l Üretimden Tüketime Toplumsal Ve Çevresel Sorunlara Odaklanan Girişim: Reflect - CEOtudent

Üretimden Tüketime Toplumsal ve Çevresel Sorunlara Odaklanan Girişim: Reflect

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

İstanbul çıkışlı moda markası reflect, oluşturduğu katılımcı ve sürdürülebilir tasarım anlayışı ile moda alanına yeni bir bakış açısı geliştirmeyi hedeflerken, bir yandan da toplumda sanatın gücüyle bir farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Biz de üretimden tüketime toplumsal ve çevresel sorunlara odaklanan bu güzel girişimi sizler için kaleme aldık.


Üretimin her aşamasında adil ticaret şartlarının gözetildiğinden ve kullanılan her materyalin çevre dostu olduğundan emin olan reflect; üretimden, paketleme ve dağıtıma kadar bütün süreçlerini sürdürülebilir bir çerçevede yapıyor.

Üretimden Tüketime Toplumsal ve Çevresel Sorunlara Odaklanan Girişim: Reflect 1

reflect, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler doğrultusunda, “sorumlu üretim” ve “sorumlu tüketim” kavramlarını çıkış noktası olarak seçti.
reflect, aynı zamanda insanların kendilerine, topluma ve çevreye faydalı -veya daha az zararlı-olan sorumlu tüketim fikrini benimsemesi için de çalışıyor ve ürünlerini satın alan herkesi bu sürecin bir parçası olmaya davet ediyor.

Seri üretime ve aşırı tüketime karşı bir duruş sergileyen markanın tüm ürünleri sertifikalı, sınırlı sayıda ve uzun vadeli kullanımı hedefliyor.

Üretimden Tüketime Toplumsal ve Çevresel Sorunlara Odaklanan Girişim: Reflect 2
“Hızlı moda” için kullanılan zararlı kimyasallar ve sentetik ilaçlar çevreyi geri dönüştürülemez bir şekilde kirletirken, reflect ekolojik dengeyi korumak ve bu duruma karşı harekete geçmek için organik üretimi tercih ediyor. Girişim, seri üretime ve aşırı tüketime karşı da bir duruş sergiliyor.

reflect, ürün tasarım sürecinde, insanların yaratıcılığını, kimliğini ve ifadelerini merkezine alıyor. Ürünün arkasındaki hikâyeyi tasarım sürecinin bir parçası haline getirerek, insanların ürünle duygusal ve kültürel bir bağ kurmasına yardımcı oluyor.

Üretimden Tüketime Toplumsal ve Çevresel Sorunlara Odaklanan Girişim: Reflect 3

Bir koleksiyon için yola çıkarken reflect ilk olarak Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler’de yer alan başlıklarla ilgili bir meseleye eğiliyor ve bu meselelerden muzdarip dezavantajlı insanlar ile sanat terapisi atölyeleri düzenliyor. Sanat terapisi sonucunda elde ettikleri ifadeleri, farklı disiplinlerden tasarımcıların ve genç sanatçıların yorumlamalarıyla ürünlere aktarıyor. reflect’den ürün satın alanlar tasarımda emeği geçen insanların hikâyelerinin bir parçası oluyor.

Satın alınan her bir ürünün tüm tasarım maliyeti, sosyal meselelere çözüm üretmek için çalışan sivil toplum kuruluşlarına aktarılıyor.

Üretimden Tüketime Toplumsal ve Çevresel Sorunlara Odaklanan Girişim: Reflect 4


reflect’in “Solidarity” adını taşıyan ilk koleksiyonu “Eğitimde Fırsat Eşitsizliği” konusuyla ilişkili olarak İstanbul’daki Suriyeli çocukların eğitime entegrasyonunu hedefliyor.

Üretimden Tüketime Toplumsal ve Çevresel Sorunlara Odaklanan Girişim: Reflect 5

Koleksiyondan satın alınan ürünlerin tüm tasarım maliyeti Small Projects Istanbul’un Suriyeli mültecilerin eğitime entegrasyonu üzerine çalışılan “Back to School” projesine aktarılacak. Reflect bu toplumsal probleme yönelik ilhamını ise İstanbul’da yaşayan Suriyeli mülteci çocuklar ile gerçekleştirilen sanat terapisinden alıyor. Hayatlarındaki savaş, göç, kaos, komün yaşam gibi büyük kavramlar, reflect’in atölyesi ile farklı bir anlam kazandı ve tuvallere yansıdı. 10 farklı tasarım ile ortaya çıkarılan tişört, sweatshirt, çorap ve bere ile kadın ve erkekler için ayrı ürünler hazırlandı.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/