Üniversitelerde Cep Telefonları Yasaklanmalı mı?

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Eğitim dünyasının son zamanlardaki en büyük tartışmalarından biri “Teknolojik araçların kullanılmasına kısıtlama getirilmeli mi?” sorusu. Birçok üniversite profesörü, bu konuda harekete geçti bile.

Harvard Üniversitesi Profesörü Martin West, son yıllarda verdiği lisansüstü dersi olan Amerika’da Politika ve Eğitim‘in bir ders olmaktan çıkıp giderek internet kafeye dönüştüğünü söylüyor.

Michigan Üniversitesi’nden Susan M. Dynarski ise bu konuda “Üniversitede daha iyi öğrenmek için dizüstü bilgisayarınızı bırakıp elinize kalem alın.” adlı bir makale yazdı. Makalenin irdelediği konu ise: modern öğrenme ortamı, elektronik cihazlarla daha verimli oluyor mu?

Rutgers Üniversitesi’nden Profesör Arnold Glass’in ve öğrencisi Mengxue Kang birlikte bir çalışma yaptı:
Glass’in çalışması, Rutgers Üniversitesi’nde farklı zamanlarda aynı psikoloji dersini alan 118 öğrenciyi kapsıyor. Öğrencilere dersin ilk yarısında elektronik cihaz kullanma izni verildi, ikinci yarısındaysa elektronik cihaz kullanımı kısıtlandı.
Her gün sınava giren öğrenciler yarıyıl sonunda da bir final sınavına girdi.  Günlük sınavın sonuçları, öğrencilerin derste teknoloji kullanımından etkilenmediğini ortaya koydu. Fakat daha uzun sınavların ve final sınavının sonuçları, bambaşka bir tablo sergiliyor. Öğrenciler, sınavın sınıfta teknolojik cihaz kullanmalarına izin verildiği sırada anlatılan konularla ilgili kısmında düşük performans gösterdi.
Profesör Glass şöyle bir sonuç çıkarıyor:

 ”Öğrenciler, birkaç dakika sonra profesörün ne anlattığını bilseler de bir hafta sonra sorduğunuzda tek hatırladıkları, o derste bulundukları oluyor. Derste ne anlatıldığını hatırlamıyorlar.”

Bununla beraber üniversite dersliklerinde teknolojik cihaz kısıtlamasını mantıklı bulan öğretim görevlileri sayısı gittikçe artıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir: ?

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/