Üniversite Öğrencisinin Kredi Borcu 5,5 Milyar TL: “Yapılandırma İle Çözülemediği Açık”

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

5 milyon üniversite öğrencisinin Kredi Yurtlar Kurumu’na olan borcu, yıllık %19,2 gecikme zammıyla birlikte 5.5 milyar liraya yükseldi.
Borç miktarlarına her yıl enflasyonun da üzerinde, yüzde 19.2 gecikme zammı ilave ediliyor. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, 5 milyon öğrenciye ait borcun silinmesi çağrısı yaptı.
“Her 3 üniversite mezunu gencimizden 1’i işsiz”

Milletvekili Şevkin, “Borç giderek artıyor. Bu sorunun yapılandırma düzenlemeleri ile çözülemediği açık” dedi. Şevkin TBMM’de yaptığı açıklamada, ödenemeyen öğrenim kredisi borçlarının gençlerin kabusu olmaya devam ettiğini belirterek şunları söyledi:“Her 3 üniversite mezunu gencimizden 1’i işsizdir. Üniversiteyi bitirmelerine rağmen yıllarca iş bulamayan milyonlarca üniversite mezunumuz bir de hacizle karşı karşıya kalmıştır. İş bulamadığı için öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen gençlerimizin kanayan yarasına merhem olunmalı ve sosyal devlet ilkesinden hareketle bu borçlar silinmeli.”


Borçların silinmesine dair mecliste en son neler olmuştu?

Haziran 2020’de Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman tarafından KYK kredi borçları hakkında kanun teklifi hazırlanmıştı fakat reddedildi.
Ardından Kasım 2020’de İYİ Parti’nin ‘KYK borçları silinsin’ önerisine AK Parti ve MHP’den ret gelmişti.
Aralık 2020’de HDP’nin KYK borçlarının silinmesi teklifi yine reddedildi.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/