Kendinizin veya Ekibinizin Verimini Arttırmak İçin Müziği Nasıl Kullanabilirsiniz?

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Müzik, ruhun gıdasıdır. Bu konuda artık hepimiz hemfikiriz. Müzik, hayatımızda oldukça büyük bir yer kaplıyor, hayatımızın tamamlayıcı bir parçası oldu diyebiliriz. Yaygınlaşan müzik dinleme uygulamaları da müziğin popülerliğini arttıran başka bir etken.
Yapılan araştırmalar, müziğin üzerimizdeki etkisini kanıtlar nitelikte. Kanadalı yazılımcılara odaklanan bir çalışma, çalışırken müzik dinlemenin iyi bir ruh hali, verimlilik ve yüksek iş kalitesi ile sonuçlandığını gösteriyor. Ayrıca çalışanların yaratıcı problem çözme yeteneklerinin de arttığı görülüyor. Çalışmaya katılan katılımcılardan biri müziğin rahatlamaya ve zihnindeki engelleri aşmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Ayrıca ne kadar çok çalışan müzik dinlerse, etki o kadar büyüyor.
Araştırmacılar, iş yerinde müzik dinlemenin yaygınlaştırılması gerektiği görüşünde. Ancak tabi bunun da belirli sınırları var. İşte ofisinizde müzik dinlemenin faydalarından yararlanabilmeniz için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç fikir:

Her müzik türünün farklı bir görevi vardır.

Hareketli müzikler, enerjinizi yükseltmeye yarayan harika bir yoldur. Araştırmalar, kaliteli, hoş müziklerin ruh halinizi iyileştireceğini ve motivasyonunuzu arttıracağını göstermektedir. Aynı zamanda sizi uyararak uyanık kalmanıza yardımcı olur. İngiltere’de cerrahlar ile yapılan bir ankette, katılımcıların %50’si ameliyathanede rock müzik dinlemeyi tercih ettiklerini belirtiyor.
Pop müzikler, tanıdık, rutin bir görevi yerine getirme konusunda size yardımcı olur ancak okuduğunu anlama ve yeni bir şeyler öğrenme gibi bilişsel olarak zorlayıcı görevlerde dikkatinizi dağıtır. Bu nedenle sinirbilimci Daniel Levitin, çalışırken pop müzik dinlemenizi önermiyor. Levitin’e göre, sevdiğiniz müzikler ruh halinize iyi gelebilir ve sizi rahatlatabilir ancak aynı zamanda elinizdeki görevi tamamlamanız için gerekli olan bilişsel kapasitenizin bir kısmını kullanır ve işinizi yapmakta sizi zorlar. Levitin, beyninizi çalışmaya odaklamak için çalışmaya başlamadan önce 10-15 dakika müzik dinlemenizi öneriyor.

Kişisel tercihler önemlidir.

Hepimizin müzik zevkleri farklıdır. Örneğin ben yazı yazarken klasik müzik dinlemeyi tercih ederken, ders çalıştığım zamanlarda daha hareketli müzikler dinlemeyi tercih ediyorum. Tercih ettiğimiz ve sevdiğimiz müziklerin verimliliğimizde etkisi çok büyüktür.
Amerikan Tabipler Birliği Dergisinde yayınlanan bir araştırma, arka planda sevdiği müzikler çalan cerrahların stres seviyelerinin azaldığı ve performanslarının arttığını gösteriyor.

“Sevdiğiniz müziği dinlemek, beyninizin, insanların duygusal ve bilişsel işleyişi için çok önemli bir nörotransmiter olan dopamini serbest bırakmasını sağlayacaktır.”

En sevdiğiniz müzikleri dinlemek, kelimenin tam anlamıyla beyninizi iyi hissettiren titreşimlere boğacak ve sizi mutlu ve üretken bir çalışan haline getirecek!

Ofisinizde görgü kurallarını ihlal etmeyin.

Sessizliği tercih eden meslektaşlarınızı görmezden gelmeyin. Amerika’da 1000 çalışan ile yapılan ankette katılımcıların %15’inin çalışırken müzik dinlemekten hoşlanmadığı bulundu. Katılımcıların %71’i müzik çalarken daha üretken olduklarını bildirse de %15’i göz ardı edemeyiz.
Ayrıca müzik, içe dönük çalışanlar için daha da rahatsız edici olabilir. University College London psikologlarına göre:

“Bazı insanlar müzikle büyürken, bazı içe dönük insanlar müzikle yıpranırlar. Bu düşünce iş gücünün çıktılarını optimize etmek isteyen yönetim için önemlidir.”

Bunu aklınızdan çıkarmayın ve müzik dinlemek için bazı temel kurallar koyun. Kulaklık kullanımını zorunlu hale getirerek başlayabilirsiniz.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/