Üretken ve Farkındalığı Yüksek Gençlere Dokunan Sosyal Girişim: 1 Genç 1 Gelecek [Röportaj]

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

1 Genç 1 Gelecek, Türkiye’de bulunan liselerde eğitim görmekte olan öğrencilerin başarmak istedikleri hedefleri gerçekleştirmeleri, izleyebilecekleri yolları keşfetmeleri için onları; üniversitede okuyan, başarılı, lisede öğrenim gören öğrencilerin yollarından kısa süre önce geçmiş, üniversite deneyimi kazanmış öğrenciler ile buluşturarak ortak projeler yapan bir girişim. Amaçları bu gençlerin düşünen, sorgulayan, kendi kendini geliştirmeyi amaç edinmiş, kültürel anlamda kendini zenginleştiren, çevresine duyarlı insanlar olmalarına katkı sağlamak.

Biz de 1 Genç 1 Gelecek kurucularından Murat Yiğen ile girişimi üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Genç 1 Gelecek fikri nasıl ortaya çıktı?

Ben üniversiteye gelene kadar derslerinde başarılı, ailemin ve çevremin gurur duyduğu bir insandım. Bunu Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanarak kanıtlamış oldum zannediyordum. Ancak üniversiteye başladıktan sonra çevremdeki kişilerin çok farklı işlerle veya aktivitelerle uğraştıklarını gördüm. Sanat, spor, akademik, girişimcilik gibi farklı alanlarda uğraş içerisindeki arkadaşlarımı gördüğümde benim de bir şeyler yapmam gerektiğini ve kendimi ders dışında geliştirmem gerektiğini anladım. Bunun için elimden geldiğince farklı işler yapmaya çalıştım. Yurtdışına birçok kez çıkmaya çalışıp İngilizce mi geliştirmeye, aktif bir şekilde kulüpçülük yapıp sosyal becerilerimi ilerletmeye odaklandım. İlk fark ettiğim şeylerden birisi okuduğum bölümü sevmediğimi anlamamdı. Farklı bir şeyler yapmalıydım. Farklı yerlerde staj yapıp neyi sevdiğimi, ne iş yapabileceğimi keşfetmeye çalışırken bir yandan da okulun tanıtım ofisinde lise öğrencilerine sunum yapıyordum. Bu süreçte lise öğrencilerinin de benzer problemler yaşadıklarını, ne yapmak istediklerini veya hangi bölümü okumak istediklerini çok fazla bilmediklerini fark ettim. Nisan 2015’te o zaman ev arkadaşım olan Cem Öztürk ile konuyu paylaştım ve neler yapabileceğimizi çıkardık. Sonunda ilk projemiz olan “Akıl Dostum” ile yola başlamaya karar verdik.  


Ne kadar zamanda ortaya çıktı?

 Aslında 1 Genç 1 Gelecek’in ortaya çıkması, kendi yaşadığım sosyal bir problemin başkalarının yaşamaması için nasıl çözebilirim düşüncesidir. Biz ilk fikir çıktığında yakın arkadaşlarımızı da yanımıza alarak pilot projeyle başladık. Sene sonunda ise oturup değerlendirdiğimizde projelerimizin öğrenciler üzerinde gerçekten işe yarar ve başarılı olduğunu gördük. Bu nedenle 2016-17 döneminde projeleri büyüterek devam ediyoruz.


1 Genç 1 Gelecek ekibi kimlerden oluşuyor?

Şu an ekibimizde 14 kişi bulunmakta.Çalışan herkes buraya gönüllü olarak geliyor. Bu arkadaşlarımızın hepsi üniversite öğrencileridir. Ancak yönetimde ben ve arkadaşım Cem Öztürk mezunuz.


Girişim kimlere nasıl fayda sağlayacak?

Bizim hayalimiz farkındalığı yüksek gençler yetiştirmek. İstiyoruz ki lisedeki arkadaşlarımız gelecekleri konusunda daha bilinçli olsun, kendilerini tanımaya çalışsın ve bunun sonucu olarak daha üretken bireyler olarak ileride topluma katkı sağlasınlar. Bu anlamda Mef Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül, Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aygören, MCT Danışmanlık Kurucusu ve European Leadership University Eş Kurucusu Alper Utku danışmanlarımız olarak bize destek veriyorlar. Onlarında desteği ile amacımız;

Gençlerin sınav senesinde yanlarında olarak, onların üniversite hayatı, iş hayatı hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak. Sınav senesinde motivasyon kaynağı olarak çok daha az stres ile bu süreci atlatmalarını sağlamak. Gelecekte bizi bekleyen değişimleri onlara tanıtmak ve günümüzde önemli olan yeni konularla onları buluşturarak 21. Yy ın gerektirdiği yetkinlikleri kazanmalarını sağlamak. Şirketlerin ellerindeki kaynaklarını gençlere yönelik projeler olarak ortaya koymak ve şirketlerle birlikte gençliğe destek vermek.


Fikri hayata geçirirken ne tür zorluklarla karşılaştınız?

En büyük zorluğumuz ilk başta bir tanınırlığımız olmadığı için eğitim kurumlarının ve velilerin bize güven duymamasıydı. Bu noktada insanların kafasında soru işaretleri vardı. Ancak biz apolitik bir yapı olarak gençlerin geleceği tanımaları için çalıştığımızı örneklerle ve yaptığımız işlerle ortaya net bir şekilde koymaya çalıştık ve çalışıyoruz. Bu anlamda bugün kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı bilenler güven konusunda bir sıkıntı duymuyorlar.


1 Genç 1 Gelecek’i hayata geçirirken ne tür imkanlardan faydalandınız?

Atölyelerimizi gerçekleştirmek için yer ihtiyacımız vardı. Bu noktada Mef Üniversitesi ile görüştük. Mef Üniversitesi Rektörü Muhammed Şahin’e ve Rektör yardımcısı ve danışmanımız Erhan Erkut’a burada teşekkür etmek isterim. Her zaman yanımızda oldular ve karşılıksız olarak bize üniversiteyi açtılar.


1 Genç 1 Gelecek’in sizin için zirvesi nedir?

Eğer ki biz bir gün üniversitede okudukları bölümü seven öğrenci oranını %30 lardan %70 lere çekebilirsek o nokta bizim zirvemiz olacaktır. Örnek alan değil örnek alınan modellerle eğitim vermeye başladığımız gün bizim için en önemli gündür. Bizim atölyelerimizden çıkıp kendi projesini yapan öğrenci sayısı binleri aştığında biz bir noktaya geldik diyebiliriz.


Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Sevgili CEOtudent ekibine bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederim. 🙂

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/