Daha Verimli ve Problemsiz Bir Çalışma Düzeni İçin: Ergonomi

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Çalışma saatlerimizin çoğunu oturarak geçiriyoruz. Boyun ağrısı, baş ağrısı ve diğer rahatsızlıklarımızla beraber gün sonunda bize tatsız dakikalar yaşatabiliyor.
Ergonominin kelime kökenini incelersek; ergon=iş ya da çalışma, nomos=yasa anlamına geliyor. Ergonomiyi; insanın biyolojik, psikolojik özelliklerini göz önünde bulundurarak insan-makine-çevre uyumunun doğal ve teknik kurallarını araştıran, disiplinler arası araştırma, geliştirme ve uygulama çalışmaları olarak tanımlayabiliriz.
İnsanın verimli çalışması, en iyiyi üretmesi ve iş hayatına aktif bir şekilde katılabilmesi bir açıdan ideal bir uyumun yakalanabilmesine bağlıdır.

1) Işık

Çalıştığımız yerlerde aydınlatma ilgili yaşadığımız problemler, dikkatimizin dağılmasına ve verimsiz iş saatlerinin geçmesine sebep olabiliyor. Işığın yetersiz olması, göz sağlığı açısından tehlikeli olmakla beraber göz tansiyonunun çıkmasına ve beraberinde göz tansiyonunun yükselmesine sebep olacaktır.
Profesyonel bir aydınlatma, monitörün doğru yerleştirilmesi ve 30 dakikada bir verilen göz dinlendirme molaları ile bu sorunu engellemek mümkün.

2) Gürültü

Çalışma ortamınız açık bir alana yayılmış, ihtiyaçların bir alana toplandığı yer ise ses karmaşası gün içerisinde sizi yoruyor olabilir. Öncelikle gürültü kaynaklarının ana çalışma merkezi dışında başka yerlere yerleştirmeleri gerekir. İmkanlar çerçevesinde duvar arkaları veya da yalıtımı yapılmış odalar içerisinde bulunmaları çalışma ortamları için çok daha verimli olacaktır.

3) Düzen

Kolay görünen ancak bir o kadar da karmaşık bir hal alabilecek bir konu da “Çalışma Düzeni”. Bu konu genelde hafife alınır fakat uzun vadede büyük problemler yaratabilir. Yanlış masa yüksekliği ya da uygun olmayan koltuk seçimleri kas ve iskelet yapınızda rahatsızlığa sebep olabilir.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/