Unilever CEO’su ve Sürdürülebilirlik Destekçisi Paul Polman’dan 15 Alıntı

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Dünya gerçeklik içerisinde dönüyor ve biz de bu gerçekliğin içinde yaşıyoruz inancıyla hareket eden Unilever CEO’su Paul Polman, başarıyı sürdürebilir kılan bir lider. Şirket hedeflerine ulaşmanın yanı sıra çevre üzerindeki karbon izini azaltarak pozitif sosyal etkiyi artırmayı planlıyor. Peki riskleri üzerine alırken adımlarını nasıl şekillendiriyor?
1) Liderlik sadece enerji vermekle ilgili değildir, başka insanların enerjisini de açığa çıkarmaktır.
2) Ekonomik büyüme sürdürebilirlik arasında bir seçim yapmalıyız, ikisine birden sahip olamayız.
3) Sürdürebilirlik hedefimize ulaşırsak ancak bizi kimse takip etmezse, başarısız oluruz.
4) Tün insanlığın son 8000 yıl boyunca ürettiğini hayal edin. Ancak elde ettiğimiz miktarı önümüzdeki 40 yıl içerisinde tekrar üretmemizi ve aç dünyamızı besleyerek harcadığımızı düşünün…
5) Hayatın kendinizle ilgili olmadığını başkalarına yatırım yapmakla ilgili olduğunu keşfettiğiniz an, büyük bir lider olabilmek için daha sıkı bir çalışmaya girdiğiniz andır. Her şeyden önce bir liderin ana niteliği insan olmak olmaktır. Özel olmaya gerek yok, sorumluluk sahibi olmak seni özel kılacaktır.
6) Dünya değişiyor. Bir şirkette herhangi bir pozisyonda çalışmak için yeni beceriler öğrenmeniz gerekir. Bunun yanında geçmiş tecrübelerinizden de faydalanmanız kaçınılmazdır.
7) 1 milyardan fazla insanın aç, 1 milyardan fazla insanın obez olması kabul edilemez bir gerçek.
8) Eğer yön değiştirmezsek araştırmalar tüketim malları sektörünün 2010 yılında silinebileceğini gösteriyor.
9) Kapitalizm artık kişisel bir iş, servet biriktiricisi olarak görüldüğü için tehdit altında. Dünyamızı düşünmeli ve kişisel çıkarlarımızın önüne geçmeliyiz. Daha uzun süreli odaklanan ve kısa süreli kopmalardan uzaklaşarak yeni bir ortam yaratarak sıkı bir mücadele içine girmeliyiz.
10) İnsanlarla konuştuğumda onların değerlerine bakıyorum. Eğer bireyin değerleri ve şirket değerleri dengelenmişse, her zaman söylediğim gibi, başarı kaçınılmazdır.
11) İstediğimiz dünya, çok büyük bir sorumluluk…
12) Sorgulayıcı ve zor bir sosyal lisans, şirketlerin temel iş prensiplerinin ayrılmaz bir parçası. Nedeni ise sosyal etkilerini artırmaya yönelik stratejilerinin bu yönde olması.
13) Endişem, bir şeylerin süresinin dolması. Hızla değişen bir dünyadayız ve insanların temel arzusu da bir şeylerin parçası olabilmek. Muhtemelen oksijenin yanında en büyük ihtiyaçlarımızdan birisidir.
14) Başarı nedir? Bence, başarmak için yola çıktığın hedefini gerçekleştirmek. Sadece CEO olmak bir başarı değildir. Başarıyı bir başlık ya da pozisyonla ilişkilendiremem.
15) ‘Başarılı liderliğe en iyi on ipucu’ ya da ‘On dakika içinde liderlik nasıl öğrenilir’ diye tavsiye vermeyeceğim. Bir lider, başkalarına pozitif enerji veren ve daha sonra gerçekleşecek olandan daha iyi bir değişime neden olan kişidir. Bence herkes bir liderdir.
Kategoriler: Alıntılar, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/