‘Üniversiteye Kapağı At Gerisi Kolay’ Diyenlerin Bilmesi Gereken 10 Acı Gerçek

UniverList

UniverList

Hayalinizdeki Üniversiteyi Bulun!

Büyüklerimizin sürekli olarak bize söylediği “Üniversiteye kapağı at da gerisi kolay” sözünün üniversiteye başladıktan sonra kendini Ayten Alpman’ın ‘Bana Yalan Söylediler’ şarkısına çevirmesini bu başlık altında inceledik, sizin de böyle anılarınız varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz, keyifli okumalar! 🙂

1) Yabancılık Çekmek

Lisede oturttuğumuz arkadaşlık ilişkilerimiz, dostluklarımız kısacası kendimizi iyi ve mutlu hissettiğimiz alanlar, üniversiteye başladığımızda yerini yeni oluşmakta olan ve pek de rahat edemediğimiz bir ortama bırakıyor. Aynı şehirde üniversite okuyorsak bu baskıyı şiddetle hissetmiyoruz çünkü okul bitip evimize ve sosyal çevremize dönebiliyoruz fakat okumak için şehir dışını seçenlerde bu işler böyle olmuyor. Üniversiteye başlarken bile kolay olmadığını anlıyorsunuz.

2) Vize

Tam yavaş yavaş alışmaya başladım derken vizeler baş gösteriyor ve hiç de lisede girdiğiniz sınavlara benzemiyorlar. Alışana kadar alınan kırklar, elliler işi iyice karıştırıyor.

3) Final

Genellikle final demek, ‘‘kaybedilen vizenin 90+5’i’’ demek olduğu için binbir çeşit sabahlama yönteminden, sizin için en uygun olanı seçiyor ve sessizce uzaklaşıyorsunuz.

4) Bitirme Projesi

Bunu açıklamak bile beni geriyor. Şunun meymenetsizliğine bakar mısınız?

5) Sunum

X firmasının sunumları, x konusunun sunumları bitmez, bitmiyor, bitmeyecek gibi, di mi?

6) Staj

CV’de iyi bir yer yazabilmek için bir sürü şirketle görüşmeler ayarlamak, en iyisi olsun diye uğraşmak bir kere büyük stres. Sonrası şansınıza göre değişiyor. Kimi patron iyi, kimi patron “çay çek”, kimi patron “fotokopi çek” çıkıyor ve iş hayatının ne kadar size ait bir yer olmadığını anlıyorsunuz ve içinizi bir mezuniyet korkusu kaplıyor.

7) Dil / Sertifika

Her şey bittikten sonra sizi farklı kılacak bir özellik olması adına bir sürü dil kursuyla görüşmeye gidiyorsunuz. Bir sürü sertifika programlarına katılıyorsunuz. Bir hayal kırıklığı da burada yaşanıyor. Sertifika programlarının çoğunda bir şey öğrenemiyor. Bir sürü para döktüğünüz dil okulundan “Are you cola” olan ingilizceniz “Are you disco” olarak mezun oluyor.

8) Mezuniyet

Bir yanınız mezun olmanın telaşı, mutluluğu, emeklerinizin karşılığını alıyor olmanın heyecanıyla kıpır kıpırken bir yanınız gelecek korkusuyla kaplanıyor ve o kelebekler bir anda çırpınan güvercinlere dönüşüyor.

9) İş Başvurusu

İncelikli CV hazırlama, iş başvurusu yapabileceğiniz siteler, şirketler, kurum ve kuruluşlar bir anda dünyanızı sarıyor. Her “Biz sizi ararız”lar “Biraz ara verelim mi” kadar kalbinizi kırıyor.

10) Mutlu Olduğun Alanı Keşfetmek

Birçok işe girip çıktıktan, mutsuz olduktan sonra mutlu olduğunuz alanı keşfetmeye başlıyor ve bu alana yönelmek için hamleler yapıyorsunuz. Kimisi cesaret edebiliyor, kimisi mutsuz olsa da idare edebiliyor.
Sonuç olarak üniversiteye kapağı atınca hiçbir şey bitmiyor. Tabii bunların yanında biriktirilen bambaşka güzel hatıralar kalıyor insana. Ayrıca üniversite birilerinin size karşılıksız para vereceği son durak olduğu için keyfi de bir ayrı!

En kapsamlı üniversite platformu UniverList.com seni bekliyor.

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/