.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/