Üniversite Kütüphaneleri Boş: 105 Üniversitede Öğrenci Başına Düşen Kitap Sayısı 5’in Altında

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Yükseköğretim Kurulu’nun hazırladığı rapora göre, Türkiye’deki tam 105 üniversitede öğrenci başına düşen kitap sayısı 5’in altında. Hatta Akdeniz Üniversitesinde, Giresun Üniversitesinde, İzmir Demokrasi Üniversitesinde ve Celal Bayar Üniversitesinde öğrenci başına bir kitap bile düşmüyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanan 2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporları üniversitelerin durumunu çarpıcı bir şekilde gözler önüne serdi.

Rapora göre, üniversitelerde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı oldukça düşük. 105 üniversitede öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 5’in altında. 4 üniversitede ise öğrenci başına bir kitap dahi düşmüyor.

İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde öğrenci başına yalnızca 0,4 kitap düşüyor.

Bu sayı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’inde (ODTÜ) 18, Boğaziçi Üniveristesi’nde ise 31,9. Ayrıca son yıllarda uluslararası kuruluşların üniversitelere verdikleri puanlarda üst sıralarda yer alan Koç Üniversitesi’nde öğrenci başına 34,7, Sabancı Üniversitesi’nde ise 22 kitap düşüyor.

Öğrenci başına 5’in altında kitap düşen üniversiteler şu şekilde:


“Ödevlerimiz için araştırma yapmak istediğimizde kitap bulamıyoruz. Herhangi bir konuyu merak edip kütüphaneye bakmak istesek bile yetersiz kalıyor.”

Öğrenci başına 0,8 kitabın düştüğü Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Yunus Yanık kütüphanenin oldukça yetersiz olduğunu belirterek yaşadıkları sorunu şu şekilde aktardı:

“Ödevlerimiz için araştırma yapmak istediğimizde kitap bulamıyoruz. Herhangi bir konuyu merak edip kütüphaneye bakmak istesek bile yetersiz kalıyor. Vize ve final zamanlarında yaşanan kalabalık dolayısıyla çalışacak masa bulamadığımız oluyor.”

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/